Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 19 z dnia 13.05.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Na weekend zamkną drogę
Gminy zyskały najwięcej
Ciepła wiosna i gorąca jesień
To Chojna rozpoczęła w regionie polsko-niemiecką współpracę
Będzie VAT od transakcji stulecia?
Kolejne białe soboty
Kraj pomiędzy
McDonald’s jednak będzie
Wiercili, rekonstruowali, wypalali
Trzcińsko wraca nad jezioro
Podwójny sukces Emilii
Są wśród nas, chcą być z nami
Sport

Wiercili, rekonstruowali, wypalali

Moryń od kilku lat buduje swą turystyczną markę nie tylko na pięknym jeziorze Morzycko, ale także na polodowcowym krajobrazie geologicznym. Owocem jest polsko-niemiecki projekt Geoparku, realizowany z samorządowymi partnerami z Joachimsthalu. Wielokrotnie pisaliśmy o wyremontowanej w tych ramach moryńskiej sali widowiskowej, w której mieści się geologiczna ekspozycja czy pieszo-rowerowej Promenadzie Wielkiego Raka nad jeziorem, gdzie stoją wykonane w naturalnej skali postacie zwierząt z tamtej epoki.

30 kwietnia w Moryniu zorganizowano Festiwal Nauki „Dzień Głazu”, który promował nie tylko moryńską przyrodę, ale też nauki geologiczne. Dzieci uczestniczyły w wielu pokazach. W Kamiennym Ogrodzie przy murach pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego ze Szczecina prowadzili ręczne odwierty gleby i oznaczali skały, a także pokazywali przywiezione próbki. W sali Geoparku naukowcy i studenci Zakładu Geologii i Paleogeografii Uniwersytetu Szczecińskiego obserwowali skały pod mikroskopami. Dr Przemysław Sztajner mówił o skamieniałościach przyniesionych przez lodowiec jako świadkach historii Ziemi. W piwnicy w MOK historyk z Biura Dokumentacji Zabytków Anna Bartczak prowadziła warsztaty z budownictwa ryglowego z wykorzystaniem gliny. Na promenadzie odbyła się gra terenowa na temat zwierząt kopalnych, geologii i geografii. Instruktorzy z MOK prowadzili zajęcia z gliną i gry polegające m.in. na rekonstrukcji szkieletów zwierząt kopalnych. W pokazie średniowiecznych rzemiosł można było poznać dawną technikę wytwarzania przedmiotów ze szkła.
Festiwal Nauki zorganizowano przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach PROW „Małe Projekty” za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania DIROW.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska