Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 07 z dnia 12.02.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Życzenia walentynkowe
Jedenaście dni z Włóczykijem
Trzcińsko z mieszkańcami rozmawia o szkołach
Nowoczesna edukacja także w Chojnie
PKS nie pojedzie
Sport

Jedenaście dni z Włóczykijem


Tak jak zapowiadaliśmy, już 21 lutego zaczyna się 13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij” i potrwa do 3 marca. Organizatorami są: Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni z Przemkiem Lewandowskim na czele oraz Urząd Miasta i Gminy Gryfino.

Program obejmuje ponad sto wydarzeń: głównie spotkań z podróżnikami, reporterami, etnologami, alpinistami. Wśród nich takie sławy, jak zapowiadana już przez nas Elżbieta Dzikowska – partnerka legendarnego Tony’ego Halika, z którym zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych.

Elżbieta Dzikowska gościła już w naszej okolicy w lecie 2015 roku. Tu widzimy ją przed kościołem Mariackim w Chojnie.

Ziemowit Szczerek
Przyjedzie też Ziemowit Szczerek – pisarz, podróżnik, dziennikarz, felietonista, tłumacz, laureat Paszportu Polityki, autor takich książek, jak np.: „Przyjdzie Mordor i nas zje” (nominacja do Nagrody Literackiej Nike), „Rzeczpospolita zwycięska”, „Siódemka” (nominacja do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”), „Tatuaż z tryzubem” (ponowna nominacja do Nike), „Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”.

Kolejny raz odwiedzi Gryfino Arkady Fiedler junior - wnuk noszącego to samo imię i nazwisko pisarza, podróżnika i przyrodnika. Podzieli się wrażeniami z podróży przez Afrykę od Kapsztadu do Tangeru w Maroku. Gościem Włóczykija będzie też Dominik Szczepański - autor książki „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”.

Jak zwykle egzotyczne kraje będzie można poznawać na Włóczykiju nie tylko oczami i uszami, ale i dosłownie posmakować, a to dzięki degustacjom potraw kuchni khmerskiej i syryjskiej. Chętni pojadą też na krajoznawcze wycieczki do Tuczna, Kostrzyna, Gorzowa oraz do Berlina (szlakiem zimnej wojny).

W programie Włóczykija są również – jak zwykle – pokazy filmów, warsztaty dla dzieci i młodzieży, Bal Włóczykija. Stałym elementem są koncerty oryginalnych muzyków. W tym roku będą to zespoły: Hańba, Acid Drinkers, SIQ, Tabu oraz Błażej Król.

Zespół Hańba

Nie ma już miejsc na nocny rajd na orientację Włóczykij Trip Extreme na dystansie 25 km (wyczerpał się limit 250 uczestników). Za to można się jeszcze zapisać na dystans dla herosów, czyli 50 km. Rajd trwać będzie w nocy z soboty na niedzielę 2-3 marca.

Otwarcie festiwalu nastąpi w czwartek 21 lutego o godz. 18 w sali widowiskowej GDK. Zaraz potem Michał Woroch opowie o ostatnich szamanach tajgi. W programie wieczoru jest także degustacja potraw kuchni khmerskiej, a o 20.30 przedpremierowy pokaz filmu „Kafarnaum” Nadine Labaki (rywalizującego właśnie o Oscara z naszą „Zimną wojną”). Libańska reżyserka (i aktorka) znana jest już ze swych wcześniejszych dzieł, w tym „Dokąd teraz?”, a zwłaszcza z „Karmelu”.

W następnym numerze zamieścimy pełny program Włóczykija.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska