Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 28.08.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Coraz więcej kandydatów
Templariusze, machiny i nasze dziedzictwo
Zamki i pałace Nowej Marchii
Ratownicy edukują
Sport

Templariusze, machiny i nasze dziedzictwo

Organizator wielu wydarzeń związanych z templariuszami - dr Przemysław Kołosowski
Niecodzienna impreza - Festiwal Machin Oblężniczych odbyła się w sobotę w Chwarszczanach obok zabytkowej dawnej kaplicy templariuszy. Wielu gości (w tym dużo dzieci) mogło zobaczyć w działaniu repliki (w skali 1:1) starożytnych i średniowiecznych machin wojennych. Było też trochę teorii, a także potyczki rycerzy, łucznicy, dawne rzemiosło itd. Imprezę zorganizowała Fundacja Droga Lotha, której prezesem jest Jarosław Płotkowski z Trzcińska-Zdroju. Jednym z partnerów było Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach.

Impreza była jednocześnie inauguracją Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, których głównym organizatorem jest Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Wśród otwierających wydarzenie w Chwarszczanach był dyrektor tej instytucji Cezary Nowakowski. W kaplicy templariuszy uhonorowano osoby mające znaczące osiągnięcia w pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego. Przyznaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego złotą odznakę „Za Opiekę nad Zabytkami” otrzymał m.in. Jarosław Płotkowski, a znany na naszym terenie archeolog dr Przemysław Kołosowski (spiritus movens wielu wydarzeń w Chwarszczanach) udekorowany został Gryfem Pomorskim.

Arkbalista to machina pochodząca jeszcze ze starożytnej Grecji i Rzymu. Jest rodzajem wielkiej kuszy. Mogła miotać kamienie, belki, garnki z płonącą smołą itp. Cięciwę naciągano kołowrotem. Zasięg dochodził do 900 m.

To jest skorpion - mordercza broń wymyślona przez starożytnych Greków

To tylko część wydarzeń, które odbywały się tego dnia koło kaplicy w Chwarszczanach.

Pokazy łuczników

W kaplicy templariuszy wystąpił zespół Liarman,
wykonujący muzykę średniowiecza i renesansu

Kolejne imprezy w ramach piętnastej edycji Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa (będących częścią największego projektu społeczno-edukacyjnego w Europie, jakim są Europejskie Dni Dziedzictwa) potrwają do października. Tegoroczne hasło - „Sąsiedztwo” dobrze pasuje do wielokulturowej i wielonarodowej tradycji Pomorza Zachodniego. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne. Wśród następnych są m.in.: 7-9 września Dni Integracji Europejskiej w Chojnie, 14 września w Mieszkowicach (MGOK) w godz. 15-19 konferencja „Mieszkowice dawniej i dziś”, 15 września w Czachowie koncert „Spotkanie z diabłem” w ramach IX Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku”, tego samego dnia rajd rowerowy do Dolska (zbiórka o godz. 10 na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Dębnie na ul. Piłsudskiego 5).
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska