Dzisiaj jest sobota, 23 marca 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 27 z dnia 03.07.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Most zamknięty od 16 lipca
Rząd poprawiany przez radnych
Burmistrz oświadcza
Ostatnie absolutoria
Kaplica za 1 procent
Sport

Kaplica za 1 procent

Władze Chojny przychyliły się do wniosku proboszcza miejscowej parafii św. Trójcy ks. Jana Zalewskiego o bezprzetargowe nabycie ruiny kaplicy św. Gertrudy. Zabytek ten położony jest na wojennym cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Odrzańskiej (koło ronda). Przy sprzedaży wyodrębnionej z tego obszaru działki o powierzchni 0,0625 ha zastosowana będzie 99-procentowa bonifikata, czyli za nieruchomość wycenioną na 89 tys. zł parafia zapłaci 890 zł.
Ks. Zalewski zamierza urządzić tu ekumeniczną kaplicę, służącą katolikom i wyznawcom prawosławia. Ma to związek z tym, że od czasu do czasu na cmentarzu odprawiane są prawosławne uroczystości religijne przy okazji kolejnych pochówków poległych w 1945 roku żołnierzy radzieckich. Ich szczątki odnajdywane są w różnych miejscach naszego regionu. Podobnym celom, tyle że dla żołnierzy niemieckich, służy wojenny cmentarz w Glinnej (gm. Stare Czarnowo). Funkcjonowanie takich nekropolii regulują umowy międzypaństwowe.
Za wyrażeniem zgody na bezprzetargową sprzedaż nieruchomości z zastosowaniem 99 proc. zniżki Rada Miejska opowiedziała się jednogłośnie.


Przypomnijmy, że kaplica św. Gertrudy przetrwała wojnę, a po jej zakończeniu była dewastowana przez nowych, polskich już mieszkańców Chojny. W połowie lat pięćdziesiątych służby konserwatorskie nakazały wstrzymanie rozbiórki. Od tamtej pory ruina stała niewykorzystana, niszczejąc coraz bardziej. Jesienią ub. roku w czasie burzy zawaliło się na nią duże drzewo, powiększając dzieło zniszczenia.
(tekst i fot. rr)

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska