Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 38 z dnia 18.09.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Blue Velo - pierwsza odsłona
O drogach i szpitalu
Scena i życie
Diabeł i anielice
Rewitalizacja spichlerza, muzyka i żywa elewacja
Ks. Zalewski rezygnuje
Jest „Ładny dzień”
Sport

Diabeł i anielice

Żywiołowo i brawurowo wykonywała dawną muzykę flecistka Friederike Vollert w sobotę w Czachowie podczas kolejnego etapu dziewiątej edycji Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku”. Obok niej wystąpiły: Gertrud Ohse (viola da gamba) i kierująca triem klawesynistka Urszula Stawicka. Okazuje się, że muzyka sprzed 400 lat może być porywająca. Z pewnością przyczyniła się do tego ekspresja w posługiwaniu się dawnymi instrumentami przez młodą flecistkę - absolwentkę (z wyróżnieniem) Akademii Muzycznej w Weimarze i obecną studentkę Akademie der Kunste w Berlinie, finalistkę prestiżowego konkursu „Musica Antiqua 2017” w Brugii.

Friederike Vollert

Słynny czachowski diabeł

Na dawnym instrumencie - violi da gamba grała też inna absolwentka Akademii Muzycznej w Weimarze i laureatka różnych nagród - Gertrud Ohse. Z kolei Urszula Stawicka ukończyła krakowską Akademię Muzyczną w klasie organów i w klasie klawesynu. Była jednym z założycieli przy Uniwersytecie Jagiellońskim barokowej orkiestry Consortium Iagellonicum. Od 2000 roku jest kierownikiem artystycznym zespołu muzyki dawnej Consortium Sedinum. W 2008 założyła Fundację Akademia Muzyki Dawnej, której jest prezesem. Fundacja od lat organizuje festiwal „Na Gotyckim Szlaku”.

Gertrud Ohse

Urszula Stawicka

Kościółek w Czachowie z trudem pomieścił wszystkich słuchaczy, których - oprócz muzyki - przyciągnęły słynne i tajemnicze średniowieczne malowidła ścienne w tej świątyni, przedstawiające m.in. diabła. W tajemnice dawnej muzyki wprowadzał dyrektor artystyczny fundacji - Paweł Osuchowski. Wśród słuchaczy koncertu byli: starosta Wojciech Konarski i burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz, a także gospodarz świątyni - ks. Zbigniew Stachnik. Słodki poczęstunek przygotowały miejscowe gospodynie.


Kilka godzin wcześniej przed słuchaczami festiwalu na rynku przy fontannie w Cedyni wystąpiła z fletowym recitalem Wiktoria Fiedorowa - uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie. Przewodnikiem po Cedyni, Lubiechowie Górnym i Czachowie był dr Paweł Migdalski - historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita” w Chojnie.


(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska