Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 4 z dnia 24.01.2006

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Bociany wręczone
Wszystko jest możliwe
Drogie drzewa
Jajami w radnego
Integracyjnie w Mieszkowicach

Bociany wręczone

Naturalnie powiat gryfiński
Oby ożyły nagle te bociany
w równym szeregu stojące na stole
i by poniosły ponad granicami
ludzki wysiłek, idee i wolę.
By świst ich skrzydeł wiosną lub jesienią
obwieszczał Polsce i całemu światu,
że choć wędrując miejsce życia zmienią,
to zawsze wrócą do swego powiatu.
I by wracały, jak każdego roku,
na Międzyodrze oraz nad jeziora
po nasz, w Gryfińskim naturalny spokój,
gdzie jest na wzloty i miejsce, i pora.
DoDoHa - Chojna, 16.01.2006

Po raz pierwszy w tym roku podczas tradycyjnego spotkania noworocznego w gryfińskim starostwie 20 stycznia przyznano statuetki Bociana, czyli symboliczne wyróżnienia za promowanie powiatu. Starosta Ewa De La Torre wręczyła 14 statuetek w 9 kategoriach oraz dwie nagrody specjalne. O nominacjach i wyborze laureatów zadecydowała kapituła, składająca się z członków Zarządu Powiatu. Przypomnijmy, że sylwetka bociana to od niedawna symbol naszego powiatu, widniejący w jego logo.
Laureaci i nominowani do Bociana
Wśród gości spotkania były m.in. władze partnerskiego niemieckiego powiatu Uckermark, przedstawiciele agencji rządowych i służb mundurowych, lokalni przedsiębiorcy, niektórzy burmistrzowie i wójtowie oraz wicemarszałek województwa Mariusz Holicki, który udekorował złotą odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego Bogdana Matławskiego - doradcę poprzedniego wicewojewody.
Nie zabrakło atrakcji kulinarnych, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z Czachowa (m.in. karp w galarecie po cedyńsku), Czepina i Krzywina, przez stowarzyszenie Stary Zagon z Widuchowej oraz Marka Kozaneckiego.

A oto laureaci Bocianów:

Anna Gazdecka - animator współpracy międzynarodowej
W kategorii przedsiębiorczość: ZE "Dolna Odra" i PHUiP "Sady" Trzcińsko Zdrój. Ponadto nominowany był Binowo Park Golf Club.

Animator sportu: Jan Podleśny (dyr. MOS-u, trener) i Lesław Duma (trener medalistek Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Poznaniu). Nominowany: Tomasz Grąbczewski - trener reprezentacji Polski w karate szotokan.

Zawodnik roku: Renata Chilewska - lekkoatletyczna multimedalistka paraolimpiady, Mistrzostw Europy i Polski. Nominowani: Karolina Grąbczewska (drużynowa mistrzyni świata w karate szotokan) i Marek Hipsz - mistrz świata i zdobywca Pucharu Europy w boksie tajskim.

Animator kultury: Janusz Janiszewski - aktor, reżyser, pedagog i instruktor teatralny, twórca m.in. Teatru Uhuru, organizator Gryfińskich Spotkań Teatralnych. Nominowani: Aniela Głodna (założycielka i instruktor kół plastycznych Akwarele, Inspiracje i Pastele) i Grzegorz Handke - założyciel i dyrygent gryfińskiego chóru Res Musica. Wieloletni drugi dyrygent chóru PAM w Szczecinie.

Lider oświaty i nauki Maciej Kitajewski
Twórca roku: Tadeusz Wasilewski - muzyk, plastyk. Wydał dwie płyty (wraz z zespołem wystąpił podczas spotkania w starostwie). Nominowani: Dorota Dobak-Hadrzyńska (tworząca pod pseudonimem DoDoHa poetka z Chojny, laureatka licznych krajowych konkursów) i Krzysztof Gmiter (aktor teatru Uhuru, nagrodzony na III Festiwalu Teatrów Studenckich).

Animator współpracy międzynarodowej: Anna Gazdecka - inicjator spotkań powiatów Uckermark i gryfińskiego, koordynator wymiany młodzieży i praktyk zawodowych, współorganizator targów Inkontakt w Schwedt. Nominowani: Reinhard Kuntze (przewodniczący Stowarzyszenia Niemiecko-Polskie Dni Muzyki, które od 1993 r. organizuje cykl koncertów pod taką samą nazwą) i Gerard Lemke - przewodniczący istniejącego od 1994 r. Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy.

Lesław Duma - jeden z animatorów sportu
Lider oświaty i nauki: Maciej Kitajewski - wicemistrz Polski w szybkim czytaniu. Nominowani: Jakub Szostakowski z Bań (reprezentował województwo podczas XI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie) i Ernest Wójcik - również z Bań (znalazł się w krajowej czołówce międzynarodowego konkursu matematycznego Kangur).

Wspierający samorządność lokalną: Wojciech Długoborski (przez 12 lat burmistrz Gryfina, 2001-2005 poseł, wspierał m.in. działania na rzecz otwarcia dla samochodów przejścia granicznego Gryfino - Mescherin) i ks. Antoni Chodakowski (jeden z inicjatorów i koordynatorów odbudowy kościoła Mariackiego w Chojnie). Nominowany: Gerard Lemke.

Zawsze pomocny ludziom: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Gryfinie, organizujące wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin, dofinansowujące dożywienie uczniów w szkołach i wyposażenie ich w podręczniki. Nominowani: Chojeńsko-Gryfińskie Stowarzyszenie Wspólnej Europy i Gryfińskie Stowarzyszenie Abstynenta "Feniks".

Nagrody specjalne: ks. Bronisław Kozłowski za odnowę zabytków i budowę nowych świątyń oraz Marek Klonowski za samotną wyprawę na najwyższy szczyt Ameryki Północnej - McKinley.
(tekst i fot. rr)

Takie spotkania są potrzebne, gdyż pełnią rolę integrującą w tak słabo zintegrowanym powiecie jak nasz. Ten jeden z największych powiatów w Polsce jest słabo zintegrowany choćby z przyczyn historycznych (pierwszy raz w dziejach wchodzące w jego skład gminy są jednym organizmie administracyjnym), a na to nakładają się jeszcze bieżące mechanizmy dezintegrujące, np. lokalna polityka.
Spajająco działają także takie akcje, jak wręczanie Bocianów osobom wyróżniającym się w różnych dziedzinach. Szkoda tylko, że pierwsza edycja od razu stała się zgrzytem. Ks. Antoni Chodakowski zasługuje niewątpliwie na nagrody za restaurowanie zabytków, ale uhonorowanie go za wspieranie samorządności lokalnej jest co najmniej nieporozumieniem i nietaktem. Jest on głównym animatorem budowy w Chojnie pomnika Jana Pawła II, a sposób wcielania w życie tego pomysłu mocno narusza ducha samorządności i demokracji (pisaliśmy o tym wielokrotnie). W tej kategorii ksiądz Chodakowski zasłużył akurat na antybociana. Czyżby w starostwie niektórzy zaczęli już przezornie patrzeć na świat oczami ojca Rydzyka?
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska