Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 07.06.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Informują o kraju sąsiada
Nagrodzeni za ponadgraniczny teatr
Tłok na targach
Program Dni Chojny
Zagrają sąsiedzi z Takayo
Podstawówki po egzaminie
Turyści walą na taras
Szlak rycerski ze Szczecina do Chojny
Ustawą w śmieciarzy
Perypetie z kąpieliskiem
Co z Mieszkiem?
Czwarty w Polsce
Bański jubileusz kapłaństwa
Sport

Informują o kraju sąsiada

Już wiadomo, kto otrzymał tegoroczną Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Rozstrzygnięcie nastąpiło 31 maja w Zielonej Górze podczas IV Polsko-Niemieckich Dni Mediów. W kategorii „prasa” w trójce polskich nominowanych był Robert Ryss za wywiad z Eckehartem Ruthenbergiem pt. „Dużych cmentarzy nie kocham” w II tomie „Rocznika Chojeńskiego”. R. Ryss jest redaktorem naczelnym „Gazety Chojeńskiej”, członkiem redakcji „Rocznika Chojeńskiego”, współzałożycielem Polsko-Niemieckiego Klubu Dziennikarzy „Pod Stereo-typami”. Jesienią ub. roku Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita (wydawca „Rocznika”) zorganizowało w Chojnie i Szczecinie spotkania z Ruthenbergiem i wystawy wykonanych przez niego w skali 1:1 odbitek odnalezionych nagrobków żydowskich.

Robert Ryss z dyplomem za nominację
Nagrodę zdobył Rafał Woś („Dziennik Gazeta Prawna”) za artykuł „Polska szkoła inwestowania szturmuje niemiecką twierdzę”. Trzecią nominowaną była Martyna Bunda z „Polityki” za tekst pt. „Matka Joanna”. Z prasy niemieckiej nominowane były dwa artykuły z „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (Konrad Schuller - „Polityka z krypty” i Rainer Schulze - „Wędrowcy bez celu”) i jeden z „Neue Zürcher Zeitung” (Gerhard Gnauck - „Największa polska armata. Fryderyk Chopin w II wojnie światowej”).
W kategorii radiowej nagrodę zdobyli: Marianne Wendt i Christian Schiller z SWR 2 za audycję „Jutro będziemy szczęśliwi. Socjalistyczne miasto wzorcowe Nowa Huta), a w telewizyjnej Eva Maria Schmidt z 3Sat („Avanti Polonia! Warszawska droga na Zachód”). Zwycięzcy w każdej z trzech kategorii otrzymali po 5 tys. euro. Nagrody wręczała Miss Polski 2010 Agata Szewioła. Ich fundatorzy to: Fundacja Roberta Boscha, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie oraz władze przygranicznych landów i województw: kancelarie państwowe Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Saksonii, zarządy województw: dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Nagroda przyznawana jest za najlepsze prace, które - jak określono w regulaminie - „otwarcie i rzetelnie informują o kraju sąsiada”.
Polsko-Niemieckie Dni Mediów to miejsce wymiany poglądów dziennikarzy, medioznawców i polityków, odpowiedzialnych za kształtowanie stosunków polsko-niemieckich. Organizowane są co roku, na przemian w Polsce i w Niemczech. Pierwsze odbyły się w 2008 r. w Poczdamie (dwa lata temu gospodarzem był Szczecin). Tegoroczne zorganizowano w Zielonej Górze od 30 maja do 1 czerwca pod hasłem „Agenda 2031: Kolejnych 20 lat sąsiedztwa - Polska, Niemcy i UE”. Wśród prelegentów, panelistów i gości byli m.in.: minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, minister sprawiedliwości Meklemburgii/Pomorza Przedniego Uta-Maria Kuder, Jerzy Owsiak, redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, były ambasador Polski w Niemczech i USA Janusz Reiter, redaktor naczelny wydawanej w Brandenburgii „Märkische Oderzeitung” Frank Mangelsdorf, znakomity znawca spraw polsko-niemieckich - red. Adam Krzemiński z „Polityki”. Honory gospodarza pełniła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak. Organizatorami byli: Fundacja Roberta Boscha, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i województwo lubuskie.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska