Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 26 z dnia 27.06.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Absolutoria w gminach i powiecie: gdzie jednogłośnie, a gdzie nie?
Koniec programu „Zdążyć przed powodzią”
O historii poważnie i zabawowo
Świętowała Widuchowa
Święto Mieszkowic - program
Podziemne wydawnictwa w Gryfinie
Sport

Podziemne wydawnictwa w Gryfinie

Biblioteka Publiczna w Gryfinie i Stowarzyszenie Wolnego Słowa z Warszawy, z okazji kolejnej rocznicy strajku w Elektrowni Dolna Odra z czerwca 1976 roku, zapraszają na wystawę niezależnych wydawnictw, jakie powstawały w Gryfinie, Pomorzu Zachodnim i w Polsce. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 26 lipca o godz. 16 w budynku gryfińskiej biblioteki na ul. Kościelnej 24.

Będzie można obejrzeć nie tylko czasopisma (w tym egzemplarz „Krawędzi Ziemi Gryfińskiej” z adnotacją oficera Służby Bezpieczeństwa poczynioną w czasie rewizji) i książki, ale również oryginalny sprzęt, jakim posługiwali się podziemni drukarze. Zbiory zostały udostępnione przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Książnicę Pomorską, Muzeum Historii Polski, szczeciński oddział IPN i osoby prywatne.


Na wystawie pojawią się wydawnictwa drukowane jeszcze przed sierpniem 1980 r. (m.in. oryginalne egzemplarze Komunikatu KSS KOR i „Robotnika Szczecińskiego”, którego redakcja znajdowała się także w Gryfinie). Specjalną atrakcją są oryginalne plakaty, jakie internowani w Wierzchowie Pomorskim wywieszali na ścianach więzienia oraz odpisy dokumentów i korespondencji z głodówki protestacyjnej w Podkowie Leśnej w obronie Marka Adamkiewicza, odmawiającego służby wojskowej, co dało początek Ruchowi Wolność i Pokój. Dokumenty te udostępnił Mirosław Witkowski - internowany w Wierzchowie gryfiński opozycjonista, późniejszy członek WiP-u. Wśród eksponatów jest też użyczona przez Muzeum Historii Polski maszyna do pisania, przywieziona z Londynu przez Eugeniusza Smolara (na której pisano teksty do „Tygodnika Mazowsze”) oraz matryca i rama do sitodruku „Solidarności Walczącej”.

Wystawa czynna będzie do końca sierpnia w godzinach otwarcia biblioteki. Kontakt dla grup zorganizowanych: tel. 91 416 26 39 wew. 14.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska