Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 38 z dnia 18.09.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Blue Velo - pierwsza odsłona
O drogach i szpitalu
Scena i życie
Diabeł i anielice
Rewitalizacja spichlerza, muzyka i żywa elewacja
Ks. Zalewski rezygnuje
Jest „Ładny dzień”
Sport

Scena i życie

Ważnym punktem piątkowej konferencji w Mieszkowicach, poświęconej polskiemu osadnictwu na tym terenie, był spektakl pt. „Nasze wspólne niebo” w wykonaniu aktorów z gorzowskiego stowarzyszenia „Art-Drama” (wspomaganych przez uczniów miejscowej podstawówki, członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieszkowickiej i pracowników miejscowego muzeum). Inscenizacja oparta była na dramatycznych i romantycznych losach Elwiry Profé i Fortunata Mackiewicza - młodej Niemki i równie młodego Polaka, którzy w 1945 roku w Mieszkowicach zakochali się w sobie, ale brutalna rzeczywistość na blisko pół wieku rozdzieliła ich i rozrzuciła po świecie. Po tym czasie ponownie spotkali się, wzięli ślub i do dziś mieszkają w tym mieście.

Natalia Dębicka i Mikołaj Kwiatkowski, czyli Elwira i Fortek


Reżyser spektaklu
Artur Nełkowski
W rolę Elwiry wcieliła się Natalia Dębicka, a Fortka grał Mikołaj Kwiatkowski. Po spektaklu aktorzy odwiedzili rzeczywistych bohaterów tej historii (z powodu wieku i stanu zdrowia nie mogli być na przedstawieniu). Spotkanie to do łez wzruszyło młodą aktorkę, zwłaszcza że prawdziwe życie było od sztuki znacznie bogatsze w dramatyczne zwroty akcji.
Spektakl - z udziałem wojennych rekonstruktorów, w tym Rosjan z Berlina - reżyserował Artur Nełkowski. W roli burmistrza Mieszkowic z 1945 roku wystąpiła Anna Dębicka (mama Natalii), a ojca Elwiry - Waltera Profé grał Jan Mierzyński.

Na zakończenie piątkowego wieczoru w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury czekała na miłośników artystycznych przeżyć nie lada gratka: z recitalem utworów Fryderyka Chopina wystąpił (na najlepszym z możliwych fortepianów, czyli na steinwayu) pianista Adam Kośmieja z Bydgoszczy - absolwent m.in. nowojorskiej Manhattan School of Music, wykładowca (ze stopniem doktora) w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Wydarzenie zorganizowano z okazji obchodów stulecia niepodległości Polski. Gospodarzami byli: burmistrz Andrzej Salwa i dyrektor Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej Michał Dworczyk.


Utwory Chopina grał Adam Kośmieja

(tekst i fot. rr)

Była to pierwsza część projektu „Przez krew do wolności - wydarzenia kulturalno-historyczne promujące obszar LSR”. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” objętego PROW na lata 2014-2020. Celem zadania jest wzmocnienie wśród mieszkańców poczucia przynależności narodowej, poszanowanie historii, budowanie silnej tożsamości lokalnej oraz promowanie obszaru LSR poprzez organizację takich wydarzeń.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska