Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 18 z dnia 01.05.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Sołtysi protestują przeciw nowym obowiązkom
Pieniądze na mury i drogę
Mieszkanie burmistrza nadal zapalne
Nie dla wszystkich są bohaterami
Znów między kulturą a naturą
Kolejny skarbnik
Sport

Znów między kulturą a naturą


Nadleśnictwo Gryfino zaprasza 11 i 12 maja do udziału w drugiej części konferencji „Puszcza Bukowa – między kulturą a naturą”, organizowanej pod patronatem dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Sławomira Wencla. Konferencja poświęcona jest przyrodniczemu potencjałowi Puszczy Bukowej oraz racjonalnemu korzystaniu z jej zasobów. Zamierzenie towarzyszy projektowi „Puszcza Bukowa - las wielu historii”, realizowanemu przez Nadleśnictwo Gryfino we współpracy z przedstawicielami ośrodków naukowych. Pierwsza część konferencji miała miejsce 8 grudnia, a poświęcona była historii i rozwojowi osadnictwa na tym obszarze. Na najbliższym spotkaniu zaprezentowane zostaną zagadnienia związane m.in. z geologią, klimatem, szatą roślinną puszczy, siedliskami przyrodniczymi, gospodarką leśną w przeszłości i obecnie, badaniami naukowymi. Oto program:

11 maja (piątek) – sesja referatowa w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie - ul. gen. Józefa Sowińskiego 68.
Godz. 9.00-9.20 otwarcie konferencji

Sesja I
9.20-9.40 „Geneza Gór Bukowych” - dr Andrzej Piotrowski (Państwowy Instytut Geologiczny)
9.40-10.00 „Środowisko i klimat Wzgórz Bukowych w pradziejach i średniowieczu” - dr Marcin Szydłowski (Uniwersytet Szczeciński)
10.00-10.20 „Gospodarka leśna w Górach Bukowych w czasach nowożytnych” - dr hab. Paweł Gut (Akademia Pomorska w Słupsku/Archiwum Państwowe w Szczecinie)
10.20-10.40 „Spojrzenie na gospodarkę leśną przełomu XIX i XX wieku. Analiza archiwaliów” - Cezary Kujawski (Nadleśnictwo Chojna)
10.40-11.00 dyskusja, przerwa i niespodzianka dla uczestników

Sesja II
11.00-11.20 „Gospodarowanie w zgodzie z naturą – Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Gryfino na lata 2017-2026” - Grzegorz Majchrzak (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie)
11.20-11.40 „Natura w parku czy park w naturze” - Dorota Janicka (Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego)
11.40-12.00 „Przywracamy popielice Puszczy Bukowej” - dr hab. Mirosław Jurczyszyn (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
12.00 niespodzianka dla uczestników - Mirek Wacewicz
12.20-12.40 dyskusja, przerwa

Sesja III
12.40-13.00 „Siedliska przyrodnicze Puszczy Bukowej a gospodarka leśna” - dr hab. Paweł Rutkowski (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
13.00-13.20 „Tendencje dynamiczne i przemiany roślinności leśnej w Puszczy Bukowej” - dr Sylwia Jurzyk-Nordlow (Urząd Miasta Świnoujście)
13.20-13.40 „Zmienność cech adaptacyjnych i przyrostowych buka zwyczajnego Fagus sylvatica” - prof. dr hab. Władysław Barzdajn (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
13.40-14.00 „Rekonstrukcja paleośrodowiska z uwzględnieniem działalności opactwa Cystersów w Kołbaczu na podstawie analizy pyłkowej” - dr Karolina Bloom (Uniwersytet Szczeciński)
14.00 zakończenie konferencji
Koordynator naukowy konferencji: dr Paweł Migdalski (Uniwersytet Szczeciński)


12 maja (sobota) – sesja terenowa
Wyjazd autokarem z ulicy ks. Sambora 3 w Szczecinie o godzinie 10. Przejazd do puszczy i zwiedzanie jej ciekawych zakątków, połączone z prezentacją zagadnień omawianych dzień wcześniej (m.in. jak rośnie puszcza? użytkować racjonalnie, czyli jak? las pełen historii - zwiedzanie ciekawych miejsc historyczno-kulturowych, w tym opactwa Cystersów w Kołbaczu). Posiłek dla uczestników. Powrót do Szczecina około godziny 15-16. Należy dostosować ubiór do warunków atmosferycznych, zabrać drobny prowiant. Jeśli pogoda dopisze, uczestnicy wycieczki będą mieć niepowtarzalną okazję obejrzenia Puszczy Bukowej z lotu ptaka.

Udział w obu sesjach jest od siebie niezależny. Osoby niebiorące udziału w sesji referatowej mogą uczestniczyć w wyjeździe terenowym. Z przyczyn organizacyjnych ilość miejsc w obu wydarzeniach jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń, które przyjmowane są do 8 maja w sekretariacie Nadleśnictwa Gryfino - tel. 91 416 20 71.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska