Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 38 z dnia 20.09.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kawałek historii uratowany
Orły nad Nijmegen w Gryfinie
Dożynki prawdziwie polsko-niemieckie
Kino Gryf bez Przemka
Sekretarz na parking
12 tysięcy dla Ernesta
Pół świni na łebka
Sport

Kawałek historii uratowany

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w sobotę w Hotelu Klasztor w Cedyni zorganizowano Jarmark Cysterski. Swe stoiska i prezentacje przedstawiły m.in. stowarzyszenia rycerskie z niemieckiego Steinbecku koło Bad Freienwalde i Archeozdroje z Międzyzdrojów. Miody Jana z pasieki w Klępiczu zachwalał Jan Olszański, a sery z Marwic Edyta i Cezary Szczupakowie. Wśród gości byli m.in.: burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Nowak, ks. proboszcz Michał Kostrzewa, uczniowie i nauczyciele miejscowych szkół.

Po bardzo pieczołowicie odrestaurowanym przez siebie dawnym klasztorze cysterek w Cedyni oprowadzał jego właściciel Piotr Hrynkiewicz

W popularnonaukowej sesji o historii cedyńskiego klasztoru mówił dr Paweł Migdalski z Uniwersytetu Szczecińskiego (prezes stowarzyszenia Terra Incognita w Chojnie). Jak stwierdził, początki zakonnego konwentu w ówczesnym Zehden nie są jasne. Na pewno istniał już w 1278 r. Zakonnice prawdopodobnie najpierw przebywały w miejscowości Schönebeck pod Trzcińskiem, po której do dziś pozostała nazwa wsi Klasztorne i Jeziora Klasztornego. Mniszki w Cedyni rządziły się najpierw regułą benedyktyńską, a dopiero od 1295 r. cysterską. Klasztor przeżywał rozkwit w czasach brandenburskich Wittelsbachów. Wtedy to, między rokiem 1335 a 1344 siostry kupiły miasto Cedynia. Potem wchodziły w posiadanie licznych wsi, w tym: Kostrzynka, Rudnicy, Siekierek, Jelenina. Z 1410 roku pochodzi wzmianka o funkcjonowaniu przy konwencie przytułku dla chorych. Po reformacji Jan Kostrzyński w 1555 r. sekularyzował klasztor i ustanowił tam zakład dla panien. Podczas wojny trzydziestoletniej Szwedzi w 1637 r. zniszczyli miasto i doszło do zawalenia się wschodniego skrzydła klasztoru. Na miedziorycie Meriana z 1652 r. widoczny jest jeszcze m.in. zniszczony w 1699 r. przyklasztorny kościół, browar, piekarnia, magazyny. W XIX w. przez jakiś czas resztki klasztoru były siedzibą poczty. W 1945 roku obiekt został spalony. Po II wojnie, w latach 1968-70, prowadzono tu fragmentaryczne badania archeologiczne, po 1990 r. ruiny przeszły w ręce prywatne, a w latach 1997-2004 jedyne ocalałe skrzydło zachodnie zostało starannie odrestaurowane przez Piotra Hrynkiewicza (obecnego właściciela) i przerobione na hotel. Na koniec dr Migdalski podkreślił, że w historii Cedyni warto zajmować się nie tylko bitwą z 972 roku, ale także późniejszym okresem, bo szczyt wielkości miasta przypadał 100-200 lat po tej bitwie. Cedynia ma jeszcze wiele tajemnic, które czekają na odkrycie przez badaczy.
Klasztor na panoramie Meriana z 1652 r. Na pierwszym planie jedyne zachowane do dziś skrzydło zachodnie. Za nim zniszczony w 1699 r. kościół.

Następnie Karol Freitag z Chojnic mówił o podziemnych wodach na Pomorzu Zachodnim i w Cedyni, gdzie do dziś bije pod klasztorem źródełko. Według niektórych woda ta ma właściwości lecznicze. Mniszki starały się żyć w harmonii ze środowiskiem naturalnym.
Po tym pięknym zabytku oprowadził uczestników jego właściciel Piotr Hrynkiewicz, a kulminacyjnym punktem była degustacja wody ze źródła. Głównym organizatorem Dni Dziedzictwa był Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu z dyrektorem Pawłem Pawłowskim na czele.

Dni Dziedzictwa także w Gozdowicach
Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa obchodzone będą także w gminie Mieszkowice. W niedzielę 2 października do Gozdowic zaprasza Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej wraz z Izbą Pamiątek Regionalnych w Mieszkowicach. W godz. 10-17 będzie można zwiedzać czasową wystawę etnograficzną przedmiotów codziennego użytku ze zbiorów Izby Pamiątek Regionalnych i kolekcji prywatnej. Dostępna będzie także stała wystawa „Wojska inżynieryjne 1. Armii Wojska Polskiego”. O godz. 14 zaprezentowane zostaną filmy o Rejonie Pamięci Narodowej : „Inscenizacja wkopania I polskiego słupa granicznego” i „Przyczółki nad Odrą”. O 14.30 pokaz prywatnej kolekcji „Gozdowice na starych pocztówkach”. O 15.30 wykład Jana Adamczuka „Historia Izby Pamiątek Regionalnych w Mieszkowicach”. O 16 prezentacje multimedialne: „Kapsuła czasu, czyli wejście do wnętrza czołgu-pomnika IS-2 w Starych Łysogórkach”, „Jak zbudować dłubankę? Relacja z warsztatów ekologiczno-historycznych w Spychowie”, „Pokaz pływania tradycyjnej łodzi jednopiennej - dłubanki na Odrze” (dr Piotr Maliński, Michał Dworczyk, studenci archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego). Zakończenie imprezy zaplanowano na godz. 17.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska