Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 09.03.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dolina Miłości przed wielką szansą
Włóczykij u celu
Kolejni kandydaci
Zmiana szefa policji
Ile jest kultury w domach kultury?
Moryń w Szczecinie
Europejskie kontakty szkół
Mniej na kąpielisko
Nowy szef KRUS-u
Intuicja i wiedza
Niemcy podarowali stroje Czciborowi
Sport

Dolina Miłości przed wielką szansą

Rusza drugi, najważniejszy etap rewitalizacji Doliny Miłości w Zatoni Dolnej. Jest to wspólny projekt Chojny i Schwedt. U naszych sąsiadów powstaje koło teatru nad kanałem Europejski Park Hugenotów. Obie inwestycje zostaną w 85 proc. dofinansowane z unijnego funduszu Interreg IVA. Koszt przedsięwzięcia w Zatoni to 1,1 mln euro (w tym 0,9 mln dofinansowania), a w Schwedt 1,7 mln (w tym 1,5 mln dotacji). Nasi sąsiedzi wybudowali już nabrzeże, a teraz głównym celem jest powstanie amfiteatru. Już we wrześniu planowane są tam Dni Brandenburgii.

J. Szumin, J. Polzehl i A. Fedorowicz podczas konferencji w Schwedt
4 marca w Schwedt zorganizowano konferencję prasową z udziałem burmistrza Jürgena Polzehla, burmistrza Chojny Adama Fedorowicza i przewodniczącego Federacji Zielonych Gaja Jakuba Szumina. Organizacja ta w imieniu gminy realizuje inwestycję w Zatoni. J. Polzehl zaznaczył, że takie projekty muszą mieć charakter transgraniczny, bo inaczej nie byłoby dofinansowania. Wspólnym mianownikiem jest turystyka. Spotykano się 19 razy od 2007 r. aż do akceptacji wniosku w grudniu ub.r. przez Euroregion Pomerania. A. Fedorowicz zaznaczył, że inwestycje w infrastrukturę turystyczną mają pierwszorzędne znaczenie tu, w sercu Europy. Przypomniał, że gmina planuje też generalny remont świetlicy w Zatoni, a w pobliskim Krajniku Górnym w byłej szkole powstaje polsko-niemiecki ośrodek spotkań.

Federacja Zielonych Gaja w 2005 r. w I etapie za 100 tys. euro udrożniła w Dolinie Miłości ścieżki, usuwając powalone drzewa, postawiono dwie wiaty, ławki, tablice informacyjne. - Ale tamten etap uświadomił nam, że dla utrwalenia efektów potrzebne są znacznie większe nakłady - stwierdził Szumin. Niestety, znad stawu skradziono zabytkowy posąg Diany, a drugi został zabezpieczony przez konserwatora zabytków. Teraz mają stanąć tu repliki obu rzeźb. - Dolina Miłości to magiczne miejsce - powiedział na czwartkowej konferencji szef Gai. - Jest to własność państwa i od 20 lat nie było przypadku, by powierzyło ono organizacji pozarządowej taki obszar leśny. A to był warunek pozyskania środków. Po roku starań dostaliśmy w ministerstwie zgodę na przejęcie Doliny pod opiekę. Na 1,5 miesiąca przed złożeniem wniosku musieliśmy pozyskać 2,5 mln zł kredytu. Udało się to dzięki poręczeniu przez gminę Chojna. Serdecznie dziękuję za zaufanie.
W Dolinie Miłości mają być odtworzone nad stawem posągi, których już tam niestety nie ma (na archiwalnym zdjęciu z lewej - jeden z nich). W parku w Schwedt (z prawej) zachowało się ich sporo.


Co przewiduje II etap prac? - Blisko 60 ha lasu musimy ponownie przerobić na park natury. Odtworzymy jego serce, czyli stawy z rzeźbami. To największa inwestycja, wymagająca ciężkiego sprzętu. W parku nie pojawi się restauracja, ale zależy nam, by gastronomia rozwijała się w bezpośrednim otoczeniu. To będzie przestrzeń do zagospodarowania przez mieszkańców - mówił Szumin. - Nasz niemiecki partner wnosi do projektu miejsce do pielęgnowania kultury, a my naturę. Naszym celem jest, by kultura i natura przenikały się, by był przepływ ludzi z obu stron - stwierdził. Burmistrz Polzehl podsumował konferencję: - Ten nasz wspólny projekt świetnie wpisuje się w strategię rozwoju regionu.

Po konferencji prasowej obradowano w niemiecko-polskiej grupie roboczej, która ma działać przez cały okres realizacji projektu. Podkreśla się rolę wspólnej koncepcji marketingowej, obejmującej m.in. stronę internetową, dwujęzyczne wydawnictwa itd.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska