Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 18 z dnia 01.05.2007

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Praca, flaga i konstytucja
Polki nie tylko rodzą w Schwedt
Absolutoria w gminach
All Together zwycięzcą festiwalu
Pierwszy rok Odry Culinarium
Życie – to ruch
Piłka nożna

Praca, flaga i konstytucja

Przed nami świąteczne majowe dni: 1 maja - Święto Pracy, a dwa dni później Święto Konstytucji 3 Maja. Od 2004 roku decyzją sejmu uroczysty jest także 2 maja: obchodzimy wówczas Dzień Flagi RP (a ponadto Dzień Polonii i Polaków za Granicą). Z powodu historycznych zaszłości jest to święto wyjątkowe. Za czasów realnego socjalizmu właśnie 2 maja ściągano flagi wywieszone dzień wcześniej z okazji Święta Pracy, aby nie wisiały następnego dnia, gdyż Konstytucja 3 Maja mogła się Polakom niebezpiecznie kojarzyć z wolnością i suwerennością.

Polskie barwy narodowe wywodzą się z herbów Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od koloru orła (godła Polski) i Pogoni - rycerza galopującego na koniu (godła Litwy), zaś czerwień od koloru tarcz herbowych. Biało-czerwona flaga pierwszy raz została użyta 7 lutego 1831 r., gdy sejm Królestwa Polskiego uchwalił ustawę o barwach naszej flagi. Potwierdzono to w momencie odradzania się Polski (w ustawie z 1 sierpnia 1919 r.).

W Chojnie Święto Konstytucji 3 Maja zorganizowało pierwszy raz miejscowe Stronnictwo Demokratyczne w Zespole Szkół Zawodowych w 1981 r. (a więc za czasów pierwszej Solidarności) . Uczestniczyło ok. 25 osób z przewodniczącym koła SD Janem Jaroszem. Pod masztem flagowym na wizerunku orła złożono kwiaty. W latach 80. wiceprzewodniczący Rady Narodowej Kazimierz Stranc proponował, by plac przed odbudowywanym Ratuszem nosił nazwę Konstytucji 3 Maja. Wybrano jednak 40-lecie PRL. Dopiero w 1990 r. wniosek K. Stranca mógł być zrealizowany.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska