Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 19 z dnia 10.05.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wiosna Ludów nad Odrą
Swobnica druga
Razem możemy więcej
Strażacka gala
Powozili zaprzęgami
Dni Gryfina na sportowo
Piłka nożna

Wiosna Ludów nad Odrą

To chyba pierwsza tak duża na naszym terenie impreza, przygotowana wspólnie przez Polaków i Niemców: Europejski Festiwal Muzyczny "Wiosna Ludów nad Odrą". Od trzech lat pozarządowa organizacja Europahaus (Dom Europejski) w Angermünde urządzała u siebie taką międzynarodową imprezę. W tym roku postanowiono zaprosić do współpracy Polaków z Chojny i Myśliborza oraz Niemców ze Schwedt. Głównym koordynatorem jest Haus der Kulturen al globe z Poczdamu.
Koncerty w Chojnie zakończył Kwartet Jorgi z Poznania. Ich muzyka i niezwykłe instrumenty wywodzą się z folkloru słowiańskiego, celtyckiego, bałkańskiego.
Początek Festiwalu zbiegł się z zainaugurowaniem przez prezydentów RP i RFN Niemiecko-Polskiego Roku, co pokazuje, że ponadgraniczne współdziałanie nie jest tylko domeną rządów, ale także (a może przede wszystkim) odbywa się na pograniczu.
Reinhas do Norte
Festiwal rozpoczął się 3 maja w Chojnie polsko-niemiecką debatą w Centrum Kultury, przygotowaną i prowadzoną przez Magdalenę Ziętkiewicz. Uczniowie z chojeńskiego LO i gimnazjum z Angermünde przedstawili wyniki przeprowadzonego przez siebie wśród mieszkańców sondażu na temat wzajemnego obrazu Polaków i Niemców.
Die 7 Leben
Było to punktem wyjścia dyskusji z udziałem osób zaangażowanych w różne działania na pograniczu. Wypowiadali się m.in.: Ruth Henning - stojąca na czele Polsko-Niemieckiego Klubu Dziennikarzy "Pod Stereotypami" i autorka wielu ciekawych przedsięwzięć w ramach Niemiecko-Polskiego Towarzystwa w Brandenburgii, Martin Krassuski z Europahaus, Janusz Rudziński - polski lekarz, od 9 lat ordynator oddziału kobiecego w szpitalu w Schwedt, Jens Keller - mieszkający w Widuchowej współtwórca Ośrodka Inicjatyw Proekologicznych "Stary Zagon". Wypowiedzi w debacie z pewnością trudno zaliczyć do wyłącznie kurtuazyjnych, a konkluzją było stwierdzenie, że Polacy i Niemcy nie mogą unikać we wzajemnych rozmowach najtrudniejszych kwestii, bo to jest warunkiem prawdziwej otwartości. Do debaty będziemy jeszcze na naszych łamach wracać, a organizatorzy myślą już o następnej.
Corrine Douarre
Potem rozpoczęła się muzyczna część Festiwalu. W Chojnie wystąpili: śpiewająca nastrojowe piosenki Francuzka Corrine Douarre, chór gospel Mezzoforte z Myśliborza, zespół Die 7 Leben z Lipska, Kwartet Jorgi z Poznania i brazylijski żeński zespół perkusyjny Reinhas do Norte.
6 maja Festiwal przeniósł się do Schwedt, gdzie w pałacowym parku przy teatrze UBS wysłuchano IX Symfonii Beethovena. Specjalną atrakcją był wspaniały pokaz fajerwerków i laserowy show ze świetlnymi wizytówkami europejskich państw (była np. warszawska syrenka i Zamek Królewski). Na koniec zimnego i deszczowego wieczoru rozgrzał wszystkich zespół PolkaHolix z Berlina, który w rytmie polki jest w stanie porywająco zagrać wszystko.
PolkaHolix to jeden z najlepszych jak dotąd zespołów tegorocznego Festiwalu. Ich wariacje na temat polki (w piątek w Schwedt) porywały do tańca mimo zimna i deszczu.
Polsko-niemiecko-francuski ArEt z Berlina
Netlanka - założycielka i wokalistka zespołu Ethnica
7 maja Festiwal miał swój etap w Myśliborskim Domu Kultury. Tu wystąpili: polsko-niemiecko-francuski zespół ArEt z Berlina (z muzyką w rytmie ska) i Ethnica z Moskwy. Największym powodzeniem (zwłaszcza młodej widowni) cieszyły się zespoły hiphopowe: miejscowy Z Boku Bloku i Jeden Osiem L, na który przyszło aż ok. tysiąca widzów i koncert mimo deszczu trzeba było przenieść na dwór. Pogoda nie sprzyjała także w Chojnie i Schwedt, co odbiło się tam na frekwencji.
W najbliższy piątek i sobotę 13-14 maja kolejny i ostatni już etap Festiwalu: w Angermünde na Rynku. W piątek na początek o godz. 19 zagra pop-rockowy Outbreak z Berlina. Po nim zaprezentuje się wokalistka Agata Jastrzębska - mieszkająca w Trzcińsku uczennica chojeńskiego LO. O 20.30 wystąpi duet Strange Contact z Eberswalde. O 21.30 na scenie zobaczymy zespół Markscheider Kunst. Nazwa może być myląca, gdyż pochodzi on z Petersburga, a gra mieszankę ska, reggae, dance oraz rytmów afro-latynoskich.
Jeden Osiem L
Sobotę zainaugurują o 13.30 zespoły z Myśliborza: Mezzoforte i taneczna grupa Estera. O 15.30 zobaczymy francuską piosenkarkę Berangere Palix. O 16.30 uliczny show "Ente gut, alles gut". O 17.25 swing z ukraińskiej Połtawy w wykonaniu Tria Scho przeniesie nas w klimaty Odessy z lat 20. O godz. 18.15, 20 i 22 zabawiać będzie publiczność cyrk Amalgam. O 18.45 zagra międzynarodowa grupa Caravane z Berlina. W jej składzie są m.in. Brazylijczycy, Marokańczycy, Algierczycy, Niemcy, a efektem jest bardzo rytmiczna i taneczna muzyka. O 20.30 na scenę wyjdzie zespół ArEt (7 maja grał już w Myśliborzu). Festiwal zakończy o godz. 22.30 koncert polskiego zespołu Habakuk, grającego psychodeliczną odmianę reggae.
Wstęp wolny. W sobotę o 13.00 spod Ratusza w Chojnie odjedzie bezpłatny autobus do Angermünde (powrót o 23.30).
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska