Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 44 z dnia 31.10.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Burmistrz odpowiada marszałkowi
Poziom coraz wyższy
Nominowani do Bocianów
Podatki w Cedyni jednogłośnie, w Chojnie spór o stodoły
Tydzień Tańca w Gryfinie
W Chojnie się budują
Sport

Nominowani do Bocianów

Kapituła Bocianów, czyli nagrody starosty gryfińskiego za promocję powiatu, ogłosiła nominacje do tego wyróżnienia. Spośród 32 zgłoszonych kandydatów (osób, organizacji i firm, które w ciągu ostatniego roku swoją działalnością lub osiągnięciami najlepiej promowały powiat lub też przyczyniały się do jego rozwoju) wyłoniono 12 - po trzech w każdej z czterech kategorii. Oto nominowani.


Kultura
Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej. Obejmuje dwie położone w Rejonie Pamięci Narodowej placówki muzealne: w Gozdowicach i Starych Łysogórkach. Organizuje lekcje muzealne, gry terenowe, wycieczki, wystawy czasowe, związane z walkami z kwietnia 1945 r. Udostępnia księgi inwentarzowe żołnierzy spoczywających na cmentarzu wojennym w St. Łysogórkach. Stworzyło także stronę internetową z ich nazwiskami i lokalizacją pochówku. W tym roku muzeum było współorganizatorem „Wakacji z historią”, zlotu klas mundurowych oraz projektu „Edukacja obronna Rejonu Pamięci Narodowej”.
Sołectwo Mirowo. Od 5 lat jest organizatorem Aksamitnego Festiwalu, którego celem jest zaangażowanie mieszkańców w estetyczne kształtowanie najbliższego otoczenia poprzez sadzenie kwiatów i krzewów, a także dbanie o własne ogródki w ramach konkursu o tytuł Aksamitnej Zagrody. Działania te prowadzą do utworzenia w Mirowie Wioski Kwiatowej. W ub. roku mieszkańcy sołectwa brali udział w unijnym projekcie dotyczącym rewitalizacji w gminach województwa.
Teatr Bomba Bomba. Osoby z orzeczeniami o niepełnosprawności, których spotkanie na warsztatach arteterapeutycznych zaowocowało powstaniem grupy teatralnej. Aktorzy pod kierunkiem Violiny Janiszewskiej prezentują spektakle w naszym województwie i w Niemczech. O swojej pracy teatr wielokrotnie opowiadał w mediach obu krajów. Przez rok był w posiadaniu Złotego Gołębia - przechodniej statuetki ONZ.
Pozostali zgłoszeni w tej kategorii to: Artur Czyżyński - gryfiński raper, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, Jan Adamczuk - kustosz Mieszkowickiej Izby Pamiątek Regionalnych, Małgorzata Ragan - instruktorka plastyki w Gryfińskim Domu Kultury, zespół Olej z Chojny.

Sport
Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu. Choć sport nie jest jego domeną, to organizuje liczne imprezy sportowe, m.in.: renomowany Bieg dookoła Morynia i Jeziora Morzycko, rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz, Moryńską Trójkę, Marsz Świąteczny Nordic Walking. Od wielu lat uczestniczy w Europejskim Tygodniu Sportu.
MKS Hermes Gryfino. Działający od prawie 60 lat klub z licznymi sukcesami. Oprócz codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą w sekcjach: lekkoatletyki, gimnastyki artystycznej, triathlonu i żeglarstwa, Hermes organizuje cykliczne masowe imprezy biegowe, m.in. Gryfiński Festiwal Biegowy, Biegi Niepodległości.
Stowarzyszenie Lotnicze „Stratus” w Chojnie. Jest jedyną na terenie powiatu organizacją promującą lotnictwo turystyczno-sportowe. Działalność prowadzi na terenie poradzieckiego lotniska wojskowego w Chojnie. Odremontowanie jego części i wpisanie do ewidencji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego jako lądowiska przyciąga coraz więcej turystów i miłośników latania z Polski i zagranicy. Stratus jest organizatorem dużego przedsięwzięcia rekreacyjnego - Rodzinnego Pikniku Lotniczego.
Pozostali zgłoszeni w tej kategorii: Daniel Pietras - gryfiński lekkoatleta Klubu Sportowego Inwalidów Start w Szczecinie, Julia Sanecka - 16-letnia triathlonistka Delfa Gryfino, Klub Olimpijczyka „Krzyś” w Krzywinie - współorganizator Krzywińskiej Ligi Biegów Przełajowych.

Pro publico bono
Chojeńskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „Psijaciele”. Tworzy je grupa młodych wolontariuszy, niosąc bezinteresowną pomoc bezdomnym zwierzętom. Zapewniają im dach nad głową, pełną miskę, opiekę weterynaryjną oraz nieocenioną osobistą miłość. W niecały rok istnienia udało się wysterylizować ok. 60 kotek i znaleźć nowe domy dla 41 psów i prawie 50 kotów. Dzięki staraniom wolontariuszy prowizoryczna baza magazynowo-sprzętowa i zbudowane własnym trudem kojce stanowią podwaliny przyszłego gminnego schroniska dla zwierząt.
Grupa Teatralna Gliptykos. Działa przy Gryfińskim Domu Kultury od 7 lat. Zespół tworzą znane gryfińskie postacie publiczne, które na scenie pokazują swe inne oblicze. Gliptykos zrealizował pięć premier. Od pięciu lat wszystkie przedstawienia aktorzy łączą z akcjami dobroczynnymi.
Szlachetna Paczka Rejon Gryfino i okolice. Akcja polega na niesieniu świątecznej pomocy rodzinom potrzebującym. Dzięki liderce rejonu Gryfino Małgorzacie Pokrzykowskiej w 2016 r. zawiązała się grupa wolontariuszy, którzy przed Bożym Narodzeniem zorganizowali wsparcie dla 38 rodzin z terenu powiatu gryfińskiego o łącznej wartości 118 tys. zł.
Pozostali zgłoszeni w tej kategorii: piłkarska i siatkarska drużyna kobiet Szafir z Krzywina, Gryfiński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Lions Club Gryfino Wodnik, Gryfiński Ruch Patriotyczny, Koło Gospodyń „Razem” w Troszynie, Stowarzyszenie na rzecz Dzieci z Domu Dziecka w Trzcińsku-Zdroju, Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Jesteśmy” w Chojnie, Wieczorne Bieganie w Gryfinie.

Przedsiębiorca roku
Jaeger Polska sp. z o.o. w Gryfinie. Firma jest jednym z najbardziej prężnych przedsiębiorstw na terenie powiatu. Zdobyła pierwszą nagrodę w ogólnopolskim plebiscycie „FR firma roku 2017” w kategorii „przemysł metalowy i automatyka”. Współpracuje z ZSP 2 w Gryfinie w kształceniu pracowników (w ub. roku zatrudniono trzech absolwentów). Wspiera m.in. Włóczykija i Dni Gryfina.
Paweł Jędras. Własnymi siłami odbudował w Mieszkowicach starą poniemiecką stodołę i stworzył pub utrzymany w klimacie średniowiecza. Oprócz mieszczącej się w podziemiach pizzerii, na pierwszej i drugiej kondygnacji utworzył apartamenty wellnes & spa. Obiekt jest dziś wizytówką miasta. Obecnie przygotowywany jest projektu „Gród Mieszka”, obejmujący rozbudowę o sale konferencyjno-jadalne, dobudowę nowego budynku, stworzenie amfiteatru i zagospodarowanie terenu na cele rekreacyjno-kulturalne.
Sedpol Produkcja Opakowań Drewnianych w Moryniu. Jeden z największych zakładów produkcyjnych w gminie Moryń. Zatrudnia 27 pracowników, systematycznie inwestuje i wprowadza nowe technologie. Współpracuje z kontrahentami z Niemiec, Danii i Holandii.
Pozostali zgłoszeni: sp. Albatros w Nowym Czarnowie (oddział Fliegel Textilservice/Albatros), DEA Metalltechnik w Borzymiu, Drewco w Chojnie, Marek Przybyła z Cedyni.


Laureatów poznamy 9 listopada na uroczystej sesji Rady Powiatu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska