Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 41 z dnia 09.10.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Będzie otwarcie trasy
Z Unii dla gmin
Trzcińsko już z kredytem
Wybór był ciężki
Jest książka o templariuszach z Rurki
Latawce i balony nad lotniskiem
Sport

Jest książka o templariuszach z Rurki

Promocja książki „Rurka. Wieś templariuszy” odbędzie się w najbliższą sobotę 13 października w samo południe w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie (ratusz).

Autorem jest Przemysław Kołosowski - archeolog architektury, doktor historii, regionalista, podróżnik do miejsc zapomnianych, badacz templariuszy, średniowiecza, zwyczajów pogrzebowych. Głównym obszarem jego zainteresowań jest pogranicze nadodrzańskie Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Redaktor naukowy i współautor monografii Gryfina, a także wydawnictwa „Zakony rycerskie na ziemiach pogranicza” oraz zbioru artykułów konferencyjnych pt. „Cmentarze zbrodni”. Zajmuje się też popularyzowaniem wiedzy historycznej w oparciu o miejscowe dziedzictwo kulturowe, np. organizacją imprez edukacyjno-historycznych (festyny rycerskie, warsztaty dawnych rzemiosł, koncerty muzyki dawnej itp.) i rekreacyjnych (historyczne biegi przełajowe). Od 2004 roku zaangażowany jest w ratowanie i restaurację kaplicy templariuszy i joannitów w Chwarszczanach. Organizuje Muzeum Templariuszy w tej miejscowości. Wcześniej prowadził badania archeologiczne przy dawnej komandorii templariuszy w Rurce pod Chojną. I o tej wsi jest najnowsza książka, mająca charakter popularnonaukowy, a więc jest skierowana do szerszego grona odbiorców. Wzbogacają ją kolorowe ilustracje. Jest ona - jak mówi sam autor - zaledwie pewnym wstępem, gdyż badania archeologiczno-architektoniczne w Rurce nie zostały zakończone, a na wyjaśnienie czeka jeszcze wiele zagadnień dotyczących dziejów templariuszy w ziemi bańskiej.

Przemysław Kołosowski

Tytuły rozdziałów książki: „Kaplica”, „Zanim przybyli rycerze”, „Początki dworu zakonnego – templariusze”, „Dwór i wieś – pod władzą joannitów”, „W czasach nowożytnych”.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska