Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 38 z dnia 18.09.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Blue Velo - pierwsza odsłona
O drogach i szpitalu
Scena i życie
Diabeł i anielice
Rewitalizacja spichlerza, muzyka i żywa elewacja
Ks. Zalewski rezygnuje
Jest „Ładny dzień”
Sport

Rewitalizacja spichlerza, muzyka i żywa elewacja

Na jedenastą edycję imprezy Cienie Zapomnianych Kultur zaprasza w sobotę 29 września do dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu (gmina Stare Czarnowo) Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki.


Maciej Płotkowiak
O godz. 19 w świetlicy przy ul. Szarych Mnichów 6 zaplanowano spotkanie ze znanym na naszym terenie dr. inż. architektem Maciejem Płotkowiakiem - autorem m.in. projektu rekonstrukcji wieży na katedrze św. Jakuba w Szczecinie i projektu odbudowy kościoła Mariackiego w Chojnie. Stworzył on również projekt przekształcenia spichlerza w nawie głównej kościoła w Kołbaczu na cele wystawiennicze i kulturalne. Uczestnicy usłyszą o wyzwaniach, jakie stanęły przed projektantem w przestrzeni spichlerza, który uznawany jest za największą konstrukcję ciesielską w regionie, powstałą po reformacji i podzieloną na cztery kondygnacje. Po latach starań ruszyły na dobre prace remontowe w tym najstarszym klasztorze cysterskim na Pomorzu. To właśnie z powodu remontu coroczne spotkanie z okazji Cieni Zapomnianych Kultur odbędzie się nie - jak zwykle - w spichlerzu, lecz w pobliskiej świetlicy.

W drugiej części tradycyjnie już zaplanowano koncert w pocysterskim kościele. O godz. 20.30 wystąpi tam Bastarda Trio w koncercie „Medytacyjna podróż”. Zespół założył klarnecista Paweł Szamburski (grający także m.in. w grupach Cukunft, Ircha) oraz wybitni instrumentaliści: Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) i Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy). Muzycy podjęli wątek muzyki średniowiecznej, a konkretnie pieśni i motetów Piotra z Grudziądza (1392-ok. 1480) - jednego z pierwszych kompozytorów tworzących na terenach Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej. Jego muzyka odkryta została dopiero w połowie lat siedemdziesiątych ub. wieku. Muzycy metodą „viola bastarda”, czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni, improwizując wokół średniowiecznych melodii, osiągnęli własny, oryginalny głos w interpretacji muzyki dawnej, daleki od oczywistych rozwiązań. Medytacyjny, duchowy i minimalistyczny charakter muzyki mocno angażuje uwagę słuchacza. Płyta tria Bastarda „Promitat eterno” znalazła się w wielu zestawieniach najciekawszych polskich płyt 2017 roku.

Bastarda Trio

Po koncercie, czyli ok. godz. 21.30, czeka jeszcze jedna atrakcja: mapping 3D na kościele. Jego elewacja ożywiona zostanie światłem i dźwiękiem. Mapping inspirowany jest historią kołbackich cystersów (w tym legendami, m.in. o opacie i rybie siei), burzliwymi dziejami opactwa, jego rozkwitem, gospodarczą potęgą, późniejszą kasatą i zamianą w letnią rezydencję książąt pomorskich. Inspiracją jest także przyszłość obiektu, bo dawne opactwo po zakończonym remoncie nadal ożywiać mają działania kulturalne. Barwne, kilkuminutowe widowisko, połączy gotycką architekturę, obraz i dźwięk. W projekcję zaangażowane jest szczecińskie studio filmowe TwoShots, twórca animacji i filmowiec Patryk Stępniak-Pater oraz Artur Sosen Klimaszewski - kompozytor związany przez lata m.in. z poznańskim Teatrem Strefa Ciszy.

Wizualizacja mappingu na kościele w Kołbaczu: „Doba cysterska”

Na wszystkie wydarzenia Cieni Zapomnianych Kultur wstęp jest wolny. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym województwa zachodniopomorskiego, powiatu gryfińskiego oraz lokalnych partnerów - przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, firm: Elte, Odra Land, Asko-Tech, MN Sport, Karotka, Spółka Wodna Kołbacz, UST Zbigniew Skrzypa, Gryfińskiego Domu Kultury. Ważnym mecenasem projektu jest po raz kolejny sieć sklepów Netto. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Szczecin, Radio Szczecin, „Gazeta Wyborcza”, „Gazeta Chojeńska”, Infoludek.pl, Stargardzka.pl.

Cienie Zapomnianych Kultur organizowane są od 2008 roku przez Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki. W Kołbaczu goszczą uznani artyści, muzycy, etnografowie, społecznicy. Oryginalne osobowości wypełniają spichlerz ważnymi tematami i wartościami, które często zacierane są przez czas i spychane na kulturowy margines. Od lat pojawiają się tu cenieni artyści – m.in. Motion Trio, Adam Strug, Cukunft i Raphael Roginski, Mikołaj Trzaska, Ola Bilińska, Michał Jacaszek, Jorgos Skolias. Wydarzenie sięga do międzykulturowego dialogu i jednocześnie poszukuje lokalnej tożsamości.
(rr - na podst. materiałów organizatora)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska