Dzisiaj jest sobota, 21 lipca 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 41 z dnia 09.10.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Będzie otwarcie trasy
Z Unii dla gmin
Trzcińsko już z kredytem
Wybór był ciężki
Jest książka o templariuszach z Rurki
Latawce i balony nad lotniskiem
Sport

Z Unii dla gmin

Okoliczne gminy zawarły 1 października umowy na dofinansowanie swej infrastruktury. W Urzędzie Miejskim w Mieszkowicach wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa podpisał z burmistrzem Andrzejem Salwą umowę na dofinansowanie istniejącej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w tym mieście. Projekt wartości 298 tys. zł realizowany będzie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dofinansowanie wynosi 190 tys. zł. Zaplanowane na przyszły rok prace obejmują m.in. roboty rozbiórkowe, wykonanie podestów, siedzisk, nowej bieżni i nawierzchni z kostki.

Burmistrz Andrzej Salwa i wicemarszałek Jarosław Rzepa
Tego samego dnia wicemarszałek Rzepa - również w ramach PROW - podpisał w Chojnie z burmistrzem Adamem Fedorowiczem umowę o przyznaniu pomocy na budowę świetlicy w Czartoryi. Budynek ma mieć blisko 247 m kw. powierzchni. Wyposażenie obejmuje: meble, sprzęt komputerowy, multimedialny i kuchenny. Całkowita wartość inwestycji wynosi 971 tys. zł brutto, w tym półmilionowe unijne dofinansowanie.

Również 1 października umowę z wicemarszałkiem Rzepą podpisał w Moryniu burmistrz Józef Piątek. Chodzi o dofinansowanie dwóch projektów: modernizacji świetlicy wiejskiej w Nowym Objezierzu (koszt 157 tys. zł, unijne dofinansowanie z PROW - 100 tys.) oraz doposażenia placu zabaw w Bielinie (wartość 28,5 tys., dofinansowanie 18 tys.).

Inwestycje z unijnym wsparciem wykona też gmina Cedynia, w imieniu której umowę podpisała burmistrz Gabriela Kotowicz wraz ze skarbniczką Magdaleną Krupińską. Blisko 32,5 tys. zł dofinansowania z PROW pójdzie na budowę ogólnodostępnego placu zabaw w tym mieście. Na przyszkolnym terenie koło przedszkola zamontowanych ma być sześć urządzeń do zabawy i tablice do malowania kredą na ścianie. Całkowita wartość projektu to 51,5 tys. zł.

Ogółem z budżetu samorządu województwa do 50 beneficjentów z Pomorza Zachodniego trafi blisko 16 mln zł na świetlice i ok. 5 mln zł na zagospodarowanie obszarów wiejskich. To efekty naboru wniosków z lutego w ramach PROW na lata 2014-2020.


Dodajmy, że 22 września w gminie Widuchowa podczas festynu w Krzywinie oficjalnie oddano do użytku nowy plac zabaw i otwartą strefę aktywności. Wstęgę przecinała m.in. wójt Anna Kusy-Kłos. Niedawno place zabaw powstały także m.in. w Ognicy i Żelechowie.
(rr)

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska