Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 43 z dnia 22.10.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Zamek odżywa!
Świat nie jest czarno-biały
Rezygnacja Skrzypka
Gdyby pasy wytrzymały...
Konferencja na jubileusz
Jesienna Scena Tańca
Limeryk zabawny i trudny
Zakochany w dyni
Sport

Konferencja na jubileusz

Trwają obchody 750-lecia kościoła w Moryniu - jednej z najstarszych świątyń w województwie. W najbliższą sobotę 26 października w sali konferencyjnej moryńskiego Regionalnego Biura Geoparku (pl. Wolności 2) odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Od chrystianizacji do współczesności. Z dziejów kościoła Świętego Ducha w Moryniu z okazji jego 750-lecia”. Organizatorami są: miejscowa parafia rzymskokatolicka i Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie. Patronat merytoryczny: Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Początek o godz. 11. Przywita wszystkich ks. proboszcz Marian Augustyn. Następnie prezes Terra Incognita dr Paweł Migdalski przedstawi cele spotkania i zaprezentuje przygotowaną pod jego redakcją najnowszą publikację Terra Incognita pt. „Od chrystianizacji do współczesności. Studia zebrane z okazji jubileuszu 750-lecia kościoła Świętego Ducha w Moryniu”.

Oto dalszy program konferencji: godz. 11.20 prof. dr hab. Stanisław Rosik (Uniwersytet Wrocławski): „Gens Pomeranorum u wrót Europy. Znaczenie chrystianizacji w kształtowaniu Pomorza Zachodniego (XI-XII wiek)”. 11.35 prof. dr hab. Edward Rymar (emerytowany prof. Uniwersytetu Szczecińskiego): „Parafia moryńska i jej życie duchowe przed reformacją (XIII-XVI w.)”. 11.50 dr Mattias Friske (Salzwedel): „Kamienne kościoły z Morynia i Dolska jako świadkowie średniowiecznej kolonizacji”. 12.20 Magdalena Poradzisz-Cincio (Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie, Uniwersytet Wrocławski): „Dzieła Heinricha Bernharda Hattenkerella w Nowej Marchii”. 12.45 ks. Robert Włodkowski (Kuria Metropolitalna w Szczecinie): „Małe terytorium wielkich problemów. Z dziejów parafii w Moryniu po 1945 r.”. 13.00 Czesław Skwirzyński (Szczecin): „Remonty kościoła Świętego Ducha w Moryniu przeprowadzone w latach 1956-2013 r.”. Na godz. 13.15 zaplanowano dyskusję, a na zakończenie o godz. 14 zwiedzanie kościoła i koncert parafialnego chóru Sanctus.
Koordynatorem naukowym i moderatorem jest P. Migdalski. Wstęp wolny. Konferencja została dofinansowana ze środków gryfińskiego starostwa.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska