Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 18 z dnia 01.05.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
W Gryfinie nadal bardzo chcą elektrowni, choćby atomowej
Kolejna szkoła przegrywa z demografią
Białęgi protestują
Mury do inwentaryzacji
Trudno odtruć serca
Żwirownia już funkcjonuje
Wyższa i radośniejsza
Powiat w miarę bezpieczny
Myślę o nich z wdzięcznością
Maj pod Lwami
Chłopcy ze Swobnicy mistrzami województwa
Sport

W Gryfinie nadal bardzo chcą elektrowni, choćby atomowej

W czwartek Rada Miejska Gryfina podjęła uchwałę o przeprowadzeniu 10 czerwca gminnego referendum. Mieszkańcy mają w nim odpowiedzieć na pytanie: „Czy wyrażasz zgodę na lokalizację elektrowni jądrowej wraz z wszelką inną infrastrukturą związaną z przemysłem jądrowym na terenie gminy Gryfino?”. Za referendum głosowało 12 radnych, przeciw 8 z BBS - klubu burmistrza (wyłamał się tylko Rafał Guga), a 1 wstrzymał się od głosu. Co ciekawe, choć wcześniej Gryfino było na rządowej liście ewentualnych lokalizacji, to obecnie nie jest brane pod uwagę. Inicjator referendum - radny Paweł Nikitiński uważa jednak, że jest to jedna z najlepszych lokalizacji w całej Polsce, a gdyby odrzucić kryteria czysto polityczne (czyli położenie przy granicy), możliwe, że najlepsza. Projekt uchwały przygotował opozycyjny klub Gryfińskiej Inicjatywy Samorządowej Mieczysława Sawaryna.

W uzasadnieniu uchwały czytamy: „Rada Miejska po analizie zaktualizowanej strategii PGE Polskiej Grupy Energetycznej dostrzegła potrzebę zintensyfikowania swoich działań zmierzających do rozwoju branży energetycznej na terenie gminy Gryfino. W związku z olbrzymimi trudnościami PGE na płaszczyźnie współpracy z samorządami lokalnymi, dotyczącej zwłaszcza lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce, Rada Miejska postanowiła włączyć się w ten istotny proces poprzez tworzenie przyjaznej polityki podatkowej, a także wspieranie Grupy w promowaniu energetyki jądrowej. Uchwała ma także zachęcić PGE i polski rząd do włączenia gminy Gryfino na listę potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej. Warunkiem koniecznym dalszej pracy Rady Miejskiej na rzecz rozwoju przemysłu energetycznego na terenie gminy, w tym w szczególności gałęzi energetyki jądrowej, jest uzyskanie od mieszkańców wiążącej odpowiedzi na pytanie sformułowane w treści uchwały”.

Referendum jest wynikiem obaw Gryfina o przyszłość Elektrowni Dolna Odra, która od kilkudziesięciu lat stanowi ekonomiczny fundament miasta. Jednak trudno sobie wyobrazić, by wynik referendum wpłynął na lokalizację pierwszej polskiej elektrowni atomowej.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska