Dzisiaj jest sobota, 21 lipca 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 06 z dnia 05.02.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Topniejemy w oczach
Kamienica do rozbiórki, Mieszkowice proszą o pomoc
Trwa rowerowa rewolucja
Ostatnie budżety
Poszerza się nasza skarbnica kulinarna
Petycja rolników
Czworo kandydatów
Podrzucane śmieci
Sport

Kamienica do rozbiórki, Mieszkowice proszą o pomoc

Znana jest już ekspertyza stanu kamienicy w Mieszkowicach przy ul. Słowackiego 1, która 31 października została zniszczona wskutek pożaru. Dach nad głową straciło osiem rodzin (i dwie w sąsiednim domu). Okazuje się, że budynek musi być rozebrany do poziomu zerowego, czyli do piwnic. Taką opinię przekazano w ub. tygodniu konserwatorowi zabytków.


Przypomnijmy, że burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa zapowiedział, iż ten należący do gminy zabytkowy budynek w samym centrum miasta zostanie odbudowany i wrócą do niego dotychczasowi lokatorzy. Będzie to jednak ogromny wysiłek dla niezbyt zamożnych Mieszkowic, bo koszt odbudowy szacuje się na 2,5-3 mln zł (budżet gminy na cały rok wynosi niespełna 29 mln). Dlatego z różnych stron płynie pomoc. W styczniu Sejmik Województwa przekazał 200 tys. zł. Pomagają też okoliczne gminy: 20 tys. zł dała Chojna, a po 10 tys. Banie, Boleszkowice, Cedynia i Moryń. Ponadto 40 tys. wpłynęło od osób prywatnych, stowarzyszeń i firm. Uzbierano też wiele sprzętów, odzieży itp. Burmistrz Salwa prowadzi rozmowy o dalszą pomoc z innymi samorządami, także dużych miast Polski. Niedawno podjął też decyzję, że w lecie nie odbędą się coroczne Dni Mieszkowic, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze (ok. 60-70 tys. zł) przeznaczone zostaną na odbudowę kamienicy.

Władze gminy Mieszkowice serdecznie dziękują za dotychczasową pomoc i zwracają się z apelem o dalsze wsparcie dla rodzin, które w październikowym pożarze straciły dorobek całego życia. Darowizny finansowe można wpłacać na konto gminy: Bank Spółdzielczy Chojna - Oddział Mieszkowice nr 34 9370 1033 0200 0475 2002 0002 z dopiskiem „Pomoc pogorzelcom z Mieszkowic”.
(tekst i fot. rr)

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska