Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 22 z dnia 29.05.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Komisja podejrzewa przestępstwo
Radni twardo uzasadniają
Mnogość wokalistów
Targi w Schwedt
W Trzcińsku nie tylko disco polo
Poznawali wnętrze i podziemia zabytku
Sport

Poznawali wnętrze i podziemia zabytku

Tak jak zapowiadaliśmy, 18 maja odbyła się w Trzcińsku-Zdroju czwarta Noc Muzeów - tym razem w miejscowym kościele parafialnym, gdyż tegorocznym tematem przewodnim była historia tej świątyni i znajdujące się w niej zabytki.

Grają Renata Duka i Mirosław Basarab
Imprezę rozpoczęła muzyka w wykonaniu Renaty Duki (flet poprzeczny) i Mirosława Basaraba (organy). Wszystkich przywitał ks. proboszcz Marek Piotrowski, a w imieniu organizatorów Dawid Buczkiewicz - od niedawna prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej. Grzegorz Zwoliński, Tadeusz Kołucki i Dawid Buczkiewicz przygotowali wystawę prezentującą ambonę, chrzcielnicę, skarbonę, dzwon oraz wieńczący iglicę wieży wiatrowskaz z 1789 roku. Ponadto na archiwalnych fotografiach oglądać można było poprzednich proboszczów oraz modyfikacje wnętrza kościoła. Specjalną atrakcją było zwiedzanie krypt pod wieżą, które z tej okazji specjalnie zaaranżowano i oświetlono.

Twórcy wystawy przygotowali również referaty. D. Buczkiewicz mówił o tym, jak zmieniała się bryła kościoła np. poprzez remonty. G. Zwoliński przedstawił historię wieży. Referat T. Kołuckiego (który osobiście nie mógł przybyć) poświęcony był ruchomym zabytkom trzcińskiej świątyni, np. przeszło stuletnim organom i kazalnicy, która skrywała odnaleziony przez G. Zwolińskiego dokument zawierający jej historię.


W przygotowaniu wydarzenia pomogli sympatycy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej: Daria Starczewska i Cezary Misior oraz mieszkańcy miasta. SMZT za naszym pośrednictwem dziękuje współorganizatorom: Urzędowi Miejskiemu, Trzcińskiemu Centrum Kultury i parafii M.B. Nieustającej Pomocy, a także strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy znieśli z wieży kościelnej 300-kilogramowy dzwon i przenieśli z plebani do kościoła ważącą prawie 150 kg średniowieczną skarbonę.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska