Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 04 z dnia 22.01.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jurek wraca!
Na kogo działa nienawiść w mediach?
Paweł Adamowicz – gdańszczanin,
obywatel Rzeczpospolitej

Rowerem ze St. Czarnowa do Szczecina
Czy znajdą wyjście z pata?
Jubileuszowy Rocznik
Likwidator ZGM
Sport

Jubileuszowy Rocznik

Z małym opóźnieniem ukazuje się jubileuszowy, X tom „Rocznika Chojeńskiego” – pisma historyczno-społecznego wydawanego przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita”. Prezentacja nowego numeru (podczas której będzie można nabyć ten periodyk) nastąpi w najbliższy piątek 25 stycznia o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie (ratusz).
Jest to numer specjalny „Rocznika Chojeńskiego” – dedykowany szczecińskiemu historykowi prof. Tadeuszowi Białeckiemu z okazji jego osiemdziesiątych piątych urodzin. Tom otwierają poświęcone mu teksty autorstwa redaktora naczelnego Michała Gierkego oraz profesorów: Radosława Gazińskiego, Edwarda Rymara i Radosława Skryckiego.


Publikacje Tadeusza Białeckiego z okresu PRL naznaczone są co prawda piętnem tamtych czasów, jednak z drugiej strony bardzo niewielu naukowców zajmowało się wtedy małymi miastami Pomorza Zachodniego, takimi jak Chojna, nie mówiąc o bogatej i bezcennej dziś dokumentacji fotograficznej z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Przypomnijmy, że profesor jest autorem wydanej w 1969 r. monografii „Z dziejów Ziemi Chojeńskiej”.

Co jeszcze znajdziemy w nowym „Roczniku”? Piszą tam m.in.: Krzysztof Wroński o zamku w Łagowie, Radosław Skrycki o planie Chojny z 1631 roku i mapie okolic miasta z XVIII wieku, Agnieszka Borysowska i Michał Gierke o Andreasie Müllerze Greiffenhagiusie – pochodzącym z Gryfina tajemniczym XVII-wiecznym orientaliście, Wiesław Czajka o słowiańskich nazwach miejscowych na ziemi chojeńskiej, Andrzej Krywalewicz o podróży XVIII-wiecznego malarza Daniela Chodowieckiego do Gdańska przez Nową Marchię i Pomorze. Zaprezentowani też zostali amatorscy artyści malarze związani z bańskim Piasecznem: Elżbieta Iwko i Janusz Sakowicz. Tom zamykają znane m.in. z łamów „Gazety Chojeńskiej” wiersze Doroty Dobak-Hadrzyńskiej, piszącej pod pseudonimem DoDoHa.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska