Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 1.09.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ważne chwile Chojny
Wystawa o kościele w kościele
Wzorowa zagroda T. Majera
Jak sprzedać swe produkty?
Bociany policzone
Uczniowie z Czelina na tropach historii
Samuraj z Orzechowa
Piłka nożna

Ważne chwile Chojny


Biskup Wollenweber dzieli się chlebem z Polakami
Kulminacyjnym punktem obchodzonych w dniach 27-29 sierpnia Dni Integracji Europejskiej, Przyjaźni, Tolerancji i Dni Ekumenicznych było w sobotę nabożeństwo ekumeniczne w odbudowywanym kościele Mariackim. W tym roku po raz pierwszy uczestniczył w nim metropolita archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. arcybiskup Zygmunt Kamiński oraz ze strony niemieckiej biskup ewangelicki Klaus Wollenweber z Görlitz. Obecny był również były sekretarz episkopatu Polski ks. bp Alojzy Orszulik oraz liczna grupa duchownych polskich i niemieckich.

Znakomity popis tradycyjnego tańca irlandzkiego i szkockiego dał warszawski kwartet Reelandia przy akompaniamencie nie mniej świetnego zespołu Carrantuohill
Goście niemieccy, którzy w tym roku byli stroną prowadzącą uroczystość, wypowiedzieli wiele ważkich słów, których nie słyszy się na co dzień. Pastor Bert Schwarz (wielokrotny uczestnik chojeńskich uroczystości i żarliwy orędownik polsko-niemieckiego pojednania) poruszył najbardziej drażliwe kwestie, które stoją na drodze rzeczywistego zbliżenia obydwu narodów, wspominając m.in. o nieodpowiedzialnych poczynaniach Eriki Steinbach. Mówiąc jednak o trudnym i żmudnym procesie zabliźniania ran, mocno zaakcentował historyczne, przełomowe wręcz fakty. - Zbliżamy się do siebie po bardzo cienkim lodzie, a jednak po raz pierwszy, pomimo tej nieszczęsnej historii, Polacy i Niemcy siedzą wspólnie po tej samej stronie w Brukseli i w NATO.

Rosemarie Kumkar odznaczona została Wielkim Orderem św. Ottona
Wielu Niemców jeszcze nie pojęło, jak dużo w procesie normalizacji zawdzięczają polskiej stronie i jak różne są hipoteki, które każda strona ze sobą niesie. Dla starszej generacji, która ma pełną świadomość tego, ile milionów Polaków straciło życie z winy Niemców, możliwość takich wspólnych spotkań jest czymś nadzwyczajnym. Dopiero na tym tle nabiera szczególnego znaczenia fakt, że w tym kościele wspólnie będziemy śpiewać, modlić się i że nam, Niemcom wolno jest tu również świętować. Kto, jeśli nie my, chrześcijanie, powinniśmy wiedzieć, jak ma wyglądać pojednanie? Kto, jak nie my, Polacy i Niemcy, katolicy i protestanci, powinniśmy zastanawiać się nad winą i przebaczeniem? - mówił pastor Schwarz.
Biskup Wollenweber w homilii wyeksponował trwały fundament wiary chrześcijańskiej, która jest ostoją w każdym czasie i w każdej sytuacji. Wkrótce o nabożeństwie ekumenicznym napiszemy więcej.
Ks. abp Zygmunt Kamiński uhonorował Rosemarie Kumkar (wdowę po Güntherze Kumkarze - wielkim orędowniku odbudowy chojeńskiego kościoła Mariackiego i pojednania polsko-niemieckiego) Wielkim Orderem Świętego Ottona - najwyższym odznaczeniem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.


Ed Weber i Wojciech Konarski przypieczętowali członkostwo Chojny w Douzelage
W piątek na uroczystej sesji Rady Miejskiej burmistrz Chojny Wojciech Konarski w obecności prezydenta organizacji Douzelage Eda Webera z Luksemburga podpisał aneks do statutu tego stowarzyszenia. Na mocy tego dokumentu Chojna stała się oficjalnym członkiem Douzelage - organizacji zrzeszającej po jednym miasteczku ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Jeremy Barker
Dostojnych gości nie brakowało też tego dnia na sesji, koncertach i innych imprezach. Oprócz E. Webera przyjechali m.in.: burmistrz partnerskiego miasteczka angielskiego Sherborne - Victor Clark z małżonką, szczególnie zaprzyjaźniony z Chojną Jeremy Barker (były burmistrz Sherborne i poprzedni szef Douzelage), burmistrz sąsiedzkiego Schwedt Peter Schauer, marszałek województwa zachodniopomorskiego Zygmunt Meyer, poseł Wojciech Długoborski, radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Czesław Hoc, starosta Ewa De La Torre, burmistrzowie i wójtowe kilku ościennych gmin.

Burmistrz Sherborne Victor Clark
- W Douzelage jest już wraz z Chojną 20 miast z 20 krajów Unii Europejskiej. Niedługo będzie 25, czyli tyle, ile jest państw w rozszerzonej Unii - powiedział Ed Weber (na przyjęcie czekają jeszcze miasta z kilku nowo przyjętych krajów).

Burmistrz Schwedt Peter Schauer
Jak zaznaczył koordynator współpracy Chojny z Douzelage Janusz Salamończyk, w ramach tego stowarzyszenia tylko w tym roku 50 uczniów z chojeńskich szkół pojedzie do Anglii, Francji i Finlandii.
Burmistrz Peter Schauer zaczął swe wystąpienie dłuższą przemową po polsku. Poinformował o planowanym urządzeniu w pobliżu teatru w Schwedt tzw. Parku Hugenotów. Uzupełnienie tego przedsięwzięcia obejmuje Dolinę Miłości w Zatoni Dolnej oraz zorganizowanie centrum turystyki wodnej w Krajniku Dolnym. W listopadzie projekt ma być gotowy z dużymi szansami na dofinansowanie z Brukseli.

(tekst i fot. tw, rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska