Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 17.11.2004

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
A mur runął...
Świętowaliśmy Niepodległość
Sztuka bez granic
Targowiska w obiektywie
Nobliści w Mieszkowicach
Młodzież niemiecka znów na praktykach w Chojnie
Czytelnicy o chojeńskiej Odrze
Piłka nożna

A mur runął...


15 lat temu, w listopadzie 1989 r., runął Mur Berliński - najbardziej wyrazisty symbol podziału Europy i świata na dwa wrogie bloki. Otwarta została w ten sposób droga nie tylko do zjednoczenia Niemiec, ale i Europy.
Tamten rok był ważny dla Niemców, lecz jeszcze ważniejszy dla Polaków. To wtedy tak naprawdę zakończyła się dla nas II wojna światowa, bo dopiero wówczas odzyskaliśmy suwerenność, którą straciliśmy w 1939 roku. Zaczęliśmy budować Trzecią Rzeczpospolitą - swoje wolne i demokratyczne państwo.


Stojący wtedy na czele ZSRR Michaił Gorbaczow był w tamtych dniach bohaterem dla wschodnich Niemców, bo w porównaniu z twardogłowymi władcami NRD wykazywał daleko idącą liberalizację. Nic dziwnego, że popularnością cieszyły się w Berlinie koszulki z takim obrazkiem.
W obaleniu Muru znaczący udział miała Polska, od której zaczęły się historyczne zmiany. Z kolei bez zburzenia tej złowrogiej budowli niemożliwe byłoby poszerzenie Unii Europejskiej, której członkami staliśmy się w tym roku.

Artur nie tylko fotografował, ale i demontował Mur. Betonowe okruchy przechowujemy do dziś w naszej redakcji
Wydarzenia tych gorących dni sprzed 15 lat w Berlinie utrwalał na zdjęciach Artur Żurawski z Chojny - nasz późniejszy współpracownik, a potem filmowiec, autor zdjęć do wielu znanych dokumentów.

(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska