Dzisiaj jest niedziela, 24 czerwca 2018 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 32-33 z dnia 08.08.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Magiczny Przystanek Woodstock
Powstaniec znów musi walczyć z faszyzmem
Odeszli od nas
Jubileusz promu
Na Gotyckim Szlaku
Spotkania z historią w Baniach
Międzynarodowe zawody integracyjne
Sport

Odeszli od nas

2 sierpnia zmarła w Warszawie w wieku 87 lat pisarka i poetka Wanda Chotomska, autorka kilkuset książek dla dzieci, widowisk, scenariuszy, piosenek (m.in. dla harcerskiego zespołu Gawęda). W kręgu poezji dla dzieci uznawana była za kontynuatorkę tradycji Tuwima i Brzechwy. W 2002 roku jej imię nadano szkole podstawowej w Strzelczynie (gmina Chojna). Szkoła uległa likwidacji w roku 2011 (z powodów demograficznych i ekonomicznych), ale jej patronka zdążyła kilkakrotnie tu gościć. Za każdym razem obdarzała dzieci niezwykłą energią, którą wręcz promieniowała. Urodziła się w 1929 roku w Warszawie. Była sanitariuszką w powstaniu warszawskim. Jako pisarka debiutowała w 1949 roku. Była autorką niezwykle popularnej w latach sześćdziesiątych dobranocki dla dzieci pt. „Jacek i Agatka”. W 1969 roku odznaczona została Orderem Uśmiechu.

Henryk Piłat
Wanda Chotomska
Bogusław Kałużny

Również 2 sierpnia po długiej chorobie nowotworowej zmarł w wieku 65 lat Henryk Piłat - przez trzy kadencje (w latach 2002-2014) burmistrz Gryfina, a przez dwie - 1990-1998 zastępca burmistrza (funkcję tę piastował wówczas Wojciech Długoborski, ale potem ich drogi się rozeszły). W międzyczasie był powiatowym radnym, szefem rady nadzorczej PUK w Gryfinie i prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Regalica”. Na zdjęciu H. Piłat 16 września 2012 roku podczas uroczystego otwarcia pod Gardnem Parku Regionalnego, wchodzącego w skład specjalnej strefy ekonomicznej. Obecnie inwestują tam wielkie firmy.

Bogusław Kałużny - były piłkarz i trener Odry Chojna zmarł 31 lipca. Był w składzie m.in. w 1986 roku, gdy Odra awansowała do III ligi. W 2002 r. juniorzy pod jego kierunkiem zdobyli puchar „Głosu Szczecińskiego”.
(tekst i fot. rr)

do góry
2018 ©  Gazeta Chojeńska