Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 16 z dnia 19.04.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Pikieta trafiła do sądu
„Tutaj nie ma już nienawiści”
Pamięć poległym
Przebudują oczyszczalnię
Handel duży i mały
Spór o borowiny znów ożył
Im dalej w las, tym więcej… śmieci
Tabu
Sport

Pamięć poległym

Zgodnie z zapowiedziami, w najbliższą sobotę obchodzona będzie 71. rocznica forsowania Odry przez żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. W trakcie uroczystości, odbywających się na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach, poetka Barbara Teresa Dominiczak podpisywać będzie swoją publikację „Siekierki – poemat o forsowaniu Odry”. Zaangażowana w propagowanie historii poetka wydała swój ostatni poemat w 70. rocznicę walk o wolną ojczyznę i 31. rocznicę powstania Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju.
B. Dominiczak w swoim utworze stawia za cel uchronienie żołnierzy I Armii WP przed zapomnieniem, a tym samym wyróżnienie Siekierek i Starych Łysogórek w Rejonie Pamięci Narodowej nad Odrą. Jest to tym bardziej ważne, bo – jak pisze w posłowiu ks. January Żelawski – o tym zachodnim skrawku ziemi i jego krwawej historii mało kto pamięta. Autorka stawia znak równości pomiędzy wszystkimi wojskami i walczącymi w imię wolności, bo nie ma wojów lepszych i gorszych. W całej historii I i II wojny światowej w akcjach bojowych ginęli żołnierze i cywile – podobnie rzecz miała się podczas berlińskiej operacji – tu także mężowie, ojcowie, synowie, a przede wszystkim ludzie złożyli najwyższą ofiarę, oddając życie za Ojczyznę.
(mw)


Na obchody, pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, zapraszają: marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz, starosta gryfiński Wojciech Konarski, burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz, burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa, dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Andrzej Reudowicz, dowódca 5. Pułku Inżynieryjnego płk dypl. Jacek Kwiatkowski, prezes Zachodniopomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i BWP w Szczecinie Janina Koptas. W sobotę na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach o godz. 12 rozpocznie się msza, a o 13.30 uroczystości (w tym apel poległych i składanie kwiatów) przy Pomniku Wdzięczności I Armii Wojska Polskiego. O godz. 15 obchody przeniosą się do Gozdowic pod Pomnik Sapera. O 15.45 nastąpi start biegu XIV Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka. O 15.50 rozpocznie się w Gozdowicach na festyn nad Odrą z pokazem wojskowego sprzętu i żołnierskim poczęstunkiem.
Tego dnia będzie można bezpłatnie oglądać wystawę w Muzeum Pamiątek I Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Gozdowicach (w godz. 10-17). Również w Muzeum Regionalnym w Cedyni w godz. 9-16 w najbliższą sobotę można bezpłatnie obejrzeć wystawę stałą „Z dziejów Cedyni i okolic”, ekspozycję wykopalisk z grodziska, cmentarzyska i okolic oraz wystawę czasową „Na drodze stała Odra” - o forsowaniu Odry i rozpoczęciu operacji berlińskiej 16 kwietnia 1945 roku (m.in. wyposażenie i uzbrojenie walczących stron).
Specjalny autobus dla osób zainteresowanych wyruszy z Cedyni na siekierkowski cmentarz w sobotę o godz. 10.30 z przystanku autobusowego, a z Mieszkowic o 11.10 spod Urzędu Miejskiego.
Dzień wcześniej, w piątek 22 kwietnia, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach o godz. 10 rozpocznie się czwarta konferencja naukowa „Nadodrzańskie spotkania z historią 2016”. Program przedstawiliśmy przed tygodniem.

Forsowaniem Odry określa się walki stoczone przez I Armię Wojska Polskiego 16-20 kwietnia 1945 roku pod koniec II wojny światowej. 16 kwietnia I Front Białoruski i I Front Ukraiński Armii Czerwonej rozpoczęły operację berlińską z linii Odry i Nysy Łużyckiej. 16 kwietnia o godz. 5.45, po półgodzinnym przygotowaniu artyleryjskim, I Armia WP zaatakowała w pasie Siekierki – Gozdowice. Odra stanowiła jedną z ostatnich większych przeszkód na drodze do Berlina. 14 kwietnia polscy saperzy rozpoczęli przygotowania do budowy przyczółka na zachodnim brzegu. Wsparcia udzielili im żołnierze II i III Dywizji Piechoty. Dwa dni później spod Siekierek ruszyła I Kościuszkowska Dywizja Piechoty. Do 18 kwietnia niemal całość rzutu bojowego I Armii WP stanęła na zachodnim brzegu.
Na siekierkowskim cmentarzu pochowanych jest 1987 żołnierzy (1975 znanych i 12 nieznanych), w tym 1646 szeregowych, 129 podoficerów, 128 oficerów, 84 żołnierzy o niezidentyfikowanym stopniu.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska