Dzisiaj jest niedziela, 24 czerwca 2018 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 32-33 z dnia 08.08.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Magiczny Przystanek Woodstock
Powstaniec znów musi walczyć z faszyzmem
Odeszli od nas
Jubileusz promu
Na Gotyckim Szlaku
Spotkania z historią w Baniach
Międzynarodowe zawody integracyjne
Sport


W sierpniu rozpocznie się VIII Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku i kolejny raz przez pięć sobót odbywać się będzie m.in. na terenie powiatu gryfińskiego. Organizatorem jest Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina.

Festiwal rozpocznie się 19 sierpnia w Wełtyniu (gm. Gryfino). O godz. 17 po tamtejszym kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej oprowadzać będzie Michał Dębowski. Godzinę później w Kołbaczu (gm. Stare Czarnowo) walory kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i zespołu zabytków poklasztornych zaprezentuje Radosław Palus ze Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki. O godz. 19 rozpocznie się tam koncert „Alla Polacca – motywy polskie w twórczości G.Ph. Telemanna”. Wykonawcy: Piotr Chrupek – altówka barokowa, zespół Consortium Sedinum.

Tydzień później festiwal zawita do Trzebiatowa. O godz. 17 po Pałacu nad Młynówką i kościele pw. Macierzyństwa NMP oprowadzi Piotr Żak z Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury. O 19 w kościele zabrzmi Msza g-moll BWV 235 Jana Sebastiana Bacha. Wykonawcy: Łukasz Dulewicz – alt, Szczepan Kosior – tenor, Rafał Chalabala – bas, Szczecin Vocal Project, Orkiestra Famd.pl, Paweł Osuchowski – dyrygent.

2 września Paweł Migdalski oprowadzać będzie o godz. 15 po kościele św. Pawła w Tatyni, o 15.45 po kościele pw. św. św. ap. Piotra i Pawła oraz ruinach klasztoru augustianów w Policach-Jasienicy, a o 17 po ratuszu i kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Warpnie. O godz. 19 wysłuchać tam można będzie koncertu „Dialog muzyczny” w wykonaniu Piotra Pałaca - gitara i Urszuli Stawickiej - klawesyn.

9 września uczestnicy zwiedzać będą o godz. 15 w Gardnie kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, o 16 w Chwarstnicy kościół pw. Świętej Trójcy, a o 17 w Gryfinie kościół pw. Narodzenia NMP, zaś przewodnikiem będzie Julian Dalidowicz. O godz. 19 w Pałacyku pod Lwami koncert „Scherzi Musicali”. Wykonawcy: Aldona Bartnik – sopran, Szczecin Vocal Project, kierownictwo artystyczne Paweł Osuchowski.

Ostatni dzień festiwalu to sobota 16 września. W Szczecinie o godz. 18 dworzec PKP od strony ul. Owocowej zaprezentuje Michał Dębowski, a potem kościół pw. św. Jana Ewangelisty, gdzie o 19.30 w finałowym koncercie „Serenada notturna” wystąpi Orkiestra Famd.pl pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego.


Na wszystkie koncerty wstęp wolny - z wyjątkiem ostatniego w Szczecinie, gdzie bilety kosztują 25 i 15 zł, a w przedsprzedaży 20 i 10 zł (na stronie organizatora - www.famd.pl). Sprzedaż bezpośrednia w Republice Rozmaitości Fanaberia przy deptaku Księcia Bogusława X 5.

Jak mówią organizatorzy, Letni Festiwal Wędrowny „Na gotyckim szlaku”, jako połączenie wiekowej architektury i sztuki z muzyką dawną, cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów. To bowiem świetna okazja, aby poznać historię pomorskich zabytków i usłyszeć w ich murach piękną muzyką z epoki.
Szczecińska publiczność będzie mogła skorzystać z autokaru, odjeżdżającego każdorazowo z przystanku przy placu Żołnierza Polskiego (między ul. Farną a Mariacką). Do Wełtynia i Kołbacza odjazd o godz. 16, do Trzebiatowa o 15, do Tatyni, Polic-Jasienicy i Nowego Warpna o 14, do Gardna, Chwarstnicy i Gryfina o 14. Powrót do Szczecina każdorazowo bezpośrednio po koncercie. Są już w sprzedaży bilety na przejazd (w obie strony) w cenie 20 zł.

Partnerzy festiwalu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie, powiat gryfiński, powiat policki, miasto Szczecin oraz gminy: Stare Czarnowo, Trzebiatów, Nowe Warpno i Gryfino. Współorganizatorzy: Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu, Parafia pw. Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Warpnie, Parafia Narodzenia NMP w Gryfinie, Parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki w Kołbaczu, Trzebiatowski Ośrodek Kultury, Gryfiński Dom Kultury, Stowarzyszenie Terra Incognita, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. „Gazeta Chojeńska” jest patronem medialnym.
(rr)

do góry
2018 ©  Gazeta Chojeńska