Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 48 z dnia 27.11.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Konarski skuteczny
Kto przewodniczącym rady?
Pierwsze powyborcze układanki w gminach
Imienne głosowania na piechotę
Uchodźcy to nie liczby, to osoby
Co dla kogo jest herezją?
Muzyka łącząca pokolenia
Sport

Pierwsze powyborcze układanki w gminach

W Gryfinie M. Sawaryn w opałach
Od wyborów samorządowych minął ponad miesiąc, ale część ważnych rozstrzygnięć zapadła dopiero w ubiegłym tygodniu. Dotyczy to samorządów, w których żadne ugrupowanie nie zdobyło bezwzględnej większości. Tak jest w Radzie Powiatu Gryfińskiego (o personalnych rozstrzygnięciach z czwartku piszemy na sąsiedniej stronie). W piątek zaskakująco przebiegała pierwsza sesja Rady Miejskiej w Gryfinie. Burmistrz Mieczysław Sawaryn wygrał co prawda już w pierwszej turze, ale jego kandydaci zdobyli w 21-osobowej radzie tylko 8 miejsc, czyli tyle samo, ile Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, która właśnie zawarła porozumienie z radnymi

Mieczysław Sawaryn
Rafał Guga (fot. FB)

PiS-u (zdobyli 5 pozostałych mandatów). Lider Platformy.Nowoczesnej Andrzej Urbański (zajął drugie miejsce w wyborach burmistrza, ale został radnym) zaproponował na przewodniczącego rady Rafała Gugę ze swego ugrupowania. Poparli go radni PiS, a grupa burmistrza Sawaryna w ogóle nie zgłosiła swego kandydata ani nie wzięła udziału w głosowaniu. Wiceprzewodniczącymi zostali radni z PiS: Piotr Romanicz i Robert Jonasik.


W Cedyni A. Zarzycki (na razie) bez większości
W Cedyni większości nie ma nowo wybrany burmistrz Adam Zarzycki (który powrócił na to stanowisko po 4 latach przerwy). Na pierwszej sesji 23 listopada złożył ślubowanie. Mająca 8 mandatów grupa jego przegranej rywalki Gabrieli Kotowicz uzyskała fotel przewodniczącego rady: kandydaturę Piotra Głowniaka zgłosił Krzysztof Nowak (pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji, a teraz się o nią nie ubiegał). Ugrupowanie burmistrza Zarzyckiego nie wysunęło swego kandydata, a w tajnym głosowaniu Głowniak zdobył komplet 15 głosów. W kolejnych głosowaniach już takiej jednomyślności nie było. Wiceprzewodniczącym został Krzysztof Nowak (9 głosów za, 4 przeciw, 2 nieważne). Rywalizował z nim Zdzisław Tondel, ale musiał uznać swą porażkę (7 za, 6 przeciw, 2 nieważne).

Adam Zarzycki
Piotr Głowniak

Wybrano też komisję rewizyjną. W jej skład weszli wszyscy kandydujący (6 radnych), bo zdobyli bezwzględną większość. Są to: Czesława Borgul (przewodnicząca), Marek Drela, Mirosław Ludwiczak, Józef Maćkowiak, Stanisław Martyka i Bogusław Rajnert. Oba ugrupowania mają tu więc po trzech członków. Przewodniczącym komisji skarg, wniosków i petycji został Lech Kopiecki.
Odchodząca burmistrz Gabriela Kotowicz powiedziała na sesji m.in.: - Był to czas dobrych zmian dla naszej gminy. Zewsząd słyszę, że mieszkańcy zdążyli przywyknąć do spokoju i stabilizacji, jakie udało się nam wspólnie wypracować. Dziś nie żegnam się z Państwem. Dzisiaj jedynie dziękuję i mówię „Do zobaczenia!”.


Bartłomiej Wróbel
Trzcińsko-Zdrój
Tu nowe władze wystartowały najwcześniej, bo już 19 listopada w południe. Zwycięscy radni otrzymali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Podobną procedurę przeszedł nowy burmistrz Bartłomiej Wróbel. Jego ugrupowanie ma 10 radnych w 15-osobowej Radzie Miejskiej, dlatego bez problemów z tego grona wyłoniono przewodniczącego rady - Roberta Kowalskiego (jego kandydaturę zgłosił Zdzisław Iwanicki) i wiceprzewodniczącą - Renatę Dekę. W tajnych głosowaniach oboje otrzymali maksimum głosów, czyli po 15. Przewodniczącym komisji rewizyjnej został - podobnie jak w minionej kadencji - Zdzisław Iwanicki. Powołano też nieistniejącą wcześniej komisję skarg, wniosków i petycji (to aktualny wymóg prawny we wszystkich gminach). Na jej czele stanęła Agnieszka Kowalska. Komisją oświaty, zdrowia, kultury i spraw socjalnych pokieruje Piotr Przytuła, a komisją infrastruktury, rolnictwa i budżetu Cornelis Vreeswijk.

Robert Kowalski
Barbara Ignaczak

Już w cztery dni po pierwszej sesji zwołano w piątek sesję nadzwyczajną. Na początku burmistrz Wróbel oświadczył, że na swego zastępcę powołał Barbarę Ignaczak. Mieszka ona w Moryniu, była tam dyrektorką domu kultury, a potem w Baniach i Bierzwniku, pełniła też funkcję wicedyrektora Centrum Kultury w Chojnie. Ostatnio pracowała w Trzcińskim Centrum Kultury.


Barbara Rawecka
Chojna
Godzinę później na pierwszej sesji zebrała się Rada Miejska Chojny. Odchodzący burmistrz Adam Fedorowicz podziękował za współpracę i życzył powodzenia nowym władzom gminy. Zwycięska burmistrz Barbara Rawecka złożyła ślubowanie. Jej ugrupowanie - Inicjatywa Samorządowa zdobyła aż 12 mandatów, naturalne więc było, że przewodniczącego rady wybrano z tego grona. Został nim zgłoszony przez Marcina Pisankę Radosław Karwan. W tajnym głosowaniu otrzymał 13 głosów. Nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu (na sesji nieobecny był Michał Burak). Bartosz Michno zgłosił zaakceptowany jednogłośnie wniosek, by poszerzyć porządek obrad o wybór wiceprzewodniczących. Mał-gorzata Przybylska zgłosiła Elżbietę Lach, a Marcin Pisanko Bartosza Michnę (wszyscy z Inicjatywy Samorządowej). Gdy wydawało się, że zdecydowana przewaga zwycięskiego ugrupowania nie pozwoli na żadne zaskakujące sytuacje, niespodziewanie własną kandydaturę na wiceprzewodniczącego zgłosił Norbert Oleśków - także z Inicjatywy Samorządowej. Ponadto zaproponował on, by kandydaci przedstawili swe sylwetki i dokonania. Przeciwny był temu B. Michno, ale przeszedł wniosek jego rywala, więc cała trójka krótko powiedziała coś o sobie. Następnie w tajnym głosowaniu Elżbieta Lach zdobyła 12 głosów, Bartosz Michno 9 (oboje zostali wiceprzewodniczącymi), a Norbert Oleśków 5 (głosowała więc na niego także trójka radnych z IS).

Radosław Karwan
Marcin Pisanko

Burmistrz Barbara Rawecka powołała na swego zastępcę Marcina Pisankę.


Moryń
W południe 20 listopada zebrała się nowa Rada Miejska Morynia. Po złożeniu ślubowania przez radnych i burmistrza Józefa Piątka (wybranego na drugą już kadencję) wyłoniono prezydium rady. W tej gminie ugrupowanie burmistrza również zdobyło aż 12 mandatów. Anatol Markowski zgłosił na przewodniczącego kandydaturę Krzysztofa Koneckiego, który za chwilę w tajnym głosowaniu zebrał komplet 15 głosów. Potem Danuta Piątkowska zgłosiła na wiceprzewodniczącą rady Katarzynę Potapińską. Jej wynik: 14 głosów za, zero przeciwnych i jeden wstrzymujący się.

Józef Piątek
Krzysztof Konecki



Banie
21 listopada na pierwszej sesji ślubowanie złożył nowy wójt Arkadiusz Augustyniak. Pogratulowała mu i pożegnała się z radnymi jego poprzedniczka - Teresa Sadowska, która w tym roku nie startowała na to stanowisko (została wybrana do Rady Powiatu). Inicjatywa Samorządowa nowego wójta zdobyła co prawda tylko 7 mandatów, ale bez problemu przeszły jej kandydatury, bo w radzie nie ma scementowanej opozycji. Izabella Senda zgłosiła na przewodniczącą dotychczas pełniącą tę funkcję Annę Siwek, która w tajnym głosowaniu otrzymała 13 głosów. Nikt nie był przeciw, a jeden głos był nieważny (na sesji nieobecna była Izabela Wilk). Na wiceprzewodniczącą Alicja Burzyńska zgłosiła Izabellę Sendę, która dostała komplet głosów.

Arkadiusz Augustyniak
Anna Siwek



Widuchowa
Tego samego dnia w Widuchowej ślubowanie złożyła ponownie wybrana na wójta Anna Kusy-Kłos. Jej ugrupowanie zdobyło 11 mandatów w 15-osobowej radzie (w poprzedniej kadencji było w mniejszości). Janusz Kulka zgłosił na przewodniczącego rady Dariusza Filipiaka, który jest tu radnym bez przerwy od 1994 roku. Nie było innych kandydatur. W tajnym głosowaniu zdobył on 12 głosów, jedna osoba była przeciw, a dwie wstrzymały się. Potem, na wniosek J. Kulki, rozszerzono porządek obrad o wybór wiceprzewodniczących. D. Filipiak zgłosił na te stanowiska Małgorzatę Paradisz (głosowało za nią 13 osób, nikt nie był przeciw, a 2 osoby wstrzymały się) oraz Janusza Kulkę (12 za, 1 przeciw, 2 wstrzymujące się). Oboje zostali wiceprzewodniczącymi.

Anna Kusy-Kłos
Dariusz Filipiak

W Radzie Gminy ukonstytuował się czteroosobowy opozycyjny klub pod nazwą Nasza Gmina. Tworzą go radni z ugrupowania przegranej kandydatki na wójta Julitty Małgorzaty Nowak: Jadwiga Hasiuk, Łukasz Mańkowski, Maria Markowicz i Agnieszka Smętek.


Andrzej Salwa
Mieszkowice
W czwartek na pierwszej w nowej kadencji sesji ślubowanie złożył burmistrz Andrzej Salwa, który będzie pełnił tę funkcję już po raz trzeci. Na przewodniczącego Rady Miejskiej Bożena Nowak zgłosiła Zbigniewa Kmiecika. Jan Czapliński zaproponował Grzegorza Kaczmarka, ale nie wyraził on zgody na kandydowanie. Na Kmiecika głosowało 13 radnych, nikt nie był przeciw, a dwóch wstrzymało się. Na wiceprzewodniczącego kandydowały dwie radne: zgłoszona przez Henryka Domaradzkiego Bożena Nowak i zaproponowana przez Czaplińskiego Maria Spirzak. Wygrała Bożena Nowak 8 do 6 (jeden głos był nieważny). Zgłoszono również kandydatury Bożeny Dorywalskiej i Konstantego Michałowskiego, ale nie zgodzili się.
Zastępcą burmistrza będzie dotychczasowa burmistrz Cedyni Gabriela Kotowicz, która w kadencji 2010-2014 była tu sekretarzem gminy, a także przewodniczącą Rady Powiatu.

Zbigniew Kmiecik
Gabriela Kotowicz (fot. FB)

Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska