Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 43 z dnia 24.10.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Zamek (na razie) nie na sprzedaż
Tańsze w eksploatacji i zdrowsze dla otoczenia
Teatry w ponadgranicznej sieci
Życie z wojennym korespondentem
Kosze na śmieci w roli ławek
Sport

Teatry w ponadgranicznej sieci

Teatr Uckermärkische Bühnen (UBS) w Schwedt od lat znany jest z aktywności transgranicznej, o czym najlepiej wiedzą dzieci z naszego regionu, dla których scena ta co roku przygotowuje dwujęzyczne baśnie. Z oferty tej korzystają tysiące uczniów polskich szkół na pograniczu. Często opisywaliśmy też owocną i wieloletnią współpracę tego teatru z gryfińskimi tancerzami, jak również z operą w Szczecinie.

Teraz UBS zrobił kolejny krok. Jest liderem projektu „Polsko-niemiecka sieć teatralna theater-pom.net”, a jego partnerami są: Opera na Zamku w Szczecinie i Theater Vorpommern w Greifswaldzie. Wartość przedsięwzięcia to 3,3 mln euro, w tym 2,8 mln dofinansowania z Unii Europejskiej. W założeniu są wspólne produkcje i - co niezwykle ważne - przełamanie bariery językowej, gdyż cała trójka partnerów wyposażona zostanie we własne wyświetlacze dialogów na spektaklach. Do tej pory UBS od czasu do czasu pożyczał taki sprzęt od szczecińskiej opery. Dzięki projektowi polski widz będzie mógł iść do teatru w Schwedt czy w Greifswaldzie jak do polskiego kina na zagraniczny film, bez obaw, że nie zrozumie, co mówią aktorzy. Opera w Szczecinie wzbogaci się o podobne tablice, tyle że przystosowane do użytku w plenerze.


Główne cele powstania sieci to zwiększenie atrakcyjności oferty tych trzech teatrów i poprawa dostępu do nich po obu stronach granicy. Mają one uzgadniać swe programy, organizować wspólne produkcje i gościnne występy. Mówiono o tym 28 września w Schwedt na spotkaniu z dziennikarzami z obu krajów. Szczegóły przedstawili: szef UBS Reinhard Simon i dyrektor artystyczny André Nicke. - Widzowie po obu stronach nieistniejącej granicy otrzymają szansę wizyty w teatrze z absolutną pewnością, że w żadnym z naszych trzech teatrów nie spotkają się z ograniczeniami utrudniającymi odbiór spektaklu - powiedział dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie Jacek Jekiel. - Realizacja tego projektu umożliwi wymianę artystyczną na bardzo wysokim poziomie technicznym. Cieszę się też, że będziemy mogli na przykład prezentować gościnnie w Schwedt romantyczne opery, jak „Tannhäuser”, zrealizowane w koprodukcji z Operą na Zamku - stwierdził wicedyrektor teatru w Greifswaldzie Horst Kuppich.

Co roku, na zmianę w każdej z trzech placówek, mają odbywać się Polsko-Niemieckie Dni Teatru (pierwsze w przyszłym roku w Schwedt). Wśród przewidywanych wspólnych spektakli jest bożonarodzeniowa baśń dla dzieci pt. „Piękna i bestia” (premiera za rok). Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska mówi: - Projekty takie są szczególnie wartościowe, ponieważ nie są narzucane przez polityków, lecz inicjowane oddolnie przez konkretnych ludzi i konkretne placówki kulturalne, a tym samym odpowiadają na konkretne potrzeby ludzi. Od kilku lat widzimy, jakim powodzeniem cieszy się berliński dzień Kontrapunktu. Podobny efekt przyniosły premiery takich spektakli, jak „Lohengrin” czy „Tannhäuser” w naszej szczecińskiej operze. Widowiska spotkały się ze sporym zainteresowaniem zarówno polskich, jak i niemieckich widzów, którzy z wielką ciekawością przekraczali granice naszych państw, by móc obcować z uniwersalnym językiem sztuki. Stworzenie sieci to zdecydowanie ułatwi, zbliży, ale z pewnością przyniesie także energię i inspiracje dla naszych artystów - stwierdziła.

Realizacja projektu potrwa przez trzy najbliższe lata, a jego koordynatorem jest Przemysław Konopka. Tworzenie sieci współpracy wspierane jest przez Program Interreg VA Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia / Województwo Zachodniopomorskie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska