Dzisiaj jest piątek, 15 lutego 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 19 z dnia 08.05.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Odcięci od świata
Czyste sumienia i brudne miasto
Islam nie uczy przemocy
Mówią świadkowie historii
Ścieżka zdrowia w kurorcie
Każdy mógł coś sobie znaleźć
Sport

Ścieżka zdrowia w kurorcie

Nasz region obfituje w piękne zakątki i atrakcje krajoznawcze, lecz nie wszędzie gospodarzom udaje się je wykorzystywać. Na pewno potrafią to w Bad Freienwalde - naszym sąsiedzkim mieście, leżącym w niewiele ponad 10 minut drogi od przejścia w Osinowie Dolnym. Krajobraz niemal jak w górach pozwolił urządzić tu kompleks skoczni narciarskich (na których przez kilka lat trenowali także chłopcy z gminy Mieszkowice). Do tego dochodzą lasy i odkryte w 1683 r. lecznicze źródła, nazwane Kurfürstenquelle (Książęce Źródełko). W 1925 r. miasto oficjalnie zyskało człon Bad (czyli Zdrój), oferując kuracjuszom jeszcze lecznicze borowiny.

Koło jednego z tamtejszych domów zdrojowych i kliniki ortopedyczno-reumatologicznej przy Gesundbrunnenstr. 33 oficjalnie otwarto w sobotę kolejną atrakcję. To ścieżka zdrowia o nazwie „Złapać oddech” („Atem schöpfen”). Wiedzie przez 5 kilometrów leśnymi górskimi dróżkami (m.in. obok skoczni narciarskich). Kończy się przy Książęcym Źródełku, będącym częścią ścieżki terapii wodnej, wymyślonej przez doktora Sebastiana Kneippa. Według niego taki spacer bosymi stopami po zimnej wodzie pobudza krążenie, wzmacnia żyły i układ odpornościowy, pomaga w migrenie. Nic dziwnego, że tuż po oficjalnym otwarciu byli chętni do wypróbowania takiej terapii.

Przecięcie wstęgi na ścieżce

Na ścieżce terapii wodnej

Wstęgę na ścieżce, będącej częścią Marchijskiego Szlaku Wędrownego, uroczyście przecinali: burmistrz Bad Freienwalde Ralf Lehmann, starosta powiatu Märkisch-Oderland Gernot Schmidt i reprezentantka partnerskiej gminy Międzyrzecz (w woj. lubuskim), bo inwestycja ta powstała w ramach niemiecko-polskiego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z funduszy Interreg V A.

Burmistrz Lehmann na starcie rodzinnego wyścigu po schodach

Kapela Rewir w kurorcie w Bad Freienwalde

Jednym z punktów programu był rodzinny bieg po leśnych schodach i marsz nordic walkingu po nowej ścieżce. Na scenie grała i śpiewała kapela Rewir z Chojny, a przy źródełku tańczyła miejscowa grupa taneczna, kończąc występ marszem po wodzie i zachęcając w ten sposób do tego widzów.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska