Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 28 z dnia 11.07.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Unia daje 3 mln euro na most w Siekierkach
Flis Odrzański już po raz dwudziesty drugi
Świętowała policja
Ostatnie absolutoria
Kresowe potrawy i kilkadziesiąt piłek
Powiatowe stypendia
Sport

Unia daje 3 mln euro na most w Siekierkach

W ubiegłym tygodniu Komitet Monitorujący Programu Interreg Va pozytywnie ocenił projekt przystosowania mostu Siekierki/Neurüdnitz do ruchu turystycznego. Ten unijny fundusz przeznaczył na ten cel ponad 3 mln euro dofinansowania. Zakończenie prac rewitalizacyjnych zaplanowano na 2020 rok.


O tym przedsięwzięciu pisaliśmy wielokrotnie, a jeszcze częściej o niszczejącym i rozgrabianym przez złomiarzy moście kolejowym na Odrze w Siekierkach (gmina Cedynia). Na szczęście sama konstrukcja jest w dobrym stanie. Ruchu kolejowego nie ma tam od lat, więc przez most przebiegnie ścieżka pieszo-rowerowa, stanowiąca przedłużenie będącej w stadium projektowym ścieżki po dawnej trasie kolejowej od Siekierek przez gminy: Cedynia, Moryń, Chojna, Trzcińsko-Zdrój i dalej w głąb województwa. Dzięki mostowi ścieżka połączy się po stronie niemieckiej ze szlakami rowerowymi biegnącymi m.in. na północ do Bałtyku i na południe do Czech.


Most otacza piękna przyroda, gdyż wiedzie on nie tylko nad Odrą, ale i nad jej rozległymi rozlewiskami, bogatymi w faunę i florę. Dla jej miłośników powstanie więc liczący 660 metrów długości specyficzny taras widokowy, zwieńczony dodatkowo dwupoziomową platformą.
Obiekt przez tyle lat był nieużywany i opuszczony, gdyż jego remont zdecydowanie przekraczał możliwości finansowe gminy Cedynia. Sprawa ruszyła dopiero parę lat temu, gdy projekt zdecydował się prowadzić Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Ale gwarancja finansowania z UE, czyli ostateczne zielone światło zapaliło się kilka dni temu.
- Cudowne krajobrazy, piękno rozlewisk i lasów, ponad 170 gatunków ptaków, w tym również tych unikalnych. Tu polują bieliki, występuje puchacz Bubo bubo. Zalet Doliny Dolnej Odry i naszych parków krajobrazowych jest wiele. To tak naprawdę ostatni taki obszar w Europie pod względem wartości przyrodniczych - zaznacza wicemarszałek Jarosław Rzepa.


Pozytywną ocenę Interregu otrzymał też drugi projekt - pod nazwą „Zrównoważona turystyka wodna w unikalnej Dolinie Dolnej Odry”. Tu partnerami Zespołu Parków Krajobrazowych są: miasto Schwedt i Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. Z tego przedsięwzięcia ucieszą się m.in. kajakarze, którzy będą mogli skorzystać z sieci naturalnych miejsc odpoczynku. Inwestycja rozszerzy ofertę działającego już w Schwedt Centrum Turystyki Wodnej i pozwoli na zbudowanie wież widokowych (m.in. koło Chlewic w gminie Boleszkowice) oraz przygotowanie infrastruktury informacyjnej. Ma to przyciągnąć nowych turystów, m.in. ze Szczecina i Berlina. Dofinansowanie z Interregu wyniesie ponad 2,2 mln euro, a koniec prac przewidziano na koniec 2020 roku.

- Chcemy, by wypoczynek na Pomorzu Zachodnim, tak w wakacje, jak i w trakcie całego roku, pozostawiał niezapomniane wspomnienia. Nasze parki i Odra są z pewnością takimi miejscami, które nie zostały jeszcze w pełni odkryte, a przecież stanowią nasze „bogactwo naturalne”, dzięki któremu można u nas spędzić czas w bardzo atrakcyjny sposób. Oba projekty idealnie wpisują się m.in. w tworzone w regionie szlaki rowerowe. Z pewnością odpowiedzą na potrzeby najbardziej wymagających turystów, ale i tych, którym wystarczy krótki wypad za miasto - mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Robert Ryss
(fot. D. Janicka)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska