Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 08.09.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
W Siekierkach o wojnie i pokoju
Odważna kobieta
Frykasy z Marwic
Szkoły się kurczą
Malarska integracja
Projekt na Jagiellońską
Aktywne gospodynie
Trenować zamiast pić
Sport

W Siekierkach o wojnie i pokoju

Spełniło się marzenie ks. Bogdana Przybysza z Siekierek - proboszcza tutejszej parafii. Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju ożyło. 1 września odbyły się tu uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchem II wojny światowej, połączone z pierwszą archidiecezjalną pielgrzymką samorządowców. Świętowano także 25. rocznicę rozpoczęcia budowy sanktuarium. Z tej okazji ufundowano okazały Dzwon Pokoju, poświęcony przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgę. Dzwon zabrzmiał po raz pierwszy rankiem 1 września o godz. 4.40 ku pamięci poległych, po jutrzni prowadzonej przez arcybiskupa. Wcześniej o północy odprawiono mszę św. w intencji ofiar wojny.

Centralnym punktem uroczystości była msza św. 1 września o godz. 16 z udziałem licznej grupy kapłanów, samorządowców różnych szczebli, kombatantów, sybiraków, wojska i innych służb mundurowych oraz społeczeństwa. W homilii abp Dzięga mówił o mechanizmie rodzenia się zła: - Jak mogło dojść do tak haniebnych czynów, poniżenia, upodlenia i sponiewierania człowieka? - pytał. Dochodził istoty nienawiści i niemożności porozumienia się. Wojna rodzi się wewnątrz człowieka, w jego sercu, gdy powstaje nieład związany z odrzuceniem praw boskich. - Zawsze tak się dzieje - podkreślał metropolita, mocno piętnując "współczesną wojnę", czyli aborcję, w wyniku której straciło życie miliony istnień ludzkich w naszym kraju. Abp Dzięga parokrotnie akcentował szczególność usytuowania sanktuarium, dziękując byłemu ordynariuszowi diecezji ks. Kazimierzowi Majdańskiemu za uświęcenie tego miejsca: - Sytuując tutaj, nad Odrą, na granicy Polski i Niemiec, dał to miejsce Europie. Niech więc ta nasza modlitwa będzie modlitwą przebłagania za ból zadany, za sponiewieranie człowieka, niech będzie modlitwą prośby, o pokój w sercach, o pokój w działaniach, o pokój w zewnętrznych czynach. Niech będzie też modlitwą nadziei, że z tego miejsca za wstawiennictwem Nadodrzańskiej Królowej Pokoju dar pokoju będzie się niósł od serca do serca, od domu do domu, od miasta do miasta, od narodu do narodu. Niech Bóg to sprawi.
Z lewej abp Andrzej Dzięga, obok biskup Jan Gałecki
Arcybiskup szczególnie dziękował obecnej na nabożeństwie delegacji z Niemiec za świadome uczestnictwo w uroczystości. Po mszy przy dźwiękach wojskowej orkiestry ruszyła piesza pielgrzymka na oddalony o 3 km cmentarz wojenny w Siekierkach. Tam odmówiono modlitwę za zmarłych, odbył się apel poległych i złożono wieńce.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska