Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 39 z dnia 26.09.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wierzę w konstytucję
Widuchowa znów występuje z ZGDO
Chojna i Wenecja
Dni Integracji na wrzesień
Na okrągło w Cedyni
Budżety po półmetku
Bloki w parku?
Sport

Chojna i Wenecja

Na zdjęciu z Chojny z 2005 roku Elwira Niewiera wygląda jak gwiazda kina przedwojennego. 12 lat później nakręciła film o mocarzu przedwojennego kina polskiego.
Na zakończonym 9 września 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji polsko-niemieckie dzieło pt. „Książę i dybuk” dostało pierwszą nagrodę w kategorii dokumentów o historii kina. Jego bohaterem jest Michał Waszyński (1904-65) - twórca wielu przedwojennych filmów polskich, głównie komedii (w tym z Eugeniuszem Bodo), lecz także słynnego „Dybuka” z 1937 r., zrealizowanego w języku jidisz. Był najpłodniejszym reżyserem polskiego kina w dwudziestoleciu międzywojennym. Ale jego życie było dużo bardziej pasjonujące i dramatyczne niż tworzone przez niego dzieła...

Nagrodzony tak prestiżową nagrodą film o Waszyńskim wyreżyserowali Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski. Pochodząca z Raciborza, a potem zamieszkała w Berlinie Niewiera to autorka i współautorka wielu dzieł teatralnych i filmowych. Jest znana na naszym terenie, bo w 2005 roku wraz z Kornelem Miglusem (m.in. współproducentem obsypanego nagrodami fabularnego filmu Małgorzaty Szumowskiej pt. „Ono”) prowadziła warsztaty filmowe „Spojrzenie przez rzekę” dla młodzieży z liceum w Chojnie i z gimnazjum w Angermünde. Pod ich okiem uczniowie nakręcili film, w którym prowadzili rozmowy z żyjącymi po obu stronach Odry ofiarami wysiedleń w czasie II wojny lub tuż po niej. Zdarzało się, że rozmówcami były babcie młodych twórców. Zdjęcia powstawały m.in. w Bielinku, Zatoni Dolnej, Chojnie, Heinersdorfie, Lunowie. Pierwszy publiczny pokaz filmu odbył się 28 listopada 2005 roku w ZSP w Chojnie z udziałem m.in. Elwiry Niewiery. Warsztaty i ich owoce opisywaliśmy w nr. 29 i 49 z 2005 roku.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska