Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 13-14 z dnia 27.03.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Życzenia wielkanocne
Ukrzyżowanie przez cnoty albo o poszukiwaniu róży
Wallenrod w Centrum Kultury?
Inwestować w walory
W Chojnie jeszcze bardziej międzynarodowo
Burmistrz Chojny o stanie zabytków
Sport

Burmistrz Chojny o stanie zabytków

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Chojnie: Alicja Sobas i Aleksander Gręda, uczestniczący w prowadzonym przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” międzypokoleniowym projekcie „Dotknij gotyku”, przeprowadzili rozmowę z burmistrzem Adamem Fedorowiczem. Młodych dziennikarzy i wspierającego ich polonistę Przemysława Tylusa interesował szczególnie aktualny stan i przyszłość chojeńskich zabytków.


- Na zorganizowanym w ramach projektu spotkaniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków usłyszeliśmy sugestię jednego z mieszkańców, aby pozbyć się murów miejskich, skoro są one problemem i zagrożeniem. Jakie jest Pana zdanie na ten temat?

Burmistrz Adam Fedorowicz
Burmistrz Adam Fedorowicz: - Chojeńskie zabytki są bardzo cenne i piękne. Należy dokonać wszelkich starań, aby je odnawiać i chronić, a nie wyburzać. Uważam, podobnie jak pani konserwator Ewa Stanecka, że w przypadku murów obronnych powinniśmy brać przykład z Prenzlau, gdzie zachowano stan obecny oraz zabezpieczono i odnowiono cenne pozostałości. Gmina Chojna wielokrotnie czyniła starania, aby dokonać rewitalizacji murów. Do końca marca będziemy czekali na ustosunkowanie się Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do naszego odwołania z 12 lutego od decyzji o nieprzyznaniu dofinansowania, o które wnioskowaliśmy w ramach ministerialnego programu „Ochrona Zabytków 2018”. Rewitalizacja średniowiecznych obwarowań nie jest łatwym zadaniem. Wymaga wielu skomplikowanych działań, zgodnych z wytycznymi Pracowni Konserwacji Zabytków. Jest to także przedsięwzięcie wymagające dużych nakładów finansowych. Całkowita wartość zadania oszacowana została na ok. 700 tys. zł. Wkład własny gminy wyniósłby około 105 tys. zł. Zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi wojewódzkiego konserwatora, w sierpniu planowane jest wykonanie inwentaryzacji drzewostanu w zabytkowej alejce łączącej ul. Łąkową z ul. Młyńską. Moim marzeniem jest, aby teren starego miasta spełniał estetyczne i funkcjonalne wymagania wszystkich mieszkańców. Właśnie dlatego planowane jest także uporządkowanie części terenu przyległego do murów obronnych (dawnej fosy), wzdłuż najbardziej zniszczonych fragmentów. Prace mają polegać na wywozie nielegalnie złożonych odpadów, demontażu pozostałości po prowizorycznych altankach i nadanie im odpowiedniej formy, np. murowanych budynków.

- W ramach projektu prowadzimy rozmowy z różnymi osobami zainteresowanymi sytuacją zabytków. Niedawno rozmawialiśmy z ks. Janem Zalewskim, który przekazał nam informację, że otrzymał od Pana pozytywną odpowiedź w kwestii sprzedaży kaplicy św. Gertrudy. Jak wyglądają i jak długo będą trwały procedury tej transakcji?

- Przede wszystkim należy na początku wydzielić nieruchomość, która znajduje się przecież na działce w sąsiedztwie cmentarza wojennego żołnierzy radzieckich. Konieczne będzie uzyskanie zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Następnie wdrożona zostanie procedura wyceny i sprzedaży nieruchomości na mocy uchwały Rady Miejskiej z bonifikatą 99%. Czas, w jakim zakończą się wszystkie procedury, to kwestia kilku miesięcy. Uważam, że finału możemy spodziewać się w trzecim kwartale tego roku.

- Podczas rozmowy z proboszczem Zalewskim dowiedzieliśmy się o procederze niszczenia murów miejskich przez młodzież, która rzuca cegłami w kościelną dzwonnicę. Czy można temu zaradzić?

- Bardzo mi przykro, że dochodzi do takich aktów wandalizmu. Nie jesteśmy jednak w stanie wpłynąć na sposób spędzania czasu wolnego przez wszystkich młodych ludzi. Na bieżąco zlecam Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych wykonywanie prac porządkowych. Fragmentem wymagającym szczególnej uwagi, ze względu na najpoważniejsze zniszczenia, jest właśnie odcinek między Bramą Barnkowską a kościołem św. Trójcy. Mam nadzieję, że ten teren uda się odpowiednio zabezpieczyć. Już podczas odtwarzania ciągu pieszo-rowerowego, w ramach Interregu III A, zmieniłem - po konsultacji z WKZ - początkowe założenie pozostawienia niewielkiego pasa zieleni między ścieżką i murami. Wypełniono tam powstały pas kostką brukową, co w pewnej mierze ustrzegło mury przed narażeniem na dalsze osłabienie.

- W jaki sposób podczas Pana kadencji chojeńskie zabytki były użytkowane? Czy użytkujący remontowali te obiekty?

- Ratusz jest obiektem użyteczności publicznej. Gospodarzem jest dyrektor Centrum Kultury, który stara się troszczyć o ten obiekt. Kościołem Mariackim zajmuje się Fundacja Kościół Mariacki. Wciąż trwają dyskusje dotyczące wykorzystania tego obiektu w przyszłości. Najprawdopodobniej będzie on pełnił funkcję sali koncertowej, quasi-filharmonii. Sytuacja pozostałych zabytków jest dosyć skomplikowana. Brama Świecka jest we władaniu Skarbu Państwa, a instytucją zarządzającą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Pozostaje jeszcze spór kompetencyjny ze Starostwem Powiatowym. Dopiero gdy wszystkie kwestie zostaną wyjaśnione, będzie można stwierdzić, kto powinien zająć się remontem zabytku. Brama Barnkowska była wykorzystywana przez wielu dzierżawców, w różnych celach. Obecny dzierżawca planuje wykorzystywać obiekt w celach gastronomicznych. Zleciłem Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych wykonanie prac porządkowych wokół tego zabytku.

- Czy w budżecie gminy zaplanowano fundusze na odbudowę i ochronę zabytków, a jeżeli tak, to jakie są to kwoty?

- W tej chwili jest to niewielka kwota, natomiast zmiany w budżecie mogą nastąpić po pozytywnej odpowiedzi na wspomniany wniosek do Ministerstwa Kultury, gdyż przy realizacji projektu wymagany będzie nasz udział. Gmina Chojna dysponuje finansami na prace porządkowe związane z inwentaryzacją czy zabezpieczeniem i na drobne prace konserwacyjne. Oczywiście nie są to duże kwoty. O wiele łatwiej będzie nam zadbać o zabytki z udziałem funduszy zewnętrznych. Zwłaszcza że mieszkańcy oczekują podstawowych inwestycji, takich jak drogi, kanalizacja, oświetlenie miejsc i przejść szczególnie niebezpiecznych czy chociażby wymiana nawierzchni placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 2.
Alicja Sobas, Aleksander Gręda


Po zorganizowanym w Chojnie 10 lutego przez stowarzyszenie Terra Incognita spotkaniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków opublikowaliśmy już szereg głosów na temat stanu zabytków w tym mieście. Wkrótce wypowiedzą się także kolejni zainteresowani. Zachęcamy Państwa do przekazania nam swych opinii w tej sprawie.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska