Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 05 z dnia 31.01.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rafineria w Schwedt już w większości rosyjska
Duży przemysł i szkoła
Powodzie i krajobraz
Co gminy robią dla bezdomnych zwierząt?
Nie koniec zmian w śmieciach
Wstęga w przychodni przecięta
Podwyżka w powiecie
Sport

Powodzie i krajobraz

W lutym ruszają prace przy inwestycjach na Odrze w ramach projektu ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry i Wisły. Jak informuje nas Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, pierwszymi zadaniami będą wał cofkowy Odry przy ujściu Myśli koło Chlewic i Porzecza (między Mieszkowicami a Kostrzynem) oraz modernizacja polderu marwickiego w gminie Widuchowa. Ma to kosztować ponad 144 mln zł, a pieniądze pochodzić będą m.in. z Banku Światowego. Przedsięwzięcia te zostały wpisane do Wieloletniej Perspektywy Finansowej Województwa Zachodniopomorskiego. Jeszcze w lutym ruszą prace hydrologiczne.

Jedna z dawnych śluz na Międzyodrzu

Na terenie polderu marwickiego powstaną dwa wały wzdłuż Odry o łącznej długości 6 km. Zabezpieczać mają Marwice w gminie Widuchowa oraz Krzypnicę i Krajnik w gminie Gryfino, jak również część tego miasta i pobliską Elektrownię Dolna Odra. Łącznie ochronę uzyska obszar o powierzchni 1500 ha.

W najbliższych miesiącach Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie ma wybrać biura konsultingowe, których zadaniem będzie stworzenie koncepcji, analiz, ekspertyz oraz projektów rewitalizacji dla dwóch kolejnych zadań realizowanych przy udziale Banku Światowego. Chodzi o zabezpieczenie przed powodzią Ognicy w gminie Widuchowa oraz gryfińskiego Radziszewa i Daleszewa. Wybudowana ma być także stacja pomp na polderze marwickim jako kolejny etap prac na tym obszarze.

Odra niedaleko ujścia Myśli

Groźne kaprysy Odry uwidaczniają się m.in. podczas będących skutkiem wiatru północnego tzw. cofek oraz dużego stanu wody płynącej z południa. Po modernizacji nadmiar wody będzie mógł spłynąć na teren Międzyodrza. Aby nie naruszyć bogatej przyrody, prowadzone będą uzgodnienia m.in. z Parkiem Krajobrazowym Doliny Dolnej Odry. Pierwsze prace na Międzyodrzu planowane są na koniec 2018 roku.

W planowanych przedsięwzięciach nie chodzi tylko o ochronę przeciwpowodziową, ale także przywrócenie walorów przyrodniczych Doliny Dolnej Odry. Będzie to największym z zadań realizowanych dzięki finansowaniu z Banku Światowego. Największy nacisk zostanie położony na opracowanie sposobu odbudowy grobli, czyli wału okalającego Międzyodrze. Umożliwi to zrobienie drogi technologicznej i odbudowę wszystkich kładek. Obecnie ZZMiUW nie wie, ile kanałów straciło przepływowość, bo takich pomiarów nie prowadzono od wielu lat. Wiadomo tylko, że ruch wody w tym miejscu jest obecnie o wiele mniejszy niż przed laty, a w wielu miejscach woda stoi. Kiedy kanały były bardziej przepływowe, Międzyodrze stanowiło filtr oczyszczający wodę, która tamtędy przepływała w stronę Szczecina.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska