Dzisiaj jest wtorek, 16 października 2018 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 27 z dnia 04.07.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Co będzie w dawnym WOP-ie?
Burmistrz Chojny ani z absolutorium, ani bez
Absolutoria w Cedyni, Trzcińsku-Zdroju i Widuchowej
CBA i nepotyzm
Zasłużeni dla Cedyni i Mieszkowic
Nowi radni
W Baniach zmiana w kulturze
Są w Zarządzie Okręgu
Sport

Co będzie w dawnym WOP-ie?

Przypieczętowano sprzedaż niszczejącej od lat dawnej siedziby WOP i Straży Granicznej, a przed wojną starostwa w Chojnie. Sporządzony przez notariusz Justynę Rogowską akt notarialny podpisali 27 czerwca: burmistrz Adam Fedorowicz i nowy właściciel Cornelis Vreeswijk. Przypomnijmy, że 18 maja wygrał on czwarty już ogłoszony przez gminę przetarg. Był jedynym chętnym. Cenę wywoławczą 2 mln zł podbił o 20 tys., ale ostatecznie zapłacił połowę, gdyż w przypadku obiektów zabytkowym przysługuje 50 proc. bonifikaty. Pieniądze wpłynęły już na konto gminy. Remont musi być wykonany zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków. Według aktualnej wyceny nieruchomość (grunt o pow. 7679 m kw. i budynek 2206 m kw.) ma wartość 2,6 mln zł.


Wstępnie nabywca określił przeznaczenie budynku jako cele administracyjno-biurowe. Jednak ostateczną decyzję podejmie po ekspertyzie architektonicznej. C. Vreeswijk mieszka w Gogolicach (gm. Trzcińsko-Zdrój), gdzie jest sołtysem i radnym. Tam też, w wyremontowanym pałacu, ma siedzibę jego firma Vreespol. Właściciel określa się jako miłośnik zabytków. Żona jest Polką, a on sam - z pochodzenia Holender - mieszka w naszym kraju od 1998 r. i ma od 6 lat polskie obywatelstwo. Vreespol działa na rynku usług rolnych. To jedna z największych firm w powiecie gryfińskim: zatrudnia ponad 400 osób. 97 proc. obrotów pochodzi z usług dojenia krów w Niemczech.

Akt notarialny podpisują: burmistrz Adam Fedorowicz
i Cornelis Vreeswijk

Za naszym pośrednictwem Cornelis Vreeswijk zwraca się do czytelników posiadających stare zdjęcia czy widokówki z budynkiem byłego starostwa lub dawne wyposażenie tego obiektu. Udostępnienie tych materiałów pomoże w rewitalizacji budynku. Kontakt: tel. 600 957 007.
(tekst i fot. rr)

do góry
2018 ©  Gazeta Chojeńska