Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 8.09.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jedyna w województwie
Zaczęli też ponadgimnazjaliści
To nadzwyczajne, że możemy być tu razem
Powiat na Dniach Województwa
Konarski nadal dąży do pozbawienia Wiedera mandatu
Burmistrz Cedyni nie chce urlopu
Cedyński kirkut
Organizacja na medal, Kaczmarek bez medalu
Mistrzowski trener
Piłka nożna

Jedyna w województwie

"Bardzo wam kochani dziękuję. Wybudowaliście szkołę dla swoich dzieci za swoje, samorządowe pieniądze". Takie słowa skierował burmistrz Mieszkowic Piotr Szymkiewicz do mieszkańców gminy podczas uroczystości otwarcia nowego Gimnazjum w Mieszkowicach. Jak podkreślił burmistrz, z budżetu gminy wydatkowano aż 97 proc. wszystkich kosztów, a tylko 3 proc., czyli sumę symboliczną pozyskano z zewnątrz. Szkoła kosztowa 4,5 mln zł. Jak się okazuje, mieszkowickie Gimnazjum jest jedyną szkołą oddaną do użytku w tym roku w całym województwie.


Dyrektorka przekazuje symboliczny klucz przewodniczącemu samorządu uczniowskiego Łukaszowi Lisikowi
Mieszkowickie Gimnazjum budowano 4 lata. Władze gminy, decydując się na inwestycję, miały nadzieję, że otrzymają znaczące wsparcie z budżetu państwa. Niestety, nadszedł właśnie kryzys finansowy i gmina musiała uporać się sama z problemem. Na początku zamierzano wybudować obiekt dwukondygnacyjny, który tylko w połowie zaspokajałby potrzeby szkoły. Resztę pomieszczeń miał odstąpić mieszczący się obok Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Jednak po burzliwych naradach ostatecznie zdecydowano (z pewnością słusznie), że szkolę trzeba powiększyć, aby była samodzielną placówką. Obecnie Gimnazjum, łącznie z poddaszem i podpiwniczeniem, ma 4 kondygnacje z 14 salami lekcyjnymi, małą salką gimnastyczną (siłownia), salą komputerową, świetlicą, pomieszczeniem na bibliotekę, stołówką i innymi niezbędnymi pomieszczeniami. Będą więc w pełni zaspokojone potrzeby szkoły. W tym roku w 16 oddziałach jest 420 uczniów, ale już niebawem ta liczba znacznie się zmniejszy. Szkoła podpisała porozumienie z ZSP o korzystaniu z dużej sali gimnastycznej. Razem z tą placówką burmistrz zamierza także wybudować wspólny zespół boisk.

Nowa siedziba Gimnazjum znacznie poprawiła komfort pracy innych szkół w gminie. Zapewne nie wszyscy wiedzą, że dotychczasowe Gimnazjum to ewenement w skali województwa. Większość uczniów uczyła się w budynku podstawówki w Mieszkowicach, a pozostali w SP w Troszynie i Zielinie. Były to tzw. oddziały pozamiejscowe. Obecnie szkoły te z ulgą odetchnęły, bo zwolniły im się po 3 pomieszczenia. Dyrektor Gimnazjum Maria Bieniek-Przespolewska gorąco podziękowała dyrektorom wspomnianych szkół za współpracę, a zwracając się do szefa SP w Mieszkowicach E. Ochęckiego powiedziała: "Edwardzie, bardzo ci dziękuję i myślę, że będziemy tęsknić za sobą". Wszyscy którzy znali niuanse nie zawsze idyllicznej szkolnej rzeczywistości, odczytali to jako żart w dobrym guście.

Uroczysty apel z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego poprzedziła msza św., odprawiona przez ks. dziekana Stanisława Piekarza. Homilię wygłosił ks. bp Marian Błażej Kruszyłowicz, mocno eksponując przesłanie, iż droga do pełnego człowieczeństwa wiedzie nie tylko przez zdobywanie wiedzy, lecz przede wszystkim przez wychowanie oparte na uniwersalnych wartościach chrześcijańskich. Następnie ks. biskup poświęcił obiekt, a po przecięciu wstęgi goście udali się na jego zwiedzanie. Z uznaniem oglądano lśniące czystością, jasne, funkcjonalne pomieszczenia. Pastelowe kolory ładnie harmonizują z bielą ram okiennych i drzwi. Standard materiałów wykończeniowych w stosunku do tych sprzed kilku lat jest nieporównywalny.
Szkołę budowała miejscowa firma Drewex. Kierownikiem budowy był Ryszard Gmyrek. Burmistrz Piotr Szymkiewicz z chlubą podkreślił fakt, że na terenie gminy jest tak solidna firma, która dotrzymuje terminów, a wykonane prace są wysokiej jakości. Burmistrz wraz z dyrektorką przygotowali długą listę osób, którym złożono podziękowania za zwieńczone dzieło. Szczególne podziękowanie skierowano do obecnego na uroczystości byłego wicestarosty (a potem starosty) Stanisława Szymoniaka. W dużej mierze dzięki niemu mogła być tu wybudowana szkoła, bo starostwo zgodziło się oddać swój teren. Dyrektor Bieniek-Przespolewska powiedziała, że docenia piękny obiekt, lecz same mury to nie wszystko i wspólnie z gronem pedagogicznym, rodzicami, uczniami postara się, żeby tchnąć ducha w tę nową szkołę.

Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska