Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 05 z dnia 03.02.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
W niedokończonej przychodni jednak przychodnia?
Kaczmarek drugi w rankingu
Chcemy lepiej znać swą historię
PUK uboższy o 100 tysięcy
Pniemy się w górę
Tajojcy i bliniaki
Egzamin dla prymusów
Czy Odra i Sparta połączą się?

W niedokończonej przychodni jednak przychodnia?

Przed tygodniem pisaliśmy o mijającej właśnie dziesiątej rocznicy przekazania gminie Chojna przez wojewodę terenu niedokończonej przychodni przy ul. Ogrodowej. Miejsce to od blisko 20 lat jest bolesnym punktem na mapie miasta, gdyż zaplanowane w latach 80. zdecydowanie na wyrost wielkie Centrum Zdrowia nie było w stanie sprostać realiom nowej rzeczywistości i inwestycji nie dokończono. Wszyscy już pogodzili się, że szpital tam nie powstanie. Jednak nie pogodzili się, że przez dwie dekady nie udało się w jakikolwiek inny sposób wykorzystać tej nieruchomości, leżącej w bardzo atrakcyjnym punkcie.

Takie są plany poznańskiej firmy w Chojnie
Teraz być może pojawiła się najbardziej realna szansa. Teren wraz z przychodnią-widmem chce przejąć Centrum Medyczne HCP z Poznania. Ten Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej jako spółka z o.o. prowadzi od 2000 roku w stolicy Wielkopolski czterooddziałowy, dobrze wyposażony szpital, a w podpoznańskim Luboniu ma pododdział z 12 gabinetami specjalistycznymi. W Chojnie HCP chce zainwestować 25-30 mln zł, kończąc budowę przychodni, w której funkcjonować mają lekarze rodzinni, gabinety specjalistyczne i rehabilitacyjne (spółka prowadzi rozmowy z miejscowym specjalistą od rehabilitacji Ryszardem Kłonowskim). Pacjenci korzystaliby z tych usług bezpłatnie, w ramach ubezpieczenia w NFZ (poznański szpital w 85 procentach finansowany jest właśnie dzięki kontraktom z funduszem). Firma chce też dobudować drugie skrzydło, w którym zamierza urządzić dom spokojnej starości, działający już na bardziej komercyjnych zasadach.
Prezes spółki HCP Lesław Lenartowicz
29 stycznia podczas sesji Rady Miejskiej w Chojnie powyższe założenia zaprezentowali: prezes HCP Lesław Lenartowicz i dyrektor zarządzający Ardea Kapitalgesellschaft Bożena Bugajczyk. Rzecz jasna nie są oni filantropami. - Oczekujemy, że teren i obiekt przekażecie nam za symboliczną złotówkę lub za inną możliwie najmniejszą kwotę. Wiadomo, że inna wycena jest pod supermarket, a inna pod służbę zdrowia. W umowie można zastrzec wykorzystanie nieruchomości tylko do celów opieki zdrowotnej - powiedział prezes Lenartowicz.
Nawiązanie do supermarketu nie było przypadkowe, bo - jak oznajmił burmistrz Adam Fedorowicz - w Chojnie szuka lokalizacji dla swego sklepu firma Lidl. Była zainteresowana budową w granicach Starego Miasta, ale wobec wysokich wymagań konserwatora zabytków postanowiła znaleźć ok. 50 arów w innym rejonie Chojny. Nieruchomość przy ul. Ogrodowej (1,7 ha) jest obecnie wyceniona na ponad 3 mln zł. Spółka HCP zainteresowana jest całą powierzchnią, gdyż - według Lenartowicza - po wycięciu jakiegoś kawałka nie byłoby możliwe urządzenie tam opieki stacjonarnej, do której niezbędne są np. tereny zielone.
- Rozumiem, że ta przysłowiowa złotówka to milion złotych - stwierdził radny Mikołaj Szeremeta, wywołując pewne poruszenie. - Pierwszy raz spotykam się z takim określeniem wartości jednej złotówki - odparł prezes HCP. Radni Wojciech Fedorowicz i Grzegorz Sakowski apelowali o jak najszybsze sfinalizowanie umowy, bo takie są oczekiwania mieszkańców.

W marcu na rekonesans do Poznania udać się ma burmistrz z grupą radnych. Według zastępcy burmistrza Wojciecha Długoborskiego procedura wymaga ogłoszenia przetargu i dopiero w przypadku braku rozstrzygnięć na tej drodze, będzie można przystąpić do negocjacji. Prezes Lenartowicz uważa, że uzyskanie wszystkich wymaganych dokumentów budowlanych może trwać do roku i od tego momentu firma potrzebować będzie dwóch lat na uruchomienie pierwszego skrzydła.
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska