Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 07.03.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wyklęta pamięć
Z Włóczykijem w różnych światach
Oświatowe perturbacje
Czy w Chojnie będzie filia kuratorium?
DIROW się tłumaczy
Wystąpią, ale jeszcze nie teraz
Poradnia w większej siedzibie
Uhuru znaczy wolność
Sport

Oświatowe perturbacje

Gryfińscy radni powiatowi przyjęli jednomyślnie projekt uchwały dostosowującej szkoły ponadgimnazjalne i specjalne do nowego ustroju szkolnego. Przedstawiamy zmiany, które wejdą w życie od 1 września w Zespole Szkół Specjalnych w Nowym Czarnowie i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chojnie: sześcioletnia Szkoła Podstawowa Specjalna przekształci się w szkołę ośmioklasową, Gimnazjum Specjalne zostanie włączone do szkoły podstawowej, Zasadnicza Szkoła Zawodowa przekształci się w Branżową Szkołę I stopnia, trzyletnia ponadgimnazjalna Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy przekształca się w trzyletnią ponadpodstawową Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy. Policealna Szkoła Zawodowa (jako ponadgimnazjalna) przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie zostanie przekształcona w ponadpodstawową Policealną Szkołę Zawodową.

SOSW Chojna

Licea ogólnokształcące i technika przekształcą się w nowe typy szkół w drugim etapie reformy ustroju szkolnego, czyli 1 września 2019 r.


W gminie Widuchowa funkcjonowały do tej pory dwie placówki oświatowe: Zespół Szkół w Widuchowej (w którego skład wchodziły Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Szafera i Publiczne Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego) oraz Szkoła Podstawowa w Krzywinie. Podczas sesji Rady Gminy 27 lutego jednogłośnie przyjęto projekt uchwały przekształcającej obie szkoły w ośmioklasowe. Klasy gimnazjalne w Widuchowej będą prowadzone, tak jak do tej pory, przy szkole podstawowej, aż do ich wygaśnięcia w 2019 r. Szkoła podstawowa w Widuchowej dodatkowo zostaje pozbawiona przymiotnika „publiczna”.
Szkoła w Widuchowej

Miejscowości wchodzące w skład obwodu szkoły w Widuchowej to: Bolkowice, Czarnówko, Dębogóra, Lubicz, Lubiczyn, Marwice, Ognica, Pacholęta, Polesiny, Rynica, Widuchowa, Widuchówko. Z kolei Kłodowo, Kiełbice, Krzywin, Pąkowo, Wilcze, Żarczyn, Żelechowo będą należeć do Krzywina.
Tego samego dnia radni przychylili się również do projektu uchwały likwidującej Punkt Przedszkolny w Krzywinie, który powstał w 2009 r. i obejmował opieką dzieci przez pięć godzin dziennie (od godz. 8 do 13). W jego miejsce planuje się utworzyć oddziały Gminnego Przedszkola w Widuchowej. Maluchy w wieku od 3 do 5 lat będą tam mogły spędzać czas od godz. 6.30 do 16 z możliwością zjedzenia obiadu. Zerówka zostanie natomiast włączona do szkoły podstawowej.
(mw, fot. rr)


Szkoła w Gogolicach zostaje
Ostatecznie burmistrz Trzcińska-Zdroju Zbigniew Kitlas zrezygnował z zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Gogolicach. Protestowali przeciw temu mieszkańcy tej wsi, o czym informowaliśmy parokrotnie. Na sesji Rady Miejskiej 3 marca podjęto uchwałę o projekcie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Znajduje się w niej także podstawówka z Gogolic. Za uchwałą głosowali wszyscy radni poza dwoma z ugrupowania burmistrza: Antonim Śliwińskim i Cornelisem Vreesvijkiem (obaj wstrzymali się).
SP Gogolice

Jak powiedział nam burmistrz Kitlas, o jego wycofaniu się z zamiaru likwidacji ostatecznie zadecydowało głosowanie na poprzedniej sesji 30 stycznia, gdy większościowa opozycja odrzuciła zmiany w wieloletniej prognozie finansowej gminy, uwzględniające oszczędności po zamknięciu gogolickiej szkoły. Zaznacza, że rozmowy i dyskusje rozpoczęto już z początkiem października i wtedy opozycja była przychylna likwidacji, uznając argumenty na temat zbyt dużych kosztów utrzymania placówki, w której do jednego ucznia dokłada się najwięcej w całej gminie. Ale później radni zmienili zdanie.
- Co roku dopłacamy coraz więcej do szkół, ostatnio 2,3 mln - stwierdził Kitlas. A jego zastępca Emilian Osetek dodaje, że SP Gogolice to jedyna szkoła w gminie, gdzie gminna dopłata przewyższa rządową subwencję (w procentach jest to 52 do 48). Mówi, że 1 marca, na komisji przed sesją, gdy już wiadomo było, że likwidacji nie będzie (uchwała intencyjna musiałaby być przyjęta do końca lutego), opozycja twierdziła, że wcale nie była przeciwna zamknięciu szkoły i że burmistrz powinien był próbować wprowadzić uchwałę.
Z. Kitlas ponownie powtórzył swą opinię, że dostał od radnych mandat na trwonienie pieniędzy.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska