Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 07 z dnia 14.02.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Walentynkowe życzenia
Którzy nauczyciele stracą pracę?
Nagrodzeni za migrantów
Liczba cudzoziemców rośnie, bo... musi
Jak stworzyć specjalną strefę i jak jej nie stworzyć
Akt oskarżenia za dopalacze w Mieszkowicach
Rond powinno być więcej
Brukselę wygrali gimnazjaliści
Sport

Którzy nauczyciele stracą pracę?

Projekt dostosowania od 1 września sieci szkół podstawowych i gimnazjum do wprowadzonego przez rząd nowego ustroju szkolnego jednogłośnie uchwaliła 9 lutego Rada Miejska w Chojnie. Projekt musi teraz pozytywnie zaopiniować zachodniopomorski kurator oświaty.

Projekt sieci chojeńskich szkół przedstawił na sesji dyr. Administracji Szkół i Infrastruktury Społecznej Wacław Gołąb
Tak jak zapowiadaliśmy, gimnazjum w Chojnie przekształcić się ma w Szkołę Podstawową nr 1, która do 2019 roku będzie miała też klasy gimnazjalne (aż do ich całkowitego wygaśnięcia). Obecna Szkoła Podstawowa na Lotnisku funkcjonować będzie z numerem 2. Szkoły wiejskie w Brwicach, Grzybnie, Krzymowie i Nawodnej będą z czasem placówkami ośmioklasowymi (teraz uczą się tam dzieci w kl. I-VI), czyli obecni szóstoklasiści przejdą we wrześniu do klasy VII, a rok później do VIII. Dwie filie: w Godkowie i Lisim Polu pozostaną nadal z oddziałami 0-III.
W prezentowanym przez nas przed tygodniem projekcie uchwały wprowadzono korekty co do granic obwodów szkolnych. Tak wyglądają one po poprawkach:
SP nr 1 im. Janusza Korczaka przy ul. Szkolnej: Akacjowa, Bałtycka, Barnkowo, Barnkowo Osiedle, Basztowa, Bogusława, Bolesława Chrobrego, Browarna, Brzozowa, Curie-Skłodowskiej, Czcibora, Demokracji Ludowej, Dworcowa, Jagiellońska, Jagiełły, Jana Pawła II, Klasztorna, Kolejowa, pl. Konstytucji 3 Maja, Kopernika, Kościuszki, Królowej Jadwigi, Krótka, Łużycka, Malarska, Mickiewicza, Mieszka I, Młyńska, Ogrodowa, Piastów, Piekarska, Podmurze, Prusa, Rogozińskiego, Roosevelta, Różana, Skwer Jagielloński, Słowiańska, Sportowa, Szewska, Szkolna, Towarowa, Trakt Pyrzycki, Wieżowa, Wilsona, al. Wojska Polskiego, Wyzwolenia, Zacisze, Zielona, Żółkiewskiego.
SP nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego (na Lotnisku) obejmie dzieci z następujących ulic: Andersa, Barwicka, Brzoskwiniowa, Chopina, Czereśniowa, Dojazdowa, Gdańska, gen. Wł. Sikorskiego, Hangarowa, Jodłowa, Klonowa, Krupin, Kusocińskiego, Lotników, Łąkowa, Łucznicza, Łyżwiarska, Matejki, Narciarska, Odrzańska, Orląt, Orzechowa, Owocowa, Paderewskiego, Parkowa, Pływacka, Polna, Poznańska, Przemysłowa, Sadowa, Słoneczna, Słowackiego, Szczecińska, Szybowcowa, Tartaczna, Teligi, Tęczowa, Topolowa, Transportowa, Warszawska, Wąska, Willowa, Wiosenna, Wiśniowa, Witosa, Żwirki i Wigury oraz miejscowości Bara, Mętno, Mętno Małe, Łaziszcze, Wilkoszyce, a także uczniowie klas IV-VIII z miejscowości: Drozdowo, Godków, Godków Osiedle, Jelenin, Jelonki, Kaliska i Wilcze.
Szkoła Podstawowa im. Przyrodników Polskich w Brwicach obejmie miejscowości: Czartoryja, Białęgi, Brwice i Narost.
SP im. Marii Konopnickiej w Grzybnie: Grzybno, Kamienny Jaz, Pniewko, Przyciesie, Rurka, Strzelczyn, Strzeszewko i Trzeszcze.
SP im. Olimpijczyków Polskich w Krzymowie: Błądzim, Grabowo, Krajnik Dolny, Krajnik Górny, Krzymów, Kuropatniki, Ognica Kolonia (w granicach gminy Chojna), Ostrów, Raduń, Stoki i Zatoń Dolna.
SP im. Wspólnej Europy w Nawodnej: Garnowo, Nawodna.
SP nr 2 Chojna - filia w Godkowie: Drozdowo, Godków, Godków Osiedle, Jelenin, Jelonki, Kaliska i Wilcze.
SP Nawodna - filia w Lisim Polu: Graniczna, Lisie Pole, Lisie Pole Kolonia.

Od września część uczniów klas III i VI SP na Lotnisku, a mieszkająca w obwodzie SP nr 1, będzie chodzić do Korczaka - aż do zakończenia nauki w podstawówce. Chodzi o to, by Jedynka miała odpowiednią liczbę oddziałów z odpowiednią liczbą uczniów.

SP 1 w roku szkolnym 2017/18 będzie miała 399 uczniów (razem z gimnazjalistami), w kolejnym również, a w jeszcze następnym 347. Liczba uczniów w SP 2 przedstawiać się ma odpowiednio: 536, 478 i 388. W wiejskich podstawówkach od września w Nawodnej uczyć się ma 97 uczniów, w Grzybnie 84, Krzymowie 72, Brwicach 51, w filiach w Godkowie 26 i Lisim Polu 21. Przewidywania na rok szkolny 2019/20 są następujące: Korczak 347 uczniów, Dwójka 388, Nawodna 108, Grzybno 104, Krzymów 80, Brwice 59, Godków 37, Lisie Pole 25.
Do wszystkich szkół w najbliższym roku szkolnym trzeba będzie z budżetu gminy dołożyć do subwencji 3,18 mln zł, w kolejnym 2,51 mln, a w 2019/20 - 2,77 mln. Ale są to symulacje nieuwzględniające jeszcze kosztów reformy, czyli urządzenia m.in. pracowni chemicznych i fizycznych tam, gdzie ich teraz nie ma, a także placu zabaw przy Korczaku.
Liczba etatów nauczycielskich od września ma się zmniejszyć o 13,4, a w sumie przez najbliższe trzy lata szkolne o ponad 15. Tak więc, jak oceniają przedstawiciele gminy, nie będzie możliwe, by nikt z nauczycieli nie stracił pracy, choć rząd zapewniał, że tak się nie stanie.

Po zaopiniowaniu przez kuratora i ewentualnych jego korektach gminy muszą do końca marca uchwalić ostateczną wersję sieci szkół.


Reforma oświaty uderza w gminy
W Mieszkowicach od 1 września Szkoła Podstawowa wchłonie klasy II i III Gimnazjum i będzie funkcjonować jako jedna placówka. Uchwałę z projektem sieci gminnych szkół, dopasowaną do rządowej reformy oświatowej, podjęła jednogłośnie Rada Miejska 9 lutego. W budynku dawnego gimnazjum przy ul. Techników od września uczyć się będą gimnazjalne klasy II i III (aż do ich całkowitego wygaszenia), a także klasy VII SP i rok później VIII. W podstawówce przy ul. Sienkiewicza pozostaną klasy I-VI, a od 1 września 2019 roku tylko oddziały I-IV, gdyż V-VIII mają uczyć się w budynku przy ul. Techników.
Szkoły wiejskie w Czelinie, Troszynie i Zielinie staną się placówkami ośmioklasowymi.

Budynek Szkoły Podstawowej w Mieszkowicach

Podczas dyskusji na sesji dało się wyczuć wśród publiczności napięcie między podstawówką a gimnazjum. W naturalny sposób wynika ono z obaw o przyszłość, która - jak często podkreślano - jest niejasna. Co prawda nie przewiduje się, by w tej gminie ktoś z nauczycieli stracił pracę, lecz konieczne będą różne roszady czy dopełnianie pensum nauczaniem w szkołach wiejskich. W związku z wprowadzaną przez rządzących krajem kontrowersyjną likwidacją gimnazjów sytuacja Mieszkowic jest szczególna, gdyż zaledwie niespełna 13 lat temu gmina za 5 mln zł wybudowała dla tej szkoły zupełnie nowy budynek i teraz trzeba myśleć, jak go wykorzystać.

Na sesji 9 lutego głos zabierali także dyrektorzy szkół i rodzice. Jeden z nich - Ireneusz Rutka przekonywał, że założenia reformy są takie, by nie rozdzielać klas. - Można, ale nie trzeba - zaznaczył, mając na myśli przeniesienie starszych klas SP do budynku gimnazjum. Z kolei Anna Górecka wyraziła opinię, że wolny rynek zweryfikuje nauczycieli, a o dobrego szkoły będą się biły. Radny Józef Łuszczek stwierdził, że w demokracji jest całkiem normalne, iż każdy broni swego interesu, ale potem dochodzi się do kompromisu i porozumienia.
Dyrektor gimnazjum Remigiusz Rzepczak powiedział, że - wbrew niektórym opiniom - nie kłóci się z dyrektorką podstawówki Iwoną Świerczyńską. - Próbujemy tylko odnieść się do nowej sytuacji, której wszyscy się boją. My też - stwierdził.

Mieszkowickie gimnazjum

Wszystkie wypowiedzi - radnych, burmistrza, dyrektorów, nauczycieli i rodziców - były bardzo krytyczne wobec reformy. Cały czas przewijał się wątek, że została ona narzucona przez rząd gminom, które nie miały nic do powiedzenia. Radny Konstanty Michałowski powiedział wręcz, że uderza ona w gminy.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska