Dzisiaj jest czwartek, 23 maja 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 48 z dnia 27.11.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Konarski skuteczny
Kto przewodniczącym rady?
Pierwsze powyborcze układanki w gminach
Imienne głosowania na piechotę
Uchodźcy to nie liczby, to osoby
Co dla kogo jest herezją?
Muzyka łącząca pokolenia
Sport

Konarski skuteczny

Wojciech Konarski będzie starostą już czwartą kadencję
Chyba żadna inauguracyjna sesja na naszym terenie nie była tak oczekiwana, jak 22 listopada pierwsze posiedzenie Rady Powiatu Gryfińskiego. W gminach najważniejsze decyzje (czyli wybór burmistrzów i wójtów) zapadły 21 października lub w drugiej turze 4 listopada. Natomiast inny jest sposób wyłaniania starosty: wybierają go powiatowi radni. A że żadne ugrupowanie nie zdobyło stosownej większości, więc tym silniejsze były emocje. Przypomnijmy, że do 21-osobowej rady Inicjatywa Samorządowa rządzącego tu od 12 lat starosty Wojciecha Konarskiego wprowadziła 8 radnych, Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska 7, PiS 4 i SLD 2. Początkowo Koalicja Obywatelska (której trzon stanowi Platforma Obywatelska) zawarła porozumienie z SLD, co miało na celu doprowadzenie do zmiany dotychczasowego starosty. Urósł też apetyt PiS-owi, bo bez jego czwórki radnych żadna z obu dominujących grup nie miała decydującej większości. W międzyczasie do Inicjatywy przeszedł z KO Jarosław Przygoda, który nie chciał być przeciw Konarskiemu. Ostatecznie jednak starosta okazał się najskuteczniejszym negocjatorem, bo jego Inicjatywa Samorządowa owocnie porozumiała się z Koalicją Obywatelską. Na czwartkowej sesji Konarskiego na starostę zgłosiła liderka KO Ewa Dudar (w imieniu obu ugrupowań). Innych kandydatur nie było. W tajnym głosowaniu Konarski wygrał zdecydowanie, zdobywając 17 głosów. Czterech radnych było przeciw, a nikt nie wstrzymał się od głosu (a więc zagłosowały na niego nawet dwie osoby spoza nowej koalicji: z PiS-u lub - co mniej prawdopodobne - z SLD).

Ewa Dudar jest nowym wicestarostą
Kilkanaście minut wcześniej, przed zgłaszaniem kandydatur, głos zabrał radny SLD Wojciech Długoborski. Powiedział m.in.: - To wyborcy zdecydowali, że na 21 radnych komitety wyborcze inne niż Inicjatywa Samorządowa dotychczasowego starosty zdobyły łącznie 13 mandatów. Wszystkie te komitety szły do wyborów pod hasłem potrzeby zmian w tym powiecie - zaznaczył. Jednak po pięciu minutach przewodniczący rady Roman Michalski odebrał mu głos, argumentując, że przemowa jest nie na temat, gdyż był to punkt dotyczący zgłaszania kandydatów na starostę. - Był czas na zmianę porządku obrad, ale radni go zatwierdzili - podkreślił i zarzucił Długoborskiemu uprawianie demagogii. Ten odparował następująco: - Chcę wyrazić swoją opinię na temat tego, co się wydarzyło w trakcie wyborów i po wyborach. Państwo to uniemożliwiacie, bo to jest metoda, która do tej pory była stosowana właśnie przez ten zarząd. Jak chcecie być dalej niemą radą, to bądźcie. Dziękuję, panie przewodniczący, że odebrał mi pan głos, bo to dowodzi, jak chcecie dalej rządzić.

Radny Wojciech Długoborski
Słowa te nie wywarły realnego wpływu ani na zgłaszanie kandydatur, ani na wynik wyboru starosty, bo W. Konarski - jak zaznaczyliśmy wyżej - wygrał zdecydowanie.

Wcześniej tego dnia wybrano prezydium rady. Na przewodniczącego W. Konarski zgłosił pełniącego tę funkcję w dwóch minionych kadencjach Romana Michalskiego. Joanna Kostrzewa zaproponowała Tomasza Mirakowskiego (oboje z PiS-u), ale nie zgodził się kandydować. Za Michalskim tajnie głosowało 17 radnych. Na wiceprzewodniczących wybrano Aleksandrę Zielińską z IS (dostała 16 głosów przy 5 przeciwnych) i Jerzego Domaradzkiego z KO (18:2).

Na koniec starosta Konarski zaproponował kandydatury do Zarządu Powiatu: na wicestarostę Ewę Dudar, a na pozostałych członków: Jerzego Zgodę (oboje z KO), dotychczasowego wicestarostę Jerzego Milera i Henryka Kaczmara (obaj z IS). Piętnastoma głosami radni zdecydowali, by głosowano od razu na całą tę listę. Zarząd wybrano 16 głosami przy 3 przeciwnych i 2 wstrzymujących się.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska