Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 39 z dnia 25.09.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Lepszy rydz niż nic
W teatrze o polsko-niemieckich uprzedzeniach
Zamek czasem ożywa
CeDynia na Okrągło - program
Ola zagra Pippi
Międzynarodowy sukces młodych plastyków
Sport

W teatrze o polsko-niemieckich uprzedzeniach

Premiera (i jednocześnie niemiecka prapremiera) sztuki „Ostatnia wola papy” (niemiecki tytuł „Ein Knochenjob”) miała miejsce 14 września w teatrze Uckermärkische Bühnen (UBS) w Schwedt. Autorem jest Fred Apke.

To kameralna współczesna komedia, której oś stanowią problemy wynikające z wzajemnego postrzegania się Polaków i Niemców, a dokładniej - z wzajemnych uprzedzeń obu nacji. Skromna, ale przemyślana w każdym szczególe scenografia przenosi widza do małej wioski na Mazurach, położonej w dawnych niemieckich Prusach Wschodnich. Niemiecka przeszłość tego regionu kształtuje postawy dwojga głównych bohaterów: pszczelarza Bogusia i jego siostry Bronki. „Nie pojadę do Niemiec! Moja przyszłość była zawsze tutaj i zostanie tutaj!” - krzyczy do siostry namawiającej go na wyjazd do pracy za zachodnią granicę Boguś, który nienawidzi Niemców i wszystkiego, co niemieckie. Niewielki dom nad jeziorem popada w ruinę. Zamknięto bibliotekę, w której pracowała Bronka, w okolicy panuje bezrobocie i brak jakichkolwiek perspektyw. Bronka marzy o otwarciu niewielkiego pensjonatu dla niemieckich turystów, ale temu pomysłowi przeciwstawia się jej brat, będący współwłaścicielem domu. Już sama myśl o tym, że miałby przyjąć pod swój dach znienawidzonych Niemców, doprowadza go do szału.
Wtedy nieoczekiwanie w jego ogrodzie pojawia się nieśmiały Niemiec i prosi rodzeństwo o zgodę na ekshumację spoczywających pod jabłonką szczątków swoich niemieckich dziadków, aby móc dokonać ich pochówku w Niemczech. Jego leżący na łożu śmierci ojciec oferuje za spełnienie swojego ostatniego życzenia ogromną sumę pieniędzy. Boguś przeżywa koszmarne rozterki: z jednej strony wzbrania się przed robieniem interesów z Niemcami, ale z drugiej strony żal mu przepuścić nadarzającą się życiową okazję. Co gorsza – ku jego rozpaczy Bronka zaczyna darzyć przybysza z Niemiec coraz większą sympatią. To jeszcze nie koniec komplikacji, które w ostatecznym efekcie doprowadzają do porozumienia zwaśnionych nacji i uświadomienia sobie, że w imię wspólnych interesów i wspólnej przyszłości trzeba zapomnieć o bolesnych urazach z przeszłości.

Scena ze sztuki (fot. Udo Krause)

To przesłanie sztuki Freda Apkego wydaje się nabierać szczególnego znaczenia w obliczu narastających dziś nacjonalizmów i coraz powszechniejszych postaw wrogości wobec „obcych”. Wyreżyserowana przez André Nickego komedia tryska inteligentnym czarnym humorem, wywołującym u widzów salwy śmiechu. Błyskotliwe dialogi, znakomicie przełożone na język polski przez polską żonę autora, wyświetlane są w języku polskim na ekranie umieszczonym nad sceną.

Wydaje się, że to przestawienie powinno zostać odebrane szczególnie emocjonalnie przez nas, polskich widzów zamieszkałych na dawnych terenach niemieckich, którzy od lat jesteśmy świadkami regularnych „wizyt sentymentalnych” byłych niemieckich mieszkańców. Warto wybrać się do Schwedt i obejrzeć „Ostatnią wolę papy”. Gwarantowane dwie godziny znakomitej zabawy i sporo refleksji.

Inscenizacja zrealizowana została w ramach polsko-niemieckiej sieci teatralnej viaTEATRI, stworzonej przez teatr Uckermärkische Bühnen w Schwedt, Operę na Zamku w Szczecinie i Teatr Vorpommern ze Stralsundu/Greifswaldu/Putbus. W ramach tego kilkuletniego projektu, wspieranego finansowo ze środków europejskiego programu Interreg V A, przygotowywane są przedstawienia zawierające treści o charakterze ponadnarodowym, grane po obu stronach granicy, adresowane do polskiej i niemieckiej publiczności. Z wielką niecierpliwością czekam na kolejne realizacje sceniczne w ramach tego niezwykle interesującego projektu.
Wszyscy widzowie, którzy przy zakupie biletu na przedstawienie w jednym z teatrów należących do sieci viaTEATRI przedłożą wykorzystany bilet ze spektaklu w innej z placówek sieci, otrzymają na zakup nowego biletu 20 proc. rabatu. Ważne jest, aby bilet nie był starszy niż pół roku i dotyczył przedstawienia realizowanego w ramach projektu. Prawo do rabatu przysługuje w ciągu 6 miesięcy od daty przestawienia, na które zakupiony został wykorzystany bilet.
Magda Ziętkiewicz


Bezpłatne bilety dla naszych czytelników

Kolejne przedstawienia komedii „Ostatnia wola papy”: 26 września o godz. 10, następnie 28 września o 19.30, potem 26 i 27 października o 19.30 oraz 22 i 23 lutego o 19.30 (wszystkie w sali Intimes Theater). Spektakle 26 października i 23 lutego będą z tłumaczeniami dialogów na język polski. Bilet kosztuje 11,50 euro.
Dla czytelników „Gazety Chojeńskiej” mamy dwa bezpłatne dwuosobowe bilety na przedstawienie w dniu 26 października (piątek) o godz. 19.30 (czyli z wyświetlaniem polskich dialogów). Dostaną je ci z państwa, którzy pierwsi zgłoszą się do nas, podając swoje imię i nazwisko. Zgłaszać się można osobiście w redakcji (ul. Żółkiewskiego 20 w Chojnie w godz. 8-16), telefonicznie - nr 91 414 15 44 bądź e-mailem ([email protected]) albo na fejsbukowym profilu gazety.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska