Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 16.01.2007

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wielkie kwestowanie
Nowa przychodnia musi powstać do 2008 roku
Order Lenina I klasy
Uczeń potrzebuje autorytetu
Wypełnić ostatnią wolę
Nazwiska się odmieniają!
Obrachunek Hermesa
Gmina daje Odrze szokująco dużo

Wielkie kwestowanie

Chojeńskie światełko do nieba
Ponad 23 miliony złotych zebrano w niedzielę w całej Polsce w ramach XV finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Pieniądze przeznaczone są na pomoc dzieciom poszkodowanym w wypadkach i na naukę pierwszej pomocy. Kwestowano w wielu miejscowościach naszego powiatu.

Chojna: polsko-niemiecka kwesta
W niedzielę podczas XV finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chojnie na ulicach kwestowali - oprócz dzieci i młodzieży - strażacy z miejscowej OSP wraz ze swymi niemieckimi partnerami ze Schwedt na czele z Hansem Jürgenem Ziele. Goście zza Odry przygotowali w Ratuszu poczęstunek, a także przekazali chojeńskim kolegom 7 aparatów tlenowych. Strażacy i pogotowie ratunkowe zaprezentowali akcję ratunkową. W Centrum Kultury występowali lokalni wykonawcy, otwarto kolejną wystawę koła plastycznego Inspiracje, a dyrektor Robert Górski licytował na aukcji gadżety przekazane przez WOŚP i niemieckich strażaków. O godz. 20 rozbłysło tradycyjne światełko do nieba - w formie pokazu fajerwerków.
Strażacy z Chojny i Schwedt wspólnie kwestowali na ulicach
(tekst i fot. rr)

Mieszkowice: bieg i futbol z Orkiestrą
W Mieszkowicach podczas niedzielnej kwesty przekroczono kwotę 11 tys. zł. Obok dużego cyklicznego turnieju pił-karskiego zorganizowano bieg przełajowe pod hasłem "Policz się z cukrzycą". Start i metę zaplanowano na boisku przyszkolnym przy ZSP. Ponieważ pogoda na przełaje była prawie modelowa, na starcie pojawiła się dość liczna grupa zawodników w wieku od 8 do 65 lat. Rozegrano kilka biegów na dystansach od 600 do 8 000 m. Największą popularnością cieszył się bieg otwarty na dystansie 4 km (kobiety) i 8 km (mężczyźni). Można było rozpoznać wiele twarzy - stałych bywalców biegów ulicznych z Dębna i okolic, Gryfina, Gorzowa, Kostrzyna, Morynia. Trasa była widowiskowa, bo biegano na jednokilometrowej pętli. Tuż przed "główną gonitwą" odbył się bieg integracyjny dla amatorów i zawodowców, którzy potraktowali go jako rozgrzewkę. Kilometrową trasę przemierzyło ponad 80 zawodników (w tym starosta gryfiński Wojciech Konarski z żoną Mirosławą). W biegu głównym linię mety razem przekroczyli: znany i renomowany biegacz - 44-letni Józef Podbereski (Cychry k. Dębna) i jego syn Kamil. Trzeci był Marcin Kowalczyk z Wełtynia - reprezentant Hermesa Gryfino. Rodzina Podbereskich to ewenement w skali kraju, gdzie ojciec rywalizuje z synem i jak na razie nie ustępuje mu pola. Za tydzień wyniki biegów i turnieju.
(tekst i fot. tw)

Cedynia: uczyli ratować życie
Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu zorganizował finał szkole. Dyrektor COKiS Małgorzata Karwan i szef sztabu WOŚP Krzysztof Cywiński zaplanowali pokaz magii i iluzji, koncert Abba Show, występy lokalnych zespołów i solistów, licytacje i tradycyjne światełko do nieba. Nauczyciele-ratownicy zaprezentowali pokaz udzielania pierwszej pomocy. Dzięki Wielkiej Orkiestrze do cedyńskiej podstawówki trafił sprzęt szkoleniowy. Nauczyciele uczestniczyli w specjalnym kursie i m.in. podczas finału uczyli innych, jak ratować życie.
- Program edukacyjny "Ratujemy i uczymy ratować" ma rozpowszechniać wiedzę na temat ratowania życia. Byłyśmy na specjalnym szkoleniu i teraz chcemy przekazać naszą wiedzę jak największej ilości osób. Finał WOŚP to doskonała okazja - mówią Agnieszka Czerniawska i Marlena Gajewska z cedyńskiej podstawówki.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska