Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 17.01.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Orkiestra z rozmachem
Radiowa Jedynka na żywo z Chojny
Minister odpowiada w sprawie peronów
Eko-Fiuk chce stworzyć magazyn odpadów na lotnisku
Zdarzyło się w roku 2016
Cedynia przejęła miejskie podziemia
Miasta Księstwa Pomorskiego w Gryfinie
Jasełkowa profeska
Sport

Miasta Księstwa Pomorskiego w Gryfinie

Wystawę pt. „Miasta Księstwa Pomorskiego” oglądać będzie można od piątku 20 stycznia do czwartku 9 lutego w godz. 9-17 w małej galerii Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie. Wstęp wolny.

Ekspozycję użyczył Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jej założeniem jest przybliżenie dziejów miast Księstwa Pomorskiego w czasach panowania książąt z dynastii Gryfitów. Wystawa jest także efektem projektu przybliżającego siedemnastowieczną Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego Eilharda Lubinusa, który przygotował słynną mapę z niezwykłą jak na ówczesne czasy dokładnością, przemierzając w tym celu cały obszar księstwa. Oprócz opisów historycznych i fotografii ukazujących we współczesnym ujęciu fragmenty miast i wybrane zabytki, atrakcją są makiety stworzone na podstawie wizerunków z mapy Lubinusa.

W gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej będzie można poczytać o: Gryfinie, Szczecinie, Baniach, Dąbiu (obecnie Szczecin-Dąbie), Gartzu, Kołbaczu, Pyrzycach, Goleniowie, Kamieniu Pomorskim, Greifswaldzie, Kołobrzegu, Pasewalku, Stargardzie, Stralsundzie, Anklamie, Ueckermünde, Wolgaście i Wolinie. Dodatkowo zaprezentowane zostaną makiety: Szczecina, Wolgastu i Greifswaldu.

Jak mówią organizatorzy uwiecznione na Mapie Lubinusa miejscowości leżą obecnie i po polskiej, i po niemieckiej stronie granicy. Zabytkowa mapa jest więc czymś więcej, niż tylko dokumentem pewnego etapu rozwoju kartografii - stanowi bowiem świadectwo wspólnej historii regionu, który był przed wiekami zjednoczony pod władzą książąt z dynastii Gryfitów. Mapa Lubinusa to zatem ważny pomnik wspólnego dziedzictwa i wspólnych korzeni dzisiejszych mieszkańców Pomorza.

Wystawa była dotychczas prezentowana w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Museum der Stadt Wolgast, Bibliotece Miejskiej w Łebie, Kulturspeicher Ueckermünde, Museum der Stadt Pasewalk, Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Vineta-Museum w Barth, Ratuszu Miasta Usedom, Sławieńskim Domu Kultury, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim, kościele św. Mikołaja w Anklamie oraz kościele św. Tomasza w Tribsees.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska