Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 50 z dnia 15.12.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Elektrownia atomowa - szanse czy miraże?
Mamy „Rocznik Chojeński”
Najważniejsza nagroda na najważniejszym festiwalu
Umorzone porody
Książka roku
Natura, ptaki i rozsądek
Wnioski i cuda
Sport

Elektrownia atomowa - szanse czy miraże?

Ostatecznie aż 10 lokalizacji dla ewentualnej budowy w naszym województwie elektrowni jądrowej wskazała rządowi grupa robocza ds. energetyki jądrowej przy wojewodzie zachodniopomorskim. Cztery z tych lokalizacji znajdują się w powiecie gryfińskim. Kierownik grupy roboczej prof. dr hab. Mariusz P. Dąbrowski (szef Zakładu Kosmologii i Teorii Grawitacji Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego) zaprezentował je 19-20 listopada w Warszawie podczas międzynarodowej konferencji "Energetyka jądrowa - technologia, inwestor, finansowanie". Nasze województwo reprezentował też wojewoda Marcin Zydorowicz. Jak stwierdził prof. Dąbrowski w dokumencie pt. "Zachodniopomorskie regionem lokalizacji elektrowni jądrowych", nasze województwo jest gotowe do realizacji programu rozwoju energetyki jądrowej. Dziesięć wskazanych lokalizacji znajduje się w czterech wyodrębnionych obszarach. Ich zalety to: bliskość dużych zbiorników wodnych, portów, szlaków komunikacyjnych i poparcie społeczne dla programu. Według tej analizy, energetyka jądrowa na bieżącym etapie rozwoju ludzkości jest najwydajniejszym i jedynym realnym sposobem zaspokojenia potrzeb energetycznych. Rozwój cywilizacyjny społeczeństwa wymaga coraz większych i wydajniejszych źródeł energii, a dzisiaj 1,5 mld ludzi na Ziemi pozostaje bez dostępu do energii elektrycznej.

Pierwszy wskazany przez grupę roboczą obszar leży koło Darłowa: pół kilometra od jeziora Kopań i 3 km od brzegu Bałtyku. Dzięki temu jest tu praktycznie nieograniczony dostęp zarówno do wody słodkiej, jak i słonej. Obszar drugi to okolice Stargardu Szczecińskiego. W jego ramach lokalizacja oznaczona jako II.1 to Krzywiec. Teren liczy 1403 ha w pobliżu Stawów Dzwonowskich i rzeki Krąpiel. Lokalizacja II.2 to Lisowo - 2259 ha nad jez. Marianowo i rzeką Krępą. II.3 to Wiechowo - 1376 ha w pobliżu jezior: Szadzko, Wiechowskiego, Marianowskiego oraz rzek: Krępa i Pęzinka. 20 km dalej jest ponadto duże jezioro Woświn. Dodatkowym atutem jest mała gęstość zaludnienia.

Nas najbardziej interesuje obszar III, oznaczony jako Gryfino. Jako wadę grupa robocza podaje "wstępne obiekcje ze strony niemieckiej" (przypomnijmy, że 6 listopada po drugiej strony Odry - w Schwedt i na moście granicznym zorganizowano dużą demonstrację przeciw polskim zamiarom budowy przy granicy elektrowni atomowej). Pierwsza lokalizacja na obszarze "Gryfino" to teren 428 ha koło Pniewa, a druga - między Pniewem a Krajnikiem (50 ha). Atutem jest możliwość wykorzystania tu tzw. synergii węglowo-jądrowej, czyli siłownia atomowa powiązana byłaby technicznie z działającą od lat węglową elektrownią Dolna Odra, co pozwoliłoby na efektywniejsze spalanie węgla i do atmosfery nie przedostawałoby się tyle dwutlenku węgla. Trzecia lokalizacja to 240 ha koło Dębogóry (gm. Widuchowa), a czwarta (674 ha) znajduje się w gminie Chojna i została nazwana "Krzymów", choć z dołączonej mapy wynika, że dotyczy bardziej terenu między Krajnikiem Dolnym a Ognicą. Zalety tych lokalizacji to: bliskość Odry, linii kolejowej Szczecin - Zielona Góra i portu w Szczecinie, a także kwestie własnościowe (właściciel gruntów to Skarb Państwa lub Lasy Państwowe).

Obszar IV to Stepnica nad Zalewem Szczecińskim. Wyodrębniono tu dwie lokalizacje: jedna liczy 130 ha, a druga 150 ha. Zalety: prawdopodobnie najlepszy dostęp do wody spośród wszystkich polskich lokalizacji. Jak czytamy w raporcie, Zalew Szczeciński to największy zbiornik wodny Polski (pow. 911,8 km2, w tym 457,3 km2 na terytorium Polski ze średnią głębokością 4 m). Stepnica posiada własny port, który jest właśnie modernizowany. Pozwoliłby on na łatwy dowóz elementów reaktora.

Według prezentowanego w Warszawie dokumentu, realizacja programu jądrowego w naszym województwie dałaby możliwość stymulowania skurczonej - jak to określono - gospodarki (stocznia, zakłady chemiczne w Policach, port). Rozwinęłyby się wysokie technologie przy współpracy ze szczecińskimi i koszalińskimi uczelniami wyższymi. To także szansa dla istniejących przedsiębiorstw i nowe miejsca pracy. Jak podkreśla raport, istnieje duża aprobata społeczności województwa zachodniopomorskiego dla budowy siłowni atomowych, a wstępne badania ankietowe stwierdzają wysokie poparcie rzędu 70-80 proc. "Podobne poparcie ma energetyka jądrowa we Francji" - czytamy.

Zgodnie z założeniami rządu, pierwsza elektrownia atomowa w Polsce ma powstać do 2020 r. Obecnie najbardziej prawdopodobne lokalizacje to Żarnowiec na Kaszubach i Klempicz koło Piły. W tych dwóch miejscach w latach 80. rozpoczęto nawet prace, ale zostały one przerwane po 1989 roku.
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska