Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 20 z dnia 17.05.2005

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Cztery miasta - jeden region
Rowerem do Czech? Czemu nie!
Hufiec ma pomysły
Jak Königsberg stawał się Chojną (8)
Skoczkowie Zielonych z medalami
Piłka nożna

Cztery miasta - jeden region

Wiosna Ludów nad Odrą
Chojna - Schwedt - Myślibórz - Angermünde: cztery miasta - jeden region

Youssef Belbachir - lider i wokalista Caravane
W sobotę zakończył się Europejski Festiwal Muzyczny "Wiosna Ludów nad Odrą", któremu nasza gazeta towarzyszyła od początku. Po koncertach w Chojnie, Schwedt i Myśliborzu (pisaliśmy o nich przed tygodniem), 13-14 maja przyszedł czas na dwudniowy finał na Rynku w Angermünde. Otworzyły go przeboje w interpretacji berlińskiego zespołu Outbreak. Na klawiszach grał w nim Mariusz Łagodziński - nauczyciel jęz. polskiego we Freie Schule Angermünde. Na scenie zaprezentowali się także jego uczniowie, czyli dziecięcy zespół szkolny. Potem widzowie mieli okazję posłuchać utalentowanej wokalistki Agaty Jastrzębskiej. Uratowała ona honor Chojny, bo była jedynym festiwalowym wykonawcą, reprezentującym to miasto (choć naprawdę mieszka w Trzcińsku Zdroju, ale uczy się w chojeńskim liceum). Kolejni artyści to Strange Contact z Eberswalde - duet wykonujący piosenki w stylu syntetycznego popu. Pogodny majowy wieczór zakończył zespół Markscheider Kunst z Petersburga, który porywał do tańca południowymi rytmami.
Agata Jastrzębska
W sobotę niestety pogoda była taka, jak w innych festiwalowych miastach i przez znaczną część dnia padał deszcz. Za to program był bardzo urozmaicony. Koncerty zaczęli goście z Myśliborza: chór gospel Mezzoforte (wcześniej wystąpił 3 maja w Chojnie) i grupa taneczna Estera. Były także polskie akcenty gastronomiczne dzięki stoiskom z Myśliborza i stowarzyszenia "Stary Zagon" z Widuchowej. Francuskich piosenek wysłuchać można było w wykonaniu Berangere Palix. Kolejny punkt programu to uliczny show "Ente gut, alles gut", w którym dwóm komikom udało się wciągnąć do zabawy widzów. W przerwach bawili publiczność także artyści z cyrku Amalgam. Następnie na scenę wyszło Trio Scho z ukraińskiej Połtawy, wykonujące swingowo-taneczne melodie w stylu lat 20. (ciekawe, że śpiewali nie po ukraińsku, lecz rosyjsku). Kolejną cząstką w muzycznej mozaice świata był berliński, ale wieloetniczny zespół Caravane. Udowodnił on, że inspirowana arabskim folklorem rytmiczna muzyka jest bardzo atrakcyjna. Z Berlina była także grupa ArEt i też z multikulturowymi korzeniami: niemiecko-polsko-francuskimi. Do Angermünde przyjechali jej chojeńscy fani, którym spodobała się już w Myśliborzu.
Gorące rytmy z Petersburga, czyli Markscheider Kunst
Ci, którzy dotrwali do końca deszczowego wieczoru, na pewno nie żałowali, albowiem na zakończenie wystąpił zespół Habakuk z Częstochowy - dla polskich miłośników reggae kultowy przedstawiciel tego nurtu. Mimo kiepskiej aury, przed sceną cały czas tańczyło kilkadziesiąt osób, a na koniec niemiecka publiczność skutecznie domagała się bisów.
Uliczny show "Ente gut, alles gut" wykpiwał różne stereotypy narodowościowe
Organizatorami Wiosny Ludów nad Odrą byli: Haus der Kulturen al globe z Poczdamu i Europahaus Angermünde przy współpracy Myśliborskiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury w Chojnie i teatru UBS ze Schwedt.
Habakuk z Częstochowy przed niemiecką publicznością bisował dwa razy
Ten wspólny Festiwal jest projektem kilkuletnim, a więc za rok możemy spodziewać się dalszego ciągu. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, jest to chyba jak dotąd największe polsko-niemieckie przedsięwzięcie kulturalne w naszym przygranicznym regionie. W tym roku zrobiliśmy trudny (czasem bardzo trudny) początek, ale za to teraz wiadomo, co trzeba poprawić i ile jest jeszcze do zrobienia.
Z Festiwalem, a zwłaszcza z inaugurującą go 3 maja w Chojnie debatą, tematycznie związane były warsztaty młodzieży z Chojny i Angermünde o przełamywaniu stereotypów. Przygotowała je i prowadziła w Centrum Kultury od 11 do 13 maja Magdalena Ziętkiewicz z LO (na zdjęciu z lewej), a wspomagała ją Ramona Zühlke (stoi w środku) z Europahaus Angermünde.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska