Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 06.06.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kościół Mariacki ma żyć
Chcą inwestować przy plaży
Honorowi i zasłużeni
Wygrała morynianka
Zuzia jubileuszowa
Rycerze pod murami
Festyn Rodzinny w Chojnie
Sport

Honorowi i zasłużeni

Jerzy Chrabecki
Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Widuchowa w tym roku zostanie wręczony Jerzemu Chrabeckiemu. Kandydaturę działacza na rzecz osób niepełnosprawnych wysunęła wójt Anna Kusy-Kłos podczas sesji 29 maja, a Rada Gminy jednogłośnie ją poparła. W uzasadnieniu uchwały czytamy: „To wyjątkowy człowiek, Polak z pochodzenia, Austriak z racji posiadanego obywatelstwa, ale dzięki temu, co robił przez większość swojego dorosłego życia, jest ze wszech miar Europejczykiem o ogromnym sercu, otwartym na potrzeby innych osób niezależnie od narodowości, zdolności, sprawności fizycznej i intelektualnej. Zawsze gotowy pomóc w potrzebie, a szczególnie pomóc uwierzyć w siebie i pokonać wszelkie bariery, czerpiąc przy tym radość z życia i kontaktu z innymi ludźmi. Dzięki swojej wyjątkowej osobowości, determinacji, bezinteresowności i poświęceniu Pan Jerzy Chrabecki potrafił zjednać sobie życzliwość i przyjaźń nie tylko mieszkańców Rynicy, ale wielu osób w gminie Widuchowa”.

Na łamach naszej gazety niejednokrotnie przedstawialiśmy jego sylwetkę oraz dokonania na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat jego działalności. Przypomnijmy, że w 1992 roku po raz pierwszy zorganizował integracyjne zawody sportowe, w których udział mogły brać zarówno osoby niepełnosprawne, jak i zdrowe. Dwa lata później w Rynicy (gm. Widuchowa) odbyła się impreza Dni Integracji – Rynica z udziałem osób niepełnosprawnych z Austrii i Węgier, która była kontynuowana w następnych latach, przekształcając się w Europejskie Spotkania Osób Niepełnosprawnych „Religia – Kultura – Sport”. Od 2002 roku rynickie spotkania powiązane są z pieszą pielgrzymką osób niepełnosprawnych na dystansie 42 km z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu do kościoła w Rynicy, gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej Rynickiej - patronki osób niepełnosprawnych. Jednak najbardziej spektakularnym pomysłem Chrabeckiego okazał się sztafetowy bieg osób niepełnosprawnych po Europie. Pierwsza tego typu impreza wystartowała w 1999 roku. Podczas jej piętnastu edycji uczestnicy odwiedzili 41 krajów, 254 miasta etapowe i pokonali łącznie dystans 33 200 km, z czego przebiegli 13 350 km.

Jerzy Chrabecki do dzisiaj spędza lato w domu w Rynicy, skąd pochodzi jego żona Justyna. Odznaczony zostanie tradycyjnie podczas Jarmarku Widuchowskiego, który planowany jest na 23 i 24 czerwca. Przypomnijmy, że honorowymi obywatelami Widuchowej są także Hermann Specht – burmistrz partnerskiego miasteczka Gehrde w Niemczech w powiecie Osnabrück (Dolna Saksonia) i Gudrun Henrici z niemieckiego miasteczka partnerskiego Bersenbrück.
(mw)


Zasłużeni dla Cedyni
Trzem osobom nadane zostaną tytuły Zasłużonego dla Gminy Cedynia. Uchwały takie podjęła Rada Miejska na sesji 31 maja. Opiniująca kandydatury czteroosobowa kapituła składa się z radnych, a kieruje nią przewodniczący rady Krzysztof Nowak. Oto sylwetki uhonorowanych.
Emilia Karpiak (zgłoszona przez burmistrz Gabrielę Kotowicz) to emerytowana wieloletnia nauczycielka, a w latach 1969-89 dyrektorka Szkoły Podstawowej w Cedyni. Uczyła historii i wychowania obywatelskiego. Z jej inicjatywy rozpoczęto starania o wybudowane nowego budynku szkoły, co po wielu latach zrealizowano w 1988 roku. Wtedy w nowym gmachu miała miejsce ogólnopolska inauguracja roku szkolnego. W 1972 roku, w tysiąclecie bitwy pod Cedynią, E. Karpiak została matką chrzestną statku Polskiej Żeglugi Morskiej „Cedynia”.
Zenon Pikuła (zgłoszony przez Krzysztofa Nowaka) od 1974 r. do dziś jest sołtysem Piaska, radny w latach 1984-89, 1990-2010 oraz w obecnej kadencji. Był także członkiem Zarządu Miejskiego. Jest liderem życia społecznego i autorytetem dla mieszkańców.
Pośmiertnie tytuł Zasłużonego dla Gminy Cedynia przyznano Piotrowi Misiurze, zgłoszonemu przez dyrektorki obu cedyńskich szkół. Był wieloletnim nauczycielem fizyki, matematyki i informatyki. Przepracował na terenie gminy 29 lat: w Lubiechowie Dolnym, Piasku, Cedyni oraz w gimnazjum. Wykształcił wielu laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych. W latach 1994-98 był radnym i przewodniczącym Rady Miejskiej. W lutym br. w wieku 54 lat zmarł po walce z białaczką.
Tytuły wręczone będą podczas Dni Cedyni 24-25 czerwca.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska