Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 19 z dnia 09.05.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kolekcjonerzy barbarzyńcy
Który prezydent był na żołnierskim cmentarzu?
Jedyne takie miejsce w Swobnicy
Pionier regionalizmu
Bieg i dzień z templariuszami
Straż Graniczna w akcji
Godni w Europie
Biblioteka. Oczywiście!
Sport

Biblioteka. Oczywiście!

To hasło XIV Tygodnia Bibliotek, trwającego od 8 do 15 maja, a organizowanego m.in. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Zmieniające się bowiem funkcje bibliotek w ostatnich latach pozwalają na zwiększenie zakresu ich działań: można tam nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, uczyć się języka, poznać nowoczesne technologie, zdobyć wszelkie potrzebne informacje itd.


Z tej okazji udaje nam się podpytać szefową chojeńskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej Teresę Błońską o kilka kwestii związanych ze współczesnym bibliotekarzem i jego miejscem w ekspansywnym świecie wszechobecnych ekranów i ekraników. Historia biblioteki, którą kieruje, sięga roku 1949. Przez wszystkie lata swojej aktywności placówka wrosła w krajobraz kulturalny Chojny, a jej działania często wykraczają poza granice miasta.
- Lata funkcjonowania biblioteki w środowisku to ciągłe dostosowywanie usług do zmieniających się potrzeb i oczekiwań jej odbiorców – mówi nam T. Błońska. Jak więc zmieniała i unowocześniała się chojeńska skarbnica książek? W 2011 roku przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek. Miał on na celu ułatwienie polskim bibliotekom publicznym dostępu do komputerów, Internetu i szkoleń. Pracownicy uczestniczyli w kongresach, konferencjach, szkoleniach i warsztatach, których efektem było m.in. przygotowanie i opracowanie wieloletniego programu rozwoju placówki. Ważnym elementem było złożenie w 2013 roku do Instytutu Książki wniosku, co doprowadziło do remontu i doposażenia biblioteki. Działania te podjęto i zrealizowano przy pełnej akceptacji i pomocy burmistrza Chojny oraz w pewnym stopniu samorządu województwa zachodniopomorskiego.
T. Błońska mówi również, co to znaczy być bibliotekarzem w dzisiejszych czasach. - Dziś to nie tylko uśmiechnięta i życzliwa osoba, która doradzi dobór książki czytelnikowi. Tych zadań jest znacznie więcej. To działania na rzecz mieszkańców, promocja i partnerstwo lokalne. Współczesny bibliotekarz to osoba poruszająca się swobodnie w wielu obszarach wiedzy, współpracująca z wieloma osobami i instytucjami, otwarta i kreatywna - wylicza. - Postępująca cyfryzacja też nie przysparza zwolenników papierowej wersji książek i musimy sobie również z takimi problemami poradzić. Chojeńska biblioteka posiada katalog książek online, wprowadza magnetyczne karty czytelnika i systematycznie zakupuje audiobooki. W miarę posiadanych środków finansowych stara się zdobywać e-booki. Wychodzenie naprzeciw postępującej cyfryzacji to czytelnia internetowa, prowadzenie dla różnych grup wiekowych szkoleń z obsługi komputerów, a także udział w ogólnopolskiej akcji Tydzień z Internetem.
Pytamy również o akcje promujące czytelnictwo. - To przede wszystkim włączanie się w akcje ogólnopolskie: Cała Polska Czyta Dzieciom, Dyskusyjne Kluby Książki, Bookcrossing, Narodowe Czytanie, Morze Kultury i własne cykliczne, m.in.: Sztafeta Literacka, Czytam Sobie oraz Kramik Literacki - wymienia T. Błońska. Na koniec dociekamy, co z tym pogarszającym się czytelnictwem wśród dzieci i młodzieży. Czy istnieje koncepcja, która będzie w stanie zaradzić tej nowej sytuacji? Biblioteka w Chojnie ma swój sposób. Nowości wydawnicze, interesujące tytuły, literatura współczesna – to niektóre sposoby, by przyciągnąć młodego adepta książek. Włączanie się w akcje promujące czytelnictwo i książkę, spotkania z pisarzami, wirtualne spotkania z autorami, dziennikarzami czy chociażby warsztaty też mogą pokazać, że czytanie może być jedną z ciekawszych form rozrywki i odpoczynku. Dodatkowo zapewnia się łatwy dostęp do encyklopedii i słowników elektronicznych, a w niedalekiej przyszłości dostęp do platformy IBUK oraz czytników książek elektronicznych.
Biblioteka w Chojnie może również pochwalić się gośćmi z pierwszych stron gazet. W ostatnich latach czytelnicy mogli posłuchać, co mają do powiedzenia m.in.: Małgorzata Braunek, Maria Czubaszek, Monika Szwaja, Katarzyna Bonda, Szymon Hołownia, Małgorzata Kalicińska, Michał Rusinek, Wanda Chotomska, Eliza Piotrowska, Renata Piątkowska, Anna Rydel-Czerwińska czy Marta Fox.

Biblioteka chojeńska stara się być miejscem spotkań z dobrą książką, nowoczesną technologią, odpowiadając na hasło „Biblioteka. Oczywiście!”.
Marta Walkowiak

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska