Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 22 z dnia 02.06.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wybieramy europosłów
Współpraca doceniona
W sobotę i niedzielę targi w Schwedt
Radni wywrócili budżet
Ewa De La Torre sekretarzem w Chojnie
Mistrz Polski ze Swobnicy
Nasza droga do wolności
Są wyniki szóstoklasistów
Honorowy i zasłużony
"Pierogi" na stół!
Sport

Wybieramy europosłów

W najbliższą niedzielę 7 czerwca po raz drugi w historii będziemy wybierać 50 polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze (umiejscowione z reguły tam, gdzie zwykle) otwarte będą od godz. 8 do 22. Prawo wybierania ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Weź ze sobą dowód osobisty lub paszport oraz - jeśli głosujesz poza miejscem zameldowania - zaświadczenie o prawie do głosowania. Na karcie do głosowania znajdziesz nazwiska kandydatów pogrupowane w listy zgłoszone przez komitety wyborcze. Numery zostały przydzielone drogą losowania: 1) UPR, 2) PSL, 3) Samoobrona, 4) Polska Partia Pracy, 5) Libertas, 6) SLD, 7) Centrolewica (PD+SDPL+Zieloni) 8) Prawica Rzeczypospolitej, 9) PO, 10) PiS. Wybrać można jedną z list, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony nazwiska jednego z kandydatów tej listy. Głos będzie nieważny, gdy postawimy "x" na dwóch lub więcej liczbie list.
Parlament Europejski wybierany jest przez obywateli całej Unii, dlatego jest jedyną instytucją, która ma charakter całkowicie demokratyczny. Pełni on istotne funkcje: legislacyjną (choć w ograniczonym zakresie) i kontrolną. Jednym z najważniejszych jego zadań jest uchwalenie unijnego budżetu.

W naszym okręgu o mandat europosła ubiega się dwóch gryfinian: Jan Gładkow (UPR) i Zbigniew Krakowiak (Samoobrona). Ponadto kandydują m.in.: będący do ub. roku wicewójtem Bań Grzegorz Dudek (PPP) oraz pochodzący z Krzymowa w gm. Chojna obecny wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt (PSL) i wywodzący się z Jelenina (również w gm. Chojna), a obecnie mieszkający w Kołobrzegu Czesław Hoc (PiS).
(rr)

Apel Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy
W niedzielę 7 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy po raz drugi w historii (po 1 maja 2004 r.) mają szansę oraz możliwość wywarcia wpływu na skład i na jakość pracy Parlamentu Europejskiego. W minionych 30 latach Parlament Europejski przeszedł znaczące przemiany. Początkowo uwzględniano jedynie jego opinie na temat niektórych problemów polityki europejskiej. Od tego czasu stale rosła jego funkcja ustawodawcza. Dziś Parlament Europejski wspólnie z Radą Unii Europejskiej decyduje w 90% o ustawach, które mają obowiązywać w Unii Europejskiej. Każdy traktat reformujący wyznaczał nowe kompetencje Parlamentowi Europejskiemu, a po przyjęciu Traktatu Lizbońskiego otrzyma on dalsze uprawnienia. Pomimo zwiększającego się stale wpływu na wydarzenia europejskie, frekwencja wyborcza w wielu krajach jest niestety nadal niska, również w Polsce. A przecież to ogromna szansa, że możemy bezpośrednio wybierać europosłów. Po wyborach europejskich 2009 Polska w latach 2009-2014 będzie miała 50 deputowanych. Parlament będzie liczył 736 europosłów, którzy zostaną wybrani przez prawie 375 milionów obywateli w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Obywatele Europy swoim głosem zdecydują, kto będzie ich reprezentantem w Parlamencie Europejskim i jaki kształt przybierze w najbliższych latach wspólna Europa. Nikt nie może pozostać obojętny wobec tak ważnych spraw! Posłowie parlamentu mają reprezentować obywateli i ich interesy.
Chojeńsko-Gryfińskie Stowarzyszenie Wspólnej Europy od 15 lat zajmuje się propagowaniem idei proeuropejskich. Dlatego apelujemy do Państwa: skorzystajcie ze swego prawa wyborczego i idźcie 7 czerwca do urn wyborczych! Nasze głosy wypełnią Europę życiem i przybliżą ją ludziom.
W imieniu zarządu i 60 członków Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy - przewodniczący
Gerard Lemke

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska